کشف لوح 2600ساله که روایتگر کشتی نوح است!

کشف لوح 2600ساله که روایتگر کشتی نوح است!

۰۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۶:۲۴ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اجتماعی - لوح سیل گیلگمش که به عنوان یازدهمین لوح حماسه گیلگمش شناخته می‌شود، به طرز باورنکردنی روایتگر داستان کشتی نوح است. این لوح، قطعه‌ای از یک لوح سفالی پخته حاوی کتیبه‌هایی به خط میخی است که سیل حماسی را توصیف می‌کند که بابل را در نوردیده است. ...

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از رکنا - در مجله علمی لایوساینس درباره جزئیات این لوح آمده است: داستان حماسی که در لوح باستانی حک شده به طرز عجیبی شبیه داستان کتاب مقدس کشتی نوح است که در کتاب پیدایش یافت شده است.

این لوح توضیح می دهد که چگونه خدایان سیل را برای نابودی زمین به پایین فرستادند. با این حال، یک خدا، Ea، به Utu-napishtim، فرمانروای یک پادشاهی باستانی، از این نقشه آگاه می شود و به او دستور می دهد تا برای نجات خود و خانواده اش قایق بسازد تا خود و خانواده اش را به همراه «انواع پرندگان و جانوران» سوار بر این کشتی کند.

در این لوح آمده است؛ درست مانند کتاب پیدایش، مسافرین پرندگان را رها می کنند تا ببینند که آیا آب به اندازه ای کاهش یافته است که زمین بیرون بیاید. بعداً، اوتو ناپیشتیم، طبق متن، تجربه خود را به گیلگمش می گوید.

باستان شناسان این لوح را در ابعاد (۱۵ در ۱۳ سانتی متر) در اواخر دهه ۱۸۰۰ در شهر نینوا، یک شهر باستانی آشوری در بین النهرین علیا (عراق کنونی) که هم اکنون به نام کویونجیک شناخته می شود، کشف کرده اند

به گفته اسمیتسونیان، محققی به نام جورج اسمیت پس از تحویل این اثر به موزه، متن را رمزگشایی کرد و ظاهراً گفت: «من اولین کسی هستم که پس از بیش از دو هزار سال فراموشی آن را خواندم.»

این لوح اولین مدرک از داستان نوح بود که از فرهنگ دیگری به دست آمده است. باستان شناسان از آن زمان لوح های بسیار قدیمی تری به خط میخی با داستان های سیل مشابه کشف کردند که نشان می دهد این داستان مدت ها قبل از نوشتن کتاب مقدس عبری در گردش بوده است. به عبارت دیگر، حماسه گیلگمش ممکن است سرچشمه داستان کشتی نوح بوده باشد.

 

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب