کشف جواهراتی که 2هزار سال قبل در حمام گم شد!

کشف جواهراتی که 2هزار سال قبل در حمام گم شد!

۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس اجتماعی - همیشه موقع رفتن به استخر باید مواظب جواهراتمان باشیم؛ یافته‌های تازه در یک حمام باستانی در انگلستان نشان می‌دهد که بعضی از رومی‌ها این قاعده را رعایت نکرده بودند! ...

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از برترین ها - فرادید: در سال ۲۰۱۷ یک حمام باستانی در منطقۀ کارلایل (Carlisle) در نزدیکی دیوار باستانی هادریان در انگلستان کشف شد. از آن زمان به بعد دوره های مختلفی از کاوش در این سایت انجام شد که تازه ترین آن ها نتایج شگفت انگیز و جالبی داشته است.

در جریان کاوش های قبلی چندین اتاق، سیستم هوای گرم، لوله کشی های سفالی، کاشی های رنگی و قطعاتی از ظرف های سفالی در این سایت پیدا شده بود. اما در تازه ترین کاوش ها حدود ۳۰ سنگ قیمتی حکاکی شده در اینجا یافت شده است که باستان شناسان آن ها را جواهرات گمشدۀ کسانی می دانند که حدود دو هزار سال قبل وارد خزینۀ این حمام می شدند.

کشف جواهراتی که 2هزار سال قبل در حمام گم شد!

این حمام به احتمال زیاد توسط سربازان و افسران رده بالای رومی مورد استفاده قرار می گرفته است. گاهی جواهرات آن ها در هنگام حمام کردن از آن ها جدا می شده و در کف استخر حمام یا در لوله های فاضلاب ته نشین می شده است. حالا بعد از دو هزار سال دوباره این جواهرات خودشان را نشان داده اند.

نمونه ای از این جواهرات که به عنوان اینتاگلیو (intaglio) یا سنگ های نقش برجسته شناخته می شوند، یاقوتی است که طرحی از ونوس با یک شاخه گل و یک آینه روی آن نقش بسته است. نمونۀ دیگر یک سنگ جاسپر است که نقشی از یک موجود افسانه ای موسوم به ساتیر بر روی آن حک شده است.

کشف جواهراتی که 2هزار سال قبل در حمام گم شد!

فرانک جیکو از مسئولان این کاوش به گاردین گفت: «شما این نوع جواهرات را در یک حمام مخصوص طبقات پایین اجتماع پیدا نمی کنید. این ها چیز هایی نیستند که آدم های فقیر در آن زمان از آن ها استفاده کرده باشند. بعضی از این جواهرات بسیار ظریف و کوچک هستند؛ مثلا در حد ۵ میلیمتر. بزرگترین آن ها ۱۶ میلیمتر است. هنری که در ساخت چنین جواهرات ظریفی به کار رفته واقعا خارق العاده و باورنکردنی است».

در جریان این کاوش موارد دیگری از جمله ۴۰ سنجاق موی زنانه، ۳۵ دانۀ گردنبند شیشه ای، یک مجسمۀ کوچک سفالی از ونوس و کاشی هایی با مهر امپراطوری پیدا شده است. این موارد نشان می دهد که علاوه بر سربازان، اشراف رومی که در نزدیکی این محل زندگی می کردند هم از آنجا استفاده می کرده اند.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در خبر ناب