مسعود پزشکیان می خواهد به بن بست هسته ای کشورش پایان دهد

مسعود پزشکیان می خواهد به بن بست هسته ای کشورش پایان دهد

۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۰۲:۵۸ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس سیاسی - تحلیلگران گفتند که به عنوان رئیس جمهور، توانایی پزشکیان برای پیشبرد تغییرات به شدت به روابط او با آیت الله خامنه‌ای بستگی دارد، زیرا انتظار می‌رود پزشکیان در جا‌های دیگر با مقاومت شدید تندرو‌ها روبرو شود.

به گزارش سرویس سیاسی خبر ناب به نقل از فرارو - روزنامه فایننشال تایمز نوشت: تنها چهار ماه پیش مشخص نبود که آیا مسعود پزشکیان اصلاح طلب حتی اجازه دارد برای مجلس ایران نامزد شود یا خیر، اما اکنون پزشکیان پس از کسب یک پیروزی غیرمنتظره در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در روز جمعه، قرار است اولین رئیس جمهور اصلاح طلب جمهوری اسلامی در دو دهه اخیر شود. این مرد ۶۹ ساله با وعده تغییر در سیاست های داخلی و خارجی تهران، رقیب تندرو خود، سعید جلیلی را شکست داد.

در ادامه گزارش روزنامه فایننشال تایمز آمده است: موفقیت پزشکیان در انتخابات، اردوگاه اصلاح طلبان به حاشیه رانده شده را جوان کرده است، که در ابتدا از تایید کاندیداتوری او پس از یک رشته انتخابات که در آن سایر اصلاح طلبان منع شده بودند، متعجب بودند.

اکنون آن ها در حال بازگشت به قدرت هستند، اصلاح طلبان امیدوارند که با کم کردن قدرت محافظه کاران ایدئولوژیک و انجام اصلاحات اجتماعی و اقتصادی، جهت را تغییر دهند. رئیس جمهور قبلی، ابراهیم رئیسی، در ماه می در یک سانحه سقوط هلیکوپتر جان باخت.

پزشکیان در اولین واکنش عمومی خود به پیروزی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: مسیر دشوار پیش رو بدون همکاری، همدلی و اعتماد شما هموار نخواهد بود. دستم را به سوی شما دراز می کنم و به شرافتم سوگند میخورم که در این راه تنهایتان نخواهم گذاشت. تنهایم نگذارید.

وظیفه پزشکیان و حامیانش خیلی سخت است. این جراح قلب وارث یکی از شدیدا تحریم شده ترین اقتصاد های جهان، جمعیتی عمیقاً سرخورده و نظام سیاسی است که در آن بیشترین قدرت در اختیار آیت الله علی خامنه ای و نهاد هایی مانند سپاه پاسداران است.

پزشکیان در طول مبارزات انتخاباتی متعهد شد که با ایالات متحده و کشور های اروپایی برای پایان دادن به بن بست هسته ای ایران با غرب مذاکره کند و برای کمک به اقتصاد، لغو تحریم ها را تضمین کند. او همچنین متعهد شد که محدودیت های اجتماعی مانند سانسور و برخورد خشن با زنانی که از پوشیدن حجاب خودداری می کنند را کاهش دهد.

سعید لیلاز، اقتصاددان و تحلیلگر طرفدار اصلاحات، می گوید: امروز نقطه عطفی در گذار ایران از سنت به مدرنیته است، جایی که رهبران ارشد در نهایت تصدیق می کنند که وظیفه تکنوکرات ها اداره دولت است.

پزشکیان روز شنبه در نطق پیروزی خود از آیت الله خامنه ای تشکر کرد و گفت اگر حمایت رهبری نبود به او اجازه موفقیت نمی دادند.

در جریان مبارزات انتخاباتی، او استدلال کرد که هیچ متون اسلامی برای حمایت از زنانی که به دلیل نپوشاندن سرشان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند وجود ندارد.

تراژدی شخصی زندگی پزشکیان و احتمالاً دیدگاه او را تغییر داده است، زمانی که همسر و پسرش سه دهه پیش در یک تصادف رانندگی کشته شدند. پزشکیان ترجیح داد دوباره ازدواج نکند و یک دختر و دو پسر دیگر را بزرگ کند. در طول مبارزات انتخاباتی خود بار ها و بار ها به این تجربه پرداخت و اغلب در حین صحبت کردن اشک می ریخت. او به هوادارانش گفت: همانطور که به خانواده ام وفادار بودم، به شما هم وفادار خواهم بود.

پزشکیان که از حقوق زنان صحبت می کرد، گفت که او هرگز در حین بزرگ کردن دخترش سعی نکرده او را مجبور کند.

پزشکیان در دو دوره محمد خاتمی، آخرین رئیس جمهور اصلاح طلب، از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴، ابتدا به عنوان معاون وزیر بهداشت و سپس به عنوان وزیر بهداشت به شهرت رسید. در سال های پس از آن، وی نماینده مجلس بوده است، در حالی که به عنوان جراح در بیمارستان های دولتی و نه خصوصی کار می کند.

تحلیلگران گفتند که به عنوان رئیس جمهور، توانایی او برای پیشبرد تغییرات به شدت به روابط او با آیت الله خامنه ای بستگی دارد، زیرا انتظار می رود پزشکیان در جا های دیگر با مقاومت شدید تندرو ها روبرو شود.

لیلاز، تحلیلگر اصلاح طلب، گفت که پزشکیان قصد مقابله با آیت الله خامنه ای را ندارد و این رویکرد «کلید موفقیت او» خواهد بود.

روسای جمهور قبلی که به دنبال اجرای برنامه های اصلاح طلبان بودند - مانند حسن روحانی میانه رو که توافق هسته ای ۲۰۱۵ را با قدرت های جهانی امضا کرد و خاتمی - از آن زمان گفته اند که به دلیل مقاومت در داخل نظام شکست خورده اند.

پزشکیان و تیمش اصرار دارند که دولت او با به حاشیه راندن تندرو ها در هر دو اردوگاه اصلاح طلب و تندرو و تقویت وحدت در درون نظام حاکم، متفاوت خواهد بود.

یک دیپلمات ارشد غربی در تهران گفت: ما با علاقه به صحبت های پزشکیان گوش می دهیم، اما دیگر زمان حرف ها تمام شده است. ما باید شاهد اقدام باشیم.

این ها شامل گسترش برنامه هسته ای تهران به دلیل غنی سازی اورانیوم در سطوح نزدیک به درجه تسلیحات، حمایت نظامی و مالی از گروه های شبه نظامی منطقه ای مانند حزب الله مستقر در لبنان و فروش پهپاد های مسلح به روسیه است.

این دیپلمات گفت: پزشکیان منطقی صحبت می کند. ولی ... او چگونه می خواهد این کار را انجام دهد؟

متقاعد کردن ایرانیان بدبین مبنی بر اینکه تغییر در راه است دشوارتر خواهد بود. فرید، راننده تاکسی در تهران گفت: رای پزشکیان مشروط بود. اگر او نتواند زندگی ما را بهبود بخشد، رای دهندگان رای خود را از طریق اعتراضات پس خواهند گرفت.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب