کاهش سرقت های مسلحانه از طلافروشی  -  تاثیر شیشه ضدگلوله و نگهبان مسلح در ناکامی سارقان
سرویس اجتماعی - رئیس پلیس آگاهی فراجا از کاهش ۶۰ درصدی وقوع سرقت مسلحانه از طلا فروشی‌ها در کشور طی سه سال گذشته خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری -  سردار محمد قنبری رئیس پلیس آگاهی فراجا با تاکید براقدامات پیشگیرانه و ارتقاء آموزش ها و اقدامات بازدارنده از جرایم مختلف به ویژه سرقت از طلافروشی ها، اظهار کرد: طلافروشی ها باید به نکات و آموزش های پلیسی و همچنین اقدامات امنیتی توجه داشته باشند چرا که هرگونه سهل انگاری گریبانگیر خود آنها خواهد شد. 

وی از کاهش ۶۰ درصدی آمار وقوع سرقت مسلحانه طلا فروشی در سه سال گذشته خبر داد و افزود: همچنین در طول سال ۱۴۰۰ و شش ماهه نخست سال جاری درصد کشف این نوع پرونده ها بالاتر از شاخص ۱۰۰ درصدی بوده است.

رئیس پلیس آگاهی فراجا ادامه داد: از طرف دیگر افزایش آمار سرقت های نافرجام طلافروشی در طی این مدت خود موید اثر بخش بودن حساسیت های ایجاد شده در زمینه رعایت تمهیدات و الزامات ایمنی، نظارت و تعامل سازنده رده های تخصصی فراجا در سطح صنوف طلا فروشی های سراسر کشور بوده است.

وی با بیان اینکه از ۱۱ فقره سرقت مسلحانه نافرجام طلافروشی ها، کارآگاهان موفق به کشف شش پرونده و دستگیری و انهدام باند مجرمان شده اند، افزود: در چهار فقره از این سرقت ها نیز به دلیل اقدام به موقع  از سیستم های ایمنی، سارقان موفق به انجام سرقت نشده اند.

قنبری خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت طلا در سال های اخیر و همچنین تحریک پذیری قیمت های موجود به دلیل عملکرد مناسب کارآگاهان پلیس آگاهی در حوزه برخورد و کشف این پرونده ها ریسک وقوع این سرقت ها بالا رفته است. همچنین طبق آمارهای به دست آمده سهم وقوع سرقت مسلحانه از طلافروشی ها نسبت به کل سرقت های مسلحانه حدود چهار درصد است که با وجود این سهم ناچیز، پی جویی این پرونده ها در اولویت ماموریت های پلیس مبارزه با جرایم جنایی است.

بر اساس اعلام سایت پلیس، وی افزود: تجربه ثابت کرده تجمیع طلافروشی در مجتمع های خاص، افزایش ضریب حفاظتی و فیزیکی مغازه ها از طریق نصب شیشه های ضد گلوله، به کارگیری نگهبانان مسلح، حضور محسوس عوامل انتظامی در مراکز حساس و مهم شهری از مهمترین روش های کاهش وقوع این گونه از سرقت ها است.

وی با اشاره به اینکه در طول سال به صورت فصلی طرح شناسایی و دستگیری متهمان متواری جرایم جنایی به صورت هماهنگ در سطح کشور اجرا می شود، گفت: سهم دستگیری سرقت های مسلحانه طلافروشی طی سال ۱۴۰۰ و شش ماهه نخست سال جاری ۶۶ نفر و انهدام ۱۲ باند حرفه ای سارقان مسلح بوده است.

منبع: ایسنا

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین