و اینک ترامپ و 150 میلیون مخاطب

و اینک ترامپ و 150 میلیون مخاطب

۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۱ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس سیاسی - با بازگشت احتمالی ترامپ به اینستاگرام و فیسبوک، او می‌تواند با ۳۴ میلیون و ۲۳ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام و فیسبوک ارتباط برقرار کند؛ که می‌تواند خبر خوبی برای او در انتخابات آتی باشد.

از پرمخاطب ترین تا خطرناک ترین کاربر

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - هم میهن، فعالیت دونالد ترامپ در شبکه های اجتماعی دقیقا یک روز بعد از پیروزی در انتخابات آمریکا آغاز شد. تمرکز بیشتر ترامپ در توئیتر بود. او یک هفته پس از پیروزی بزرگ در انتخابات، بیش از یکصد توئیت در این پلتفرم منتشر کرد که با استقبال کم سابقه کاربران توئیتری روبه رو شد.

همه چیز علیه ترامپ پیش می رفت تا اینکه ترامپ از «فرمان اجرایی» سخن گفت که کار را برای مدیران شبکه های اجتماعی سخت می کرد. ماجرا از این قرار بود که براساس تصویب «فرمان اجرایی» اگر وب سایتی دسترسی به محتوای دیگران را با هدف نامناسب محدود و همچنین آن ها را حذف کند، باید به جای یک پلتفرم بی طرف و خنثی به عنوان یک ناشر تلقی شود که این موضوع امکان شکایت از آن ها را فراهم می کند. اگر خواسته ترامپ به قانون تبدیل می شد، کار برای پلتفرم ها بسیار دشوار می شد، چراکه مسئولیت محتوای مخربی که کاربران منتشر می کنند، برعهده آن ها خواهد بود.

از دیگر توئیت های جنجال برانگیز ترامپ می توان درج خبر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ایالت متحده را عنوان کرد که بازهم با برچسب از سوی این پلتفرم همراه شد. بسیاری از رسانه ها عملکرد ترامپ را پیش از شمارش کامل آرا زیر سوال بردند و اعلام کردند هنوز کسی برنده انتخابات نشده است و ترامپ نباید چنین پیامی را پیش از قطعی شدن نتایج اعلام می کرد.

چرا حساب‎ شبکه‎ های اجتماعی ترامپ بسته شد؟

گمانه زنی برای حذف صفحات مجازی دونالد ترامپ، اما با حمله هواداران رئیس جمهوری سابق آمریکا به کنگره ایالت متحده آمریکا آغاز شد. همزمان با برگزاری نشست مشترک قانون گذاران مجلس نمایندگان و سنای ایالات متحده برای شمارش آرای الکترال نامزد های انتخابات سوم نوامبر ریاست جمهوری، هواداران دونالد ترامپ عصر روز چهارشنبه ۱۷ دی وارد ساختمان کنگره شدند و حصار امنیتی آن را شکستند.

گزارش رسانه های بین المللی و تصاویر تلویزیون های آمریکایی که تجمع اطراف کنگره را به صورت مستقیم پخش می کردند نشان می داد که گروهی از هواداران رئیس جمهوری آمریکا پس از سخنرانی وی به ساختمان کنگره حمله کرده و با نیرو های پلیس محافظ ساختمان درگیر شده اند. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا ساعت ۴:۱۵ بعدازظهر هجوم به ساختمان کنگره را «حمله بی سابقه» به دموکراسی ایالات متحده خواند و آن را محکوم کرد.

در همین حال همزمان با این اظهارات، دونالد ترامپ در پیامی ویدئویی از هواداران خود خواست به خانه بازگردند. دونالد ترامپ گفت: می دانم که ناراحت هستید. الان زمان آن است که باید به خانه بروید. گزارش نهایی کمیته ششم ژانویه شامل هفت عضو دموکرات و دو عضو جمهوری خواه بعد از تحقیقات گسترده، ترامپ را مسئول حمله به کنگره دانست و سخنان رئیس جمهور در توئیتر و اینستاگرام را تحریک کننده افرادی دانست که به کنگره حمله کرده اند. بعد از این اتفاق و رای کمیته حقیقت یاب آمریکا، به مرور دسترسی ترامپ به توئیتر، اینستاگرام، فیسبوک و بعد، تلگرام محدود شد.

واکنش ها به چنین تصمیم بی سابقه ای، اما متفاوت بود. «مارک زاکربرگ» مدیرعامل فیسبوک در جلسه استماع خود با کمیته تجارت و انرژی کنگره ضمن حمایت از فیسبوک، رئیس جمهور سابق آمریکا را مسئول حملات برنامه ریزی شده به ساختمان کنگره در شهر واشنگتن دانست. بیل گیتس نظر مخالف زاکربرگ را دارد و معتقد است چنین محدودیت ها و ساکت کردن افراد مانند مسدود کردن دائمی حساب توئیتری رئیس جمهور سابق آمریکا می تواند منجر به افزایش تفرقه در ایالات متحده آمریکا شود.

«جک دورسی» مالک سابق توئیتر نیز با انتشار یک رشته توئیت نسبت به مسدود شدن حساب کاربری ترامپ واکنش نشان داد و گفت از این مسئله خوشحال نیست، اما آن را اقدامی درست می داند چراکه نتیجه نفرت پراکنی آنلاین، بروز خشونت در دنیای واقعی است.

صدراعظم سابق آلمان، «آنگلا مرکل» به تصمیم این شبکه اجتماعی برای مسدودیت حساب دونالد ترامپ اعتراض کرده و گفته قانون گذاران و نه شرکت های خصوصی باید قوانین مربوط به آزادی بیان را تنظیم و وضع کنند. مانوئل لوپز، رئیس جمهور مکزیک هم نسبت به مسدودیت حساب توئیتر دونالد ترامپ واکنش نشان داد و گفت نباید حق آزادی یک فرد در شبکه های اجتماعی به دلیل انتشار یک پست از او گرفته شود.

پلتفرم جایگزین به کجا رسید

سوم اسفند ۱۴۰۰ دونالد ترامپ شبکه اجتماعی به اسم Truth Social راه اندازی کرد که این اپلیکیشن به پردانلودترین برنامه رایگان فروشگاه اپلیکیشن های اپل در فاصله ۲۴ ساعت پس از اعلام رسمی شروع به فعالیتش تبدیل شده است. همچنین بعد از گذشت دو روز از شروع رسمی این پلتفرم بیش از ۵۰۰ هزار نفر صفحه شخصی خود را باز کردند که در نوع خودش یک رکورد منحصربه فرد محسوب می شود.

اپلیکیشن Truth Social چند وقتی بود که به صورت آزمایشی و از طریق دعوت نامه در دسترس شمار محدودی از کاربران قرار داشت. شبکه اجتماعی Truth توسط شرکتی موسوم به Trump Media & Technology Group (TMTG) متعلق به ترامپ ساخته شده که توسط «دیوید نونز»، نماینده جمهوری خواه سابق مجلس آمریکا مدیریت می شود. این شبکه اجتماعی که طبق گفته مدیرانش، مدعی حمایت از آزادی بیان است، تریبون جدیدی را در اختیار رئیس جمهور قبلی آمریکا قرار می دهد تا نقد ها و صحبت هایش را به مخاطبانش برساند.

هرچند ادعای «آزادی بیان بیشتر» در قیاس با توئیتر، خیلی زود نقض شد و بسیاری از کاربران این پلتفرم به صورت مصداقی از عدم آزادی بیان در پلتفرم ترامپ انتقاد کردند. در این اپلیکیشن هر کاربر به خاطر انتشار محتوایی که ممکن است به نظر مدیران پلتفرم غلط، نامناسب یا گمراه کننده باشد، می تواند دسترسی کامل خود را به Truth Social از دست بدهد.

بازگشت به شبکه های اجتماعی

پیش از اطلاعیه «متا»، ایلان ماسک در تاریخ ۲۷ آبان ۱۴۰۱ برای بازگرداندن صفحه شخصی ترامپ در توئیتر اقدام کرد و بعد از انتشار یک نظرسنجی این اتفاق رخ داد. در نهایت ایلان ماسک با این توضیح که به نظر کاربران احترام گذاشته و براساس دموکراسی چنین تصمیمی را گرفته، اعلام کرد حساب کاربری ترامپ بازخواهد گشت و او مثل سابق می تواند همانند سایر کاربران توئیت بزند.

هرچند ترامپ از هوادارانش خواسته بود که درنظرسنجی ایلان ماسک شرکت کنند و او را تنها نگذارند، اما بعد از شایعه باز شدن صفحه توئیتری اش اعلام کرد قصد بازگشت به این پلتفرم را ندارد چراکه معتقد است بسیاری از ربات هایی که به صفحه او حمله کردند همچنان فعال هستند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب