این مرد سقای حیوانات تشنه کویر است ؛ برای تشنگی حیوانات اشک می ریزم!  -  ماجرای زوج جوانی که پول سفر ماه عسل را نذر آبرسانی به حیوانات کردند
سرویس اجتماعی - سقای حیوانات تشنه‌ی پارک ملی کویر ۵ سال از عمر خود را صرف آبرسانی به گونه های ارزشمند حیات وحش ایران کرده است که در یکی از گرمترین و کم آب ترین زیستگاه ایران با مرگ دست و پنجه نرم می کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - مجیدجباری: گرمای تابستان که به اوج می رسد، بسیاری از حیوانات در زیستگاه های خود از تشنگی تلف می شوند. آبرسانی به گونه های جانوری مدت هاست در زیستگاه های مختلف کشور انجام می شود اما یکی از مناطقی که به عنوان زیستگاه گونه های ارزشمند حیات وحش ایران نیازمند آبرسانی است، پارک ملی کویر دریکی از گرم ترین مناطق ایران است. حیوانات این زیستگاه به دلیل خشکسالی های پی در پی و کم آبی در ماه های گرم سال تنشه می مانند ونیامند آبرسانی اورژانسی هستند. «محمدسپهر سیری» خیر آبرسان حیات وحش، ۵سال است سقای حیوانات تشنه پارک ملی کویر در استان سمنان است. او علاوه بر پارک ملی کویر در زیستگاه های طبیعی استان های خراسان شمالی، بوشهر و تهران هم به حیوانات آبرسانی کرده است. «محمد سپهر سیری» حالا در گفت و گو با همشهری آنلاین از چند سال تلاش برای سیراب کردن حیواناتی می گوید که در کم آب ترین زیستگاه طبیعی ایران بدون کمک انسان تلف می شوند.

چطور به آبرسانی به حیات وحش علاقه مند شدید؟

من پیش از شروع آبرسانی به حیات وحش، علاقه مند و فعال محیط زیست بودم و کارهای دیگری برای حفاظت از حیوانات انجام داده ام. چند سالی است که خشکسالی و تنش آبی، حیات وحش را با خطر مواجه کرده است. حیوانات به دلیل کم آبی در زیستگاه ها بسیار آسیب پذیر شده اند. به همین خاطر به فکر افتادم تا جایی که از دستم بر می آید روی آبرسانی تمرکز کنم.

چند سال است سقای حیوانات هستید؟

تقریبا از سال ۱۳۹۸ به صورت تخصصی کار آبرسانی، ترمیم و پایدارسازی آبشخورها، تقبل هزینه تعمیر پمپ های بادی، خودروهای حمل آب و... را با هزینه شخصی انجام می دهم. البته دوستانی هم هستند که بدون اینکه از آنها بخواهم در این مسیر در حد توان کمک می کنند.

در کدام مناطق و زیستگاه های کشور به حیات وحش آبرسانی کرده اید؟

در استان های خراسان شمالی، بوشهر و تهران کار کرده ام. اما بیشترین تمرکز آبرسانی به حیوانات در استان سمنان بوده است. این استان غنای ژنتیک بسیار بالایی دارد و گونه های شاخص حیات وحش ایران در این منطقه زیست می کنند. علاوه بر آن، وسعت بسیار زیادی دارد و تقریبا در گرم ترین جای ایران واقع شده است و به همین دلیل تنش آبی زیادی دارد و حیوانات زیادی در معرض خطر تلف شدن هستند.

چه حیواناتی بیشتر به آبرسانی نیاز دارند؟

پرنده ها درصورت نیاز به آب می توانند پرواز کنند، مسافت زیادی را به دنبال آب طی کرده و کوچ کنند. اما برخی گونه های حیات وحش مثل آهو، جبیر، پلنگ، یوزپلنگ و...به زیستگاه امن نیازدارند؛ این حیوانات قلمرو دارند و به راحتی نمی توانند به دنبال آب کوچ کنند و زیستگاهشان را تغییر دهند. به همین دلیل ممکن است درصورت بی آبی تلف شوند. علاوه بر آن، در برخی ایام سال به خصوص در فصل زادآوری، حیوانات ماده به آب بیشتری نیاز دارند. طبیعتا حیوانی که به توله اش شیر می دهد، نیاز بیشتری به آب دارد.

این مرد سقای حیوانات تشنه کویر است ؛ برای تشنگی حیوانات اشک می ریزم!  -  ماجرای زوج جوانی که پول سفر ماه عسل را نذر آبرسانی به حیوانات کردند

محمدسپهر سیری، خیّر آبرسان به گونه های حیات وحش

چه اقداماتی برای آبرسانی و یا ساخت آبشخور برای حیوانات حیات وحش انجام داده اید؟

لوله گذاری و مرمت آبشخورها، تعبیه منبع آب برای چشمه ها و مدیریت و ذخیره آب در زمستان برای روزهای گرم سال ازجمله کارهایی است که برای آبرسانی به حیات وحش انجام می دهم. آب را ذخیره کنیم و درتابستان آب به مرور به آبشخورها تزریق شود که آب پایدار مورد نیاز حیات وحش تامین باشد. بعضی وقت ها ممکن است با وانت و یا تانکر آبشخورها را پر آب کرد اما رفت وآمد خودرو و تانکر در زیستگاه ها، آرامش طبیعت را می گیرد. به همین خاطر، بیشتر برای پایدارسازی آبشخورها و چشمه های قدیمی که نیاز به ترمیم دارد، فعالیت می کنم. همه این کارها هم با همکاری و هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست است.

اطرافیان و دوستان هم در این راه به شما کمک می کنند؟

برخی دوستانی که به من اعتماد دارند، بدون اینکه بخواهم مبالغی را برای آبرسانی به حیوانات با نیت نذر درگذشتگان کمک می کنند. یکی از دوستان که تازه ازدواج کرده بود، بخشی از پولی که برای ماه عسل کنار گذاشته بودند را برای آبرسانی به حیوانات نذر کردند.

آبرسانی مکانیزه به حیات وحش دریاچه ارومیه آبرسانی به وحوش مناطق حفاظت شده شهرستان ورامین آغاز شد

آبرسانی به حیوانات حیات وحش چه تأثیری در زندگی شما داشته است؟

تصور می کنم خدا من را با فرد دیگری اشتباه گرفته است! کارهای خوب را افراد دیگری انجام می دهند اما این کارها را نصیب من می کند. مهم ترین نتیجه انجام کارهای کوچکی که در حد توان برای حیات وحش و حیوانات انجام داده ام، به لطف خدا سلامتی خانواده است. شاید آبرسانی به حیوانات به نوعی نذر سلامتی خانواده باشد.

کدام زیستگاه های ایران به آبرسانی بیشتر نیاز دارند؟

پارک ملی کویر و پارک ملی توران دو زیستگاه اصلی ایران به دلیل تنش های آبی و خشکسالی، باید به صورت اورژانسی آبرسانی شوند.

در سال هایی که سقای حیوانات هستید، ناخوشایندترین صحنه ای که دیدید چه بود؟

صحنه های ناخوشایند زیادی در این سال ها دیده ام. یک بار برای آبرسانی به منطقه رفته بودم، آبشخور خالی بود و حیواناتی مثل جبیر در دهانه آبشخور دنبال قطره ای آب بودند و از تشنگی دهانه آبشخور را برای چند قطره آب می لیسیدند. دیدن چنین تصاویری واقعا دردناک است. من آنجا برای تشنگی حیوانات اشک ریختم. دیدن چنین صحنه هایی واقعا سخت و دردناک است. حتی برخی خزنده ها مثل مار، خاردم و مارمولک که معمولا آب بدن را از شکار تامین می کنند، به دلیل تشنگی اطراف آبشخور جمع می شوند که صحنه های غم انگیزی است.

از خوشایندترین حسی که از خدمت به حیات وحش تجربه کردید،بگویید.

بعضی از حیوانات به طور غریزی از انسان دوری می کنند. اما بارها اتفاق افتاده حیواناتی مثل روباه، شغال و حتی جبیر وقتی بوی آب را حس می کنند و متوجه شده اند آب همراه دارم، نزدیک شده اند و حتی از بطری آبی که در دست داشتم آب خورده اند. من از حیوانات اهلی حاشیه شهر صحبت نمی کنم؛ صحبت از حیواناتی است که در وسط منطقه حفاظت شده زیست می کنند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب