شیوع بدترین نوع تب دنگی در کشور  -  ثبت 146 بیمار جدید در 2 ماه اخیر  -  نگرانی از بومی شدن انتقال در تب دنگی
سرویس اجتماعی - مدیر گروه بیماری‌های عفونی گفت: ۱۱ مورد انتقال بومی یا محلی تب دنگی در بندر لنگه گزارش شده که این آمار نگران‌کننده است، زیرا انتقال بومی می‌تواند به درگیری کل کشور منجر شود.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - دکتر بهنام عرشی مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در کنفرانس یک روزه تب دنگی درخصوص پشه آئدس (عامل بیماری تب دنگی) اظهار کرد: در دمای کمتر از ۱۵ درجه خونخواری پشه آئدس ایجبتی کمتر و در دمای بالای ۳۶ درجه بیشتر است و با افزایش دما احتمال حضور پشه در خانه ها بیشتر خواهد بود.

وی افزود: با شروع بادها در جنوب کشور، دمای هوا کاهش پیدا می کند و ممکن است همین بادها در اواخر تابستان عامل گسترش پشه ها در مناطق مختلف و انتقال محلی باشد که نگران آن هستیم.

عرشی گفت: مهم ترین مسأله تشخیص سریع و اقدامات به هنگام حشره کشی برای کنترل اپیدمی است.

وی ادامه داد: برای سفر باید در نظر داشت پشه ایجبتی در کلیه جزایر جنوبی کشور نیز دیده می شود.

۱۴۶ بیمار جدید تب دنگی در ۲ ماه اخیر

مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: تا ۲۶ اردیبهشت ماه ۷۵ مورد تشخیص و گزارش شده بود و از آن زمان تاکنون ۱۴۶ مورد گزارش شد که حدود ۱۳۰ مورد آن از امارات متحده عربی و ۱۱ مورد انتقال محلی در بندر لنگه بوده است. همچنین طبق گزارش انستیتو پاستور در کشور با سروتایپ نوع ۲ این بیماری مواجه هستیم.

وی گفت: یک مورد مرگ خانم سالمند در کشور بر اثر این بیماری به ثبت رسید و ۲ مورد هم از امارات جسد منتقل شد که علائم این بیماری را داشتند، ولی این موارد در گزارش های مرگ و میر ایران ثبت نخواهد شد.

عرشی عنوان کرد: نظام مراقبت این بیماری از سال ۹۵ در کشور مستقر شد و گزارش دهی صورت گرفت. در ۱۳۰ منطقه کشور تله گذاری انجام شد، اما راه های ورودی غیرقابل کنترلی دارد.

وی در پایان با اشاره به اهمیت تشخیص زودرس تب دنگی بر ضرورت برگزاری مجدد کارگاه ها و سمینارها برای کنترل و کاهش اپیدمی های آینده تاکید کرد.

انتقال بومی تب دنگی نگران کننده است

دکتر مسعود مردانی مدیر گروه بیماری های عفونی و رئیس کنفرانس یک روزه تب دنگی نیز اظهار کرد: از بالغ بر ۳ سال پیش خطر اپیدمی این بیماری توسط مرکز تحقیقات به وزارت بهداشت اعلام و از همان زمان اقدامات اصولی انجام شد.

وی با بیان اینکه هر دو نوع پشه آئدس آلبوپیکتوس و آئدس اجیبتی ناقل بیماری در کشور وجود دارد که اجیبتی در جنوب کشور بیشتر مشاهده می شود، افزود: در این کنفرانس یک روزه جنبه های مختلف تشخیص بالینی، درمان، پیشگیری و وضعیت اپیدمیولوژی بیماری مورد بررسی قرار می گیرد.

مردانی از گزارش ۱۴۶ مورد در کشور خبر داد و گفت: ۱۱ مورد انتقال بومی یا محلی در بندر لنگه گزارش شد که این آمار نگران کننده است، چراکه انتقال بومی می تواند منجر به درگیری کل کشور شود.

ثبت مرگ و میر ۵ درصدی برای تب دنگی در یک کشور

وی ادامه داد: در تخمین مدل سازی سازمان بهداشت جهانی ابتلای سالانه ۳۹۰ میلیون مورد در سال پیش بینی می شود که ۹۶ میلیون از این موارد با علائم نسبتا شدید همراه خواهد بود. میزان مرگ و میر به طور میانگین در دنیا حدود یک درصد اما در کشور هند تا ۵ درصد هم گزارش شده است.

شیوع بیماری پس از سیل امارات

مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه با اشاره به اینکه عمده بیماری بعد از سیل امارات شایع شد، تصریح کرد: اولین مورد ثابت شده در کشور توسط آزمایش ها، مورد مسافر از امارات بوده است. البته این کشور هنوز شیوع بیماری را اعلام نکرده و ترجیح بر جلوگیری از سفرها به کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

تب دنگی ۴ نوع است

وی در پایان تصریح کرد: علائم بیماری شبیه به آنفلوآنزا با مشاهده دانه های پوستی است. این بیماری ۴ سروتایپ دارد که ابتلا به هر نوع سروتایپ فرد را فقط به همان نوع ایمن می کند و امکان درگیری با سایر سروتایپ ها همچنان وجود دارد و خطری است که گریبانگیر جمعیت کشور خواهد شد.

نگرانی از بومی شدن انتقال تب دنگی

همچنین، دکتر داوود یادگاری نیا رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه نیز در این رویداد ضمن ارائه توضیح در خصوص نحوه انتقال تب دنگی و پیشرفت آن عنوان کرد: این ویروس ابتدا به بافت های کبد حمله می کند و پس از درگیر کردن گلبول ها و سیستم لنفاوی، در نهایت وارد خون می شود.

به گفته وی، در سال های پیش مواردی که در کشور مشاهده می شد، مسافرانی بودند که اغلب از فیلیپین، مالزی یا تایلند به کشور می‎ آمدند و تا مراجعه به متخصص علائم کاهش پیدا می کرد. اما در حال حاضر با مشاهده ۱۱ مورد انتقال بومی تب دنگی باید نسبت به علائم هوشیار باشیم.

شیوع بدترین نوع ویروس تب دنگی در کشور

وی افزود: بدترین نوع این ویروس سروتایپ نوع ۲ است که در ایران نیز شایع ترین نوع است. افراد در معرض خطر نیز افرادی هستند که به این نوع مبتلا می شوند یا پیش از این به تب دنگی مبتلا شده اند و اکنون به تایپ بعدی آن دچار شده اند و افرادی که ژنوتایپ آسیایی دارند.

به گفته یادگاری نیا، بیشترین علت مرگ و میر سندرم شوک و از کار افتادن ارگان هاست.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه عنوان کرد: ۸۰ درصد بیماران مبتلا به تب دنگی علامت ندارند و تنها ۲۰ درصد دارای علائم کلینیکی هستند.

وی ادامه داد: از این ۲۰ درصد ۶ درصد به تب دنگی شدید یا DHF/DSS با علائم شدید مبتلا می شوند و فقط ۰.۸ درصد از این جمعیت به دلیل بیماری فوت می کنند.

منبع: فارس

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب