برای این افراد ، گروه درمانی اثر دارد  -  گروه درمانی  برای درمان اختلالات نیست
سرویس اجتماعی - گروه‌درمانی در طول دوره جنگ جهانی دوم رایج شد. در آن زمان، تعداد روانشناسان و مشاوران آن قدری نبود که بتوانند به همه مراجعان درگیر با مشکلات سلامت روان مربوط به جنگ کمک کنند. به همین دلیل به جلسات گروهی با موضوعات مشترک رو آوردند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - پروانه بندپی: شاید شما هم در فیلم های خارجی دیده باشید که چند نفر در جلسات گروه درمانی، دایره وار دور هم می نشینند و چهره به چهره درباره مشکلات فردی یا بعضی اختلالات روحی و روانی خود صحبت می کنند. یک درمانگر حرفه ای هم بین آنها نشسته که به حرف ها گوش می دهد و تلاش دارد که از بار روحی و روانیِ افراد حاضر در گروه کم کند.

این جلسات معمولا یک بار در هفته برگزار می شوند و هر کدام موضوعات خاص خود را دارند؛ افرادی که تازه طلاق گرفته اند، افراد درگیر اعتیاد، افرادی که اعتیاد را پشت سر گذاشته اند و اصرار دارند به آن برنگردند، افراد سیگاری که تمایل به ترک سیگار دارند، افرادی که می خواهند مصرف الکل را کنار بگذارند، افراد خیلی چاق و ... همچنین برخی جلسات در ارتباط با اضطراب، افزایش اعتماد به نفس، اضطراب صحبت در جمع، تروما و ... هستند.

گفته می شود این روش درمانی در طول دوره جنگ جهانی دوم رایج شد. در آن زمان، تعداد روانشناسان و مشاوران آن قدری نبود که بتوانند به همه مراجعان درگیر با مشکلات سلامت روان مربوط به جنگ کمک کنند. به همین دلیل به جلسات گروهی با موضوعات مشترک رو آوردند.

در ایران نیز این گروه ها فعالند اما خیلی از مردم اصلا از وجود آنها خبر ندارند یا نمی دانند چطور باید به این جلسات دسترسی پیدا کنند.

در ایران گروه درمانی نداریم؟

برای این افراد ، گروه درمانی اثر دارد  -  گروه درمانی  برای درمان اختلالات نیست

دکتر علیرضا تبریزی، روانشناس

در گروه درمانی ها افراد با مشکلات مختلف می توانند شرکت کنند. در این گروه ها هدف رشد و توسعه فردی و افزایش خودشناسی است. شیوه درمانی در این گروه ها متفاوت با گروه های درمانی فردی است.

دکتر علیرضا تبریزی، روانشناس و مشاور در گفتگو با همشهری آنلاین می گوید: گروه درمانی ها معمولا برای درمان اختلالات نیست. بیشتر آنها برای کاهش فشار مشکلات یا بهبود شرایط زندگی است. مثلا شخصی که درگیر افسردگی شدید یا وسواس شدید است، معمولا کمتر با گروه درمانی کمکش می کنیم و بیشتر با جلسات درمان فردی به او مشاوره می دهیم. درواقع «حل مشکلات» و «درمان اختلالات» دو واژه ای هستند که ما روانشناسان بین شان تفاوت قائل هستیم.

به گفته تبریزی، گروه درمانی در تمام دنیا رایج است و اثرات مثبتی هم دارد. چیزی که در همه گروه درمانی ها مشترک است، این است که افراد حاضر در گروه با مساله ای مشترک دور هم جمع می شوند و یک درمانگر حرفه ای گروه را هدایت می کند.

این روانشناس می گوید: خیلی ها می پرسند چرا این جلسات را در ایران نداریم؟ در حالی که ما گروه درمانی با موضوعات مختلف را در ایران هم داریم اما چون در هر یک از این گروه ها حداقل ۱۵ نفر شرکت می کنند، مراکز مشاوره فضاهای بزرگی برای جا دادن افراد یک گروه ندارند و کمتر مرکزی این کار را انجام می دهد. البته با گسترش فضای آنلاین، گروه درمانی های آنلاین هم روی کار آمده که تا الان خروجی بدی نداشته است. گروه درمانی های آنلاین هم چند شرکت کننده با موضوع و مشکل مشترک دارند که به همراه یک درمانگر در جلسات آنلاین تصویری شرکت می کنند.

تبریزی در پاسخ به این سؤال که افراد چطور می توانند جلسات درمانی گروهی را پیدا کنند و در آنها شرکت کنند، می گوید: افراد بسته به شهر و محله ای که در آن زندگی می کنند، می توانند به مرکز مشاوره نزدیک خود مراجعه کنند و درباره جلسات فعال این مراکز پرس وجو کنند. چون معمولا مراکز مشاوره این جلسات را دارند. بعضی از NGOها هم جلسات گروه درمانی با موضوعات متختلف برگزار می کنند که می توان در آنها شرکت کرد. درمجموع اطلاع رسانی درباره این جلسات در جامعه ما کم صورت می گیرد و به همین دلیل است که خیلی از افراد فکر می کنند این جلسات را در ایران نداریم و تنها مختص خارجی ها است.

خیلی ها دوست ندارند در جمع حرف بزنند

گروه درمانی اصول مشخصی دارد که معمولا موجب بهبودی شرکت کنندگان می شود. القای امید، تجربه مشترک، تبادل اطلاعات و تجربیات، تقویت روابط اجتماعی، تخلیه هیجانی و تقویت مهارت های اجتماعی بخشی از اثرات مفید این گروه ها هستند.

تبریزی هم فواید و اثرات گروه درمانی ها را تایید می کند و در عین حال می گوید: در ایران با توجه با ساختارهای فرهنگی حاکم، افراد یا خانواده های زیادی هستند که دوست ندارند مشکلات شان را کسی داند. بعضی ها دوست دارند پنهان کاری کنند. حتی از مشاورشان و به همین دلیل ممکن است از این گروه درمانی ها کمتر استقبال کنند. اما از یک طرف دیگر باید قبول کنیم که فرهنگ روانشاسی دارد در کشورمان رشد پیدا می کند و تعداد این گروه ها هم هر روز زیادتر می شود. بعضی از این گروه ها هزینه کمی دارند و برای شرکت در بعضی ها باید هزینه بیشتری بپردازید.

این روانشناس تاکید می کند: با توجه به این که جلسات درمانی گروهی هزینه کمتری از جلسات فردی دارد، به افراد توصیه می کنیم اگر جایی را می شناسند، برای بهبود شرایط زندگی حتما شرکت کنند. چون می توانند محتواهای کاربردیِ بیشتری را آموزش ببینند و در زندگی خود به کار بگیرند.

گروه درمانی واقعا کمک کننده است؟

اغلب افرادی که گروه درمانی را برای حل مشکلات خود امتحان می کنند؛ در مدت کوتاهی حس بهتری نسبت به خود، زندگی و اطرافیان پیدا می کنند. به اعتقاد متخصصان بالینی و پژوهشگران، فرایند روان درمانی گروهی در مقایسه با روان درمانی فردی نتایج بهتر و بلندمدت تری دارد.

حضور در یک محیط درمانی به شیوه گروهی به افراد کمک می کند تا رفتارها و تفاوت های خود را بشناسند. در واقع فضای گروهی، زمینه ای برای مقایسه هم فراهم می کند و کمک می کند تا افراد دید واضح تری نسبت به خود و رفتارهایشان پیدا کنند و اگر احتمالا مشکل از جانب خود آنها است، آن را بهتر حل و فصل کنند.

زمانی که با مشکلی مواجه می شویم، در تلاش هستیم تا به هر طریقی آن را برطرف کنیم. اما، برخی مواقع ممکن است در طی مسیر، دچار دلسردی و ناامیدی شویم. در واقع، زمانی که فکر می کنیم این مشکل برای ما ایجاد شده و خود را تنها می بینیم، مجبور می شویم فشار روانی بیشتری را تحمل کنیم. یکی از جنبه های بسیار مهم اثر بخشی گروه درمانی، این است که ما از احساس تنهایی فاصله می گیریم و متوجه می شویم که افراد دیگری نیز با این مساله مواجهند و ما در این مشکل تنها نیستیم.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب