128 کشور جهان درگیر تب دنگی است ؛ شیوع بیشتر بیماری در 3 قاره  -  بی علامت بودن حدود 80 درصد مبتلایان  -  در این 4 ساعت لباس پوشیده تن کنید
سرویس اجتماعی - رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به ثبت بیماری تب دنگی اقدام نکرده‌اند که این موضوع نگران‌کننده است ولی ایران این موضوع به سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - دکتر شهنام عرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در کنگره یک روزه تب دنگی با اشاره به اینکه تب دنگی بیماری ویروسی است که توسط پشه منتقل می شود، اظهار کرد: این بیماری از سال ۲۰۱۹ به عنوان ۱۰ تهدید اصلی بشر از سوی سازمان بهداشت جهانی مطرح شده و شایع ترین بیماری است که از طریق ناقلین محلی منتقل می شود.

وی از ابتلای ۴۰۰ میلیون نفر در سال به تب دانگی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۲۸ کشور درگیر این بیماری شده اند که نسبت به سال ۱۹۶۰ با درگیری ۱۰ کشور آمار چشمگیری است.

بی علامت بودن حدود ۸۰ درصد مبتلایان

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: حدود ۲۰ درصد از بیماران علامت دار خواهند بود. بنابراین موضوع مهم، بی علامت بودن حدود ۸۰ درصد بیماران مبتلا به این بیماری است و حجم بیشتر انتقال توسط افراد بدون علامت صورت می گیرد. ۴۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت کره زمین در مواجهه با این نوع پشه هستند و این رقم سال به سال به دلیل تغییرات آب و هوایی، افزایش میانگین دما و آمار سفرها افزایش می یابد.

منشأ تب دنگی کجاست؟

عرشی تصریح کرد: سال گذشته میلادی، بیشترین موارد گزارش شده این بیماری در دنیا به ثبت رسید و اپیدمی فراگیر در آمریکای جنوبی نیز بسیار وسعت زیادی داشت. در کشورهای اروپایی هم پشه ناقل اصلی بیماری aedes albopictus وجود دارد. بر اساس گزارش ها آسیای جنوب شرقی، منشأ اصلی این پشه و بیماری بوده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد موارد بیماری در آسیای جنوب شرقی بوده است، گفت: در سال های گذشته در اندونزی، بنگلادش، هندوستان و تایلند این بیماری بسیار دیده شده است. البته کشورهایی مثل سنگاپور تجربه بیشتری برای مقابله با این بیماری دارند.

شیوع بیشتر بیماری در ۳ قاره

وی ادامه داد: طبق مقایسه نقشه سال ۲۰۱۱ با نقشه سال گذشته شاهد گسترش بیشتر این بیماری در کشورهایی همچون آمریکای جنوبی، چین و استرالیا هستیم و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به ثبت این بیماری اقدام نکرده اند که این موضوع نگران کننده است. البته اعلام ما به سازمان بهداشت جهانی از عواقب آینده این اپیدمی و جهت گیری کشورهای حاشیه خلیج فارس نسبت به کشور جلوگیری خواهد کرد.

در این ۴ ساعت لباس پوشیده تن کنید

عرشی در خصوص عامل اصلی این بیماری عنوان کرد: Aedes aegypti پشه مهاجم تری از نوع دیگر است که در ایران نیز بیشتر وجود دارد. به دلیل فیزیولوژی این پشه توصیه ما به مردم این است که به محض حضور در مناطق آلوده ۲ ساعت اول صبح و ۲ ساعت مانده به غروب با لباس پوشیده تردد داشته باشند.

راه های انتقال بیماری تب دنگی

به گفته عرشی، ۲ روز قبل از ایجاد علامت بالینی و ۲ روز بعد از شروع تب احتمال انتقال وجود دارد. انتقال بیماری از پشه به انسان و انسان به پشه نیز صورت می گیرد و انتقال انسان به انسان از طریق انتقال خون یا سرنگ آلوده، مادر به جنین و پیوند اعضا خواهد بود. همچنین طول عمر این پشه ها یک تا ۴ هفته است، پشه های بالغ هر یک تا ۲ ساعت یک خونخواری و به طور متوسط در طول عمر خود ۴۰ تا ۵۰ خونخواری انجام می دهد.

منبع: ایسنا

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب