دروازه برزیلی ها و خشک شدن دریاچه ارومیه

دروازه برزیلی ها و خشک شدن دریاچه ارومیه

۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - ​ما تنها لیگی در دنیا هستیم که سه فصل پیاپی است که از یک توپ استفاده می‌کنیم و هیچ کس نیست به این موضوع اشاره کند که همین توپ‌ها بخشی از تاریخ هستند و می‌شود بر اساس آنها لیگ‌ها را تشخیص داد. ...

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از برترین ها - مصطفی داننده در عصر ایران نوشت: در اوایل دهه ۹۰ میلادی، گزارشگران فوتبال ایرانی و خارجی ضمن ستایش از فوتبال زیبای برزیل به ضعف دروازه بانی این تیم اشاره می کردند. 

دلیل این ضعف هم علاقه وافر مردم برزیل به گل زدن و حرکت به سمت دروازه بود. تقریبا آنهایی که استعدادی در فوتبال نداشتند به سمت دروازه بانی می رفتند. برزیلی ها اما خیلی زود به این مسئله پی بردند که برای قهرمانی تنها فوتبال زیبا کافی نیست، گل نخوردن و خوب دفاع کردن هم لازم است. 

دروازه برزیلی ها و خشک شدن دریاچه ارومیه

شناخت نقطه ضعف و ترمیم آن باعث شد که برزیل در کنار مهاجمان و هافبک های قدرتمند، دروازه بان های شاخصی را هم به جهان معرفی کند.

همین الان که این یادداشت را می خوانید آلیسون بکر دروازه بان لیورپول و ژولیو سزار گلر منچستر سیتی از بهترین شماره یک های جهان هستند. پیش از آنها نیز کلودیو تافارل، دیدا، سزار و مارکوس، سنگربان های شایسته ای برای تیم ملی برزیل بودند. 

حالا چرا به داستان تیم ملی برزیل و دروازه بان هایش اشاره کردم؛ می خواستم به اینجا برسم که می شود با یک برنامه ریزی درست، مشکل های بزرگ را تبدیل به یک نقطه قوت کرد. البته اگر بخواهیم و درست شناسایی کنیم. 

ما در ایران معمولا نه درست شناسایی می کنیم و نه راه حلی داریم. بعد از هر المپیک و جام جهانی، حرف می زنیم و درست نزدیک به مسابقات دوباره آش همان آش است و کاسه همان کاسه! 

همین الان ما تنها لیگی در دنیا هستیم که سه فصل پیاپی است که از یک توپ استفاده می کنیم و هیچ کس نیست به این موضوع اشاره کند که همین توپ ها بخشی از تاریخ هستند و می شود بر اساس آنها لیگ ها را تشخیص داد.

همین الان بر اساس توپ های جام جهانی می شود پی برد که این عکس یا فیلم متعلق به کدام جام است.

حالا این ورزش است در مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم همین داستان البته تراژیک تر ادامه دارد. آلودگی هوای تهران را ببیند. همه می دانند مشکل از کجاست اما هر سال می آید، نفس ها را در سینه حبس می کند و می رود و دوباره این ماجرا در سال بعد تکرار می شود. فرقش این است که یک روز شهردار اصلاح طلب است و دگر روز اصول گرا!

اگر ما به دنبال رسیدن به راه حل بودیم که دریاچه ارومیه به این وضع نمی افتاد یا زاینده رود تبدیل به خشک رود نمی شد. 

همین الان کم آبی در کشور را می بینیم و می دانیم به زودی یقه یا یخه مان را می گیرد اما دست روی دست گذاشته ایم و کاری نمی کنیم. 

بعضی از مشکلات کشور احتیاجی به شناسایی هم ندارند و مثل آفتاب تابان پیش روی ما هستند اما گویی تا مشکل ها تبدیل به بحران نشوند، فکری به حال آنها نمی کنیم. شما که غریبه نیستید برای بحران ها هم راه کاری نداریم.

کاش حداقل مسائل کشور به اندازه دروازه برزیلی ها برای ما اهمیت داشت و تلاش می کردیم به دور از سیاست زدگی مشکلات کشور را حل کنیم.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها