طوفان گرد و خاک در تهران و 11 استان دیگر  -  احتمال وقوع سیل در این استان ها  -  صدور  هشدار دریایی
سرویس اجتماعی - سازمان هواشناسی با صدور هشدارهای نارنجی و زرد از وقوع مخاطرات جوی در نقاط مختلف کشور، از طوفان گرد و خاک تا باران شدید و سیل، خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ با اشاره به تشدید گرادیان فشاری و انتقال گرد و غبار از کشورهای همسایه آورده است: وزش باد شدید همراه با گردوخاک، کاهش دید افقی و کیفیت هوا یکشنبه (۱۷ تیرماه) در جنوب تهران، قم، مرکزی، همدان، لرستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، اصفهان، جنوب خراسان جنوبی، نیمه شرقی سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان و دوشنبه (۱۸ تیرماه) در جنوب تهران، قم، مرکزی، اصفهان، جنوب خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و نوار شرقی کرمان پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی در مناطق مستعد وقوع طوفان گردوخاک، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن درختان وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از کویرنوردی، عدم جابجایی با گلایدر، هواپیماهای سبک و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه های موقت، اجتناب از فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، عدم پارک و عبور و مرور خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از بادگیر در باغات و قیم برای نهال ها، بسته نگه داشتن در سالن های پرورشی توصیه می کند.

تشدید فعالیت سامانه بارشی

در ادامه این هشدار با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی آمده است: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در نواحی مستعد تگرگ یکشنبه در شمال استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل و ارتفاعات مازندران و دوشنبه در شمال و غرب آذربایجان غربی، شمال شرق آذربایجان شرقی، مرکز و جنوب اردبیل و ارتفاعات مازندران رخ خواهد داد.

در این وضعیت آب و هوایی جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده ها و احتمال سقوط سنگ به ویژه در جادهای کوهستانی و گردنه ها، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت و محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی احتیاط در سفرها به ویژه بین شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، خودداری از فعالیت طبیعت گردی به ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها و اتخار تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن ها به مکان های مسقف، آمادگی راهداری و سایر دستگاه های اجرایی خدمت رسان و امدادی در دستور کار قرار گیرد.

احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ یکشنبه در مازندران، اردبیل، نیمه شمالی استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، شمال هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان، فارس و ارتفاعات در استان های البرز، تهران، سمنان و قزوین، دوشنبه در نیمه شرقی فارس، غرب و ارتفاعات در مرکز کرمان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شمال استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل، جنوب اصفهان، ارتفاعات استان های البرز، تهران و سمنان و شمال هرمزگان و سه شنبه (۱۹ تیرماه) در شمال آذربایجان غربی، ارتفاعات استانهای کرمان، مازندران، تهران، البرز و سمنان انتظار می رود.

در این شرایط جوی احتمال آبگرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، لغزندگی بویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، وزش باد نسبتا شدید، در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال و درختان کهنسال وجود دارد.

سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در فعالیت طبیعت گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی دهانه پل ها، کانال ها و آب روها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی باغات و مزارع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و استفاده از قیم برای نهال ها و بسته نگه داشتن در سالن های پرورشی توصیه می کند.

وزش باد شدید و گرد و خاک

در ادامه این هشدار با اشاره به افزایش گرادیان فشاری آمده است: وزش باد نسبتا شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک یکشنبه در تهران، البرز، سمنان، کردستان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی و جنوبی کرمان، دوشنبه در تهران، البرز، سمنان، یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، نیمه شرقی و جنوبی کرمان، سه شنبه در قم، مرکزی، اصفهان، سمنان، تهران، خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی کرمان، چهارشنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، سمنان، قم، اصفهان، شرق کرمان و پنج شنبه (۲۱ تیرماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و نیمه شرقی کرمان پیش بینی می شود.

در این وضعیت جوی در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال دور از انتظار نیست.

پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده ای، عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه های موقت، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی، احتیاط در فعالیت های عمرانی، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها و بسته نگه داشتن در سالن های پرورشی از توصیه های سازمان هواشناسی است.

هشدار دریایی/ طوفان در سواحل یک استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای در محدوده ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر دوشنبه در تنگه هرمز و غرب دریای عمان، سه شنبه تا پنج شنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان پیش بینی می شود.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی قایق های صیادی و فعالیت های تفریحی، اختلال در تردد شناورهای مسافربری و تردد کشتی های تجاری و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی اشاره کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توصیه می کند.

معنای رنگ ها در هشدارهای هواشناسی

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب