کشف موجودی در اعماق دریا که حداقل 500 سال عمر دارد -  عکس

کشف موجودی در اعماق دریا که حداقل 500 سال عمر دارد - عکس

۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۲۳:۳۰ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس اجتماعی - دانشمندان در اعماق دریا، نوعی ماهی یافته‌اند که ۵ قرن پیش متولد شده و به نظر می‌رسد سال‌های زیاد دیگری پیش روی خود داشته باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - نادیا زکالوند: دانشمندان بر این باورند بررسی این ماهی شاید بتواند کلیدی برای طولانی کردن عمر انسان باشد. درواقع این شکارچی مهره دار اعماق اقیانوس ها نوعی کوسه به نام کوسه گرین لند است و به لطف سرعت رشد بسیار کند خود توانسته به عمری طولانی دست پیدا کند.

دانشمندان سن کوسه های شناخته شده را با توجه به تعداد نوارهای روی ستون فقرات آنها تخمین می زنند. اما کوسه های گرین لند هیچ نوع بافت سختی در بدن خود ندارند و سرعت رشد بافت های نرم بدن شان کمتر از یک سانتی متر در سال است. به همین دلیل آنها برای تخمین سن این نوع کوسه، از پروتئین های موجود درون چشم آن استفاده کردند.

کشف موجودی در اعماق دریا که حداقل 500 سال عمر دارد -  عکس

دانشمندان هنوز در حال بررسی این نوع کوسه هستند تا بتوانند سن آنها را دقیق تر تخمین بزنند. همچنین در بررسی های جدید مشخص شده که طول عمر بالای کوسه گرین لند در چگونگی سوخت وساز بدن آن نهفته است.

محقق اصلی این بررسی که دانشجوی دکترای دانشگاه منچستر است می گوید، «سوخت وساز بدن بیشتر گونه های زیستی با افزایش سن آنها دچار دگرگونی می شود و امیدواریم با شناخت دقیق عملکرد سوخت وساز این نوع کوسه ها بتوانیم روند پیر شدن انسان را کند کنیم.»

/

برای دسترسی سریع به تازه ترین اخبار و تحلیل رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب