واکنش سلاجقه به آبگیری بحث برانگیز سد چمشیر

واکنش سلاجقه به آبگیری بحث برانگیز سد چمشیر

۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۲ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اجتماعی - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ارایه نظر درباره آبگیری سد چمشیر را منوط به گزارش وزارت نیرو خواند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری -  سد چمشیر که که حالا بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این روزها به مرحله آبگیری نزدیک می شود، با هدف تعدیل کیفیت رودخانه شور زهره احداث شده است. این سد در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان (گچساران) مرکز شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد قبل از پیوستن رودخانه خیرآباد به رودخانه زهره در مجاورت محلی به نام تنگه چم شیر نزدیک به مرز استان بوشهر ساخته شده است.

فعالان محیط زیست معتقدند این سد یادآور تجربه تلخ سد گتوند است؛ سدی که با وجود هشدار فعالان محیط زیست ساخته و آبگیری شد و نتیجه آن، از بین رفتن بخشی از زمین های کشاورزی منطقه و افزایش شوری آب رودخانه کارون بود.

حمیدرضا یاقوتی، کارشناس ژئوتکنیک چند روز پیش به شرق گفت: «هدف از سدسازی کنترل سیلاب، تولید انرژی برق و ذخیره سازی آب و قراردادن آن در اختیار ذی نفعان است، اما در سدسازی در حوضه زهره یک هدف دیگر هم وجود داشت که به دلیل شوری این رودخانه در نظر گرفته شد. آب رود زهره مانند کارون و کرخه و دز نیست که کیفیت لازم را داشته باشد و بنابراین یک هدف مهم برای احداث سد در این محدوده این است که کیفیت آب مطلوب شود.»

یاقوتی با اشاره به شوری آب رودخانه زهره به اندازه دو هزار میکروزیمنس، یکی از اهداف ساخت سد را کاهش شوری آب در این منطقه عنوان کرد: «با توجه به این نکته، در ساخت این سد نباید EC آب زیاد شود و حداقل باید روی همان رقم قبلی باقی بماند. حالا سؤال اینجاست که وقتی در ساخت این سازه، نیت بهبود کیفیت آب وجود دارد و در عین حال ما تجربه ساخت سد گتوند روی سازند گچساران را داریم و شاهد افزایش شوری آب بعد از احداث آن بودیم، چرا باید دوباره روی این سازند سد ساخته شود؟»

واکنش علی سلاجقه به برخی ابهام ها

حالا علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حاشیه جلسه هیات دولت، در جمع خبرنگاران درباره آبگیری سد «چمشیر» گفت: تا وزارت نیرو نتایجش را درباره آبگیری سد چمشیر ندهد، نمی توانیم پاسخ دهیم و با توجه به چاهک هایی که آنجا در عمق حفر شده و گمانه زنی هایی که هست، ما نظارت داریم ولی هنوز وزارت نیرو نتیجه را اعلام نکرده و تا این اتفاق نیفتد پاسخ نمی دهیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره آلوگی هوا نیز با بیان این که «امسال عزم را برای اجرای قانون هوای پاک جزم کردیم»، خاطرنشان کرد: موارد انجام نشده احصا شده و در ستاد هوای پاک مطرح کردیم. فقط این را میخواهیم که اعتباراتی که تاکنون مصوب شده حتما در بودجه ۱۴۰۲ دستگاه ها در نظر بگیرند.

نقش اصلی سد چم شیر

روز گذشته نیز معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پی بروز برخی از ابهام ها در خصوص تبعات زیست محیطی آبگیری سد چمشیر اعلام کرد: «رودخانه زهره از رودخانه های مهم جنوب کشور است که سرچشمه آن در غرب استان فارس و شرق استان کهگلویه بویر احمد واقع شده است. این رودخانه در طی مسیر ۵۲۰ کیلومتری خود به خلیج فارس می ریزد و حوضه آبریز آن، محدوده ای از استان های فارس، بوشهر، کهگلویه و بویر احمد و خوزستان را شامل می شود. سد مخزنی چم شیر در محل تنگ چمشیر بر رودخانه زهره در دست احداث است.

ماهیت کیفیت رودخانه زهره نوسانی بوده، بطوریکه در ماه های تر دارای کیفیت مناسب و حتی قابل شرب است، منتهی در سایر ماه های سال به دلیل کاهش آبدهی رودخانه، غلظت املاح به حدی افزایش می یابد که برای کشاورزی زراعی نیز مناسب نخواهد بود.

نقش اصلی سد چم شیر، ایجاد تعادل کیفی در رودخانه پایین دست و کاهش نوسانات کیفیت جریان نسبت به شرایط طبیعی است. لذا می بایست تضمین تأمین حداقل حقابه محیط زیستی برای تعدیل کیفی رودخانه پایین دست انجام پذیرد. هرگونه انحراف از رهاسازی حداقل حقابه محیط زیستی پایاب سد چم شیر، با توجه به وجود زونهای شور موجود می تواند کیفیت رودخانه را با مشکل مواجه کند.

از این رو با عنایت به اهمیت موضوع و ورود مبادی نظارتی و دغدغه های مردمی، بررسی دقیق پروژه از دیدگاه محیط زیستی با همکاری دستگاه های مسئول و دستگاه های نظارتی و همچنین با لحاظ کردن گزارش تدوین شده توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حال انجام است که اطلاعات تکمیلی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.»

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط