گیاهان دارویی زاگرس

گیاهان دارویی زاگرس

۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۲۰ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس اجتماعی - تا همین حدود ۱۰۰ سال پیش اگر کسی بیمار می‌شد، سراغ گیاهان دارویی می‌رفت که در نزدیک محل زندگی خود می‌رویید.

به گزارش سرویس اجتماعی خبر ناب به نقل از همشهری - زهرا رفیعی: با وجود توسعه تولید و مصرف داروهای صنعتی، همچنان تمایل به مصرف گیاهان دارویی برقرار است. این رویه در برخی مناطق، به دلیل برداشت بی رویه از گیاهان دارویی، منجر به تخریب رویشگاه شده است، بر اساس آمارهای سازمان منابع طبیعی، ۹۰ درصد گیاهان دارویی از طبیعت و رویشگاه های طبیعی برداشت می شود. این تخریب عموما از سوی کسانی صورت می گیرد که دانش کافی از مراحل رشد گیاه ندارند و با برداشت غیر اصولی فرصت زایش را به طبیعت نمی دهند.

بر اساس تحقیقاتی که روی مصرف گیاهان دارویی در کشور انجام شده، در ایران افراد، بیشتر برای بیماری های گوارشی، تنفسی، پوستی، عصبی، عفونی و کاهش درد از گیاهان دارویی استفاده می کنند. استان های زاگرس نشین که شامل استان های فارس، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، ایلام، و بخش هایی از اصفهان است به دلیل تنوع آب و هوایی و شرایط مناسب رویش غنای بالای گیاهان دارویی، مصرف این گیاهان بالاست. بلوط، بابونه، بنه، نعناع، گل ختمی، کنگر، زرشک، به لیمو، گل گاوزبان شیرین بیان از معروفترین گیاهان دارویی زاگرس است. بسیاری از آن ها به عنوان گیاهان رویشگاهی زاگرسی شناخته می شوند، فقط در این منطقه رشد می کنند. این گیاهان دارای ویژگی هایی مانند توانایی تحمل شرایط محیطی سخت (مانند تغییرات دما و بارندگی)، توانایی رشد در خاک های فقیر، و مقاومت به بیماری ها و آفات هستند.

کنگر: یک گونه از جنس زعتریان است که در زمینه های کوهستانی ایران رشد می کند. این گیاه معمولاً در ارتفاعات زاگرس و دیگر کوهستان های ایرانی یافت می شود و به شرایط خشکی و شدت نور قوی تطبیق دارد.

زرشک: برخی گونه های زرشک نیز در مناطق کوهستانی و زاگرس رشد می کنند. این گیاهان اغلب در ارتفاعات بالا و مناطق سردسیر زندگی می کنند.

به لیمو: گیاهی از جنس نعناع که در مناطق کوهستانی و زمین های خوراکی ایران رشد می کند. این گیاه دارای خواص دارویی و اسانس های مفیدی است.

شیرین بیان : گیاهی که در مناطق کوهستانی و خاک های نیمه خشک رشد می کند. دارای خواص دارویی و آرایشی است.

گل گاوزبان : این گیاه خاصیت آرام بخش، ضد اضطراب، ضد التهاب، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن دارد و در بسیاری از نقاط کشور به صورت باغی نیز گشت می شود

بلوط: این گونه عموماً در مناطق کوهستانی زاگرس رشد می کنند. بلوط در شرایط زیستی متنوع از جمله زمین های کوهستانی و آهکی قابلیت رشد دارد.

بابونه: گیاهی گلدار که در ارتفاعات رشد می کند و یکی از پر مصرف ترین گیاهان دارویی برای درمان انواع حساسیت است.

بنه: گونه هایی از درختان بنه، مانند بنه کوهی (Pistacia atlantica) یا بنه گرگانی (Pistacia vera)، در مناطق کوهستانی زاگرس رشد می کنند. بنه ها معمولاً به شرایط خشکی مقاوم هستند و میوه های خوراکی دارند.

۸۶۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده در ایران

۲۳۰۰ گونه آن دارویی است

طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۲ میزان ۷۱۲۰ تن محصول صادر شد.

۸۵۱ تن، صادرات گیاهان دارویی در سال ۱۴۰۲

۱۶۸۰ تن، مصرف داخلی گیاهان دارویی طی سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۲

۲۷۶۰ گونه گیاهی، منحصرا در ایران وجود دارد

۱۷ استان، بهره برداری گیاهان دارویی را انجام می دهند

۶ میلیون هکتار رویشگاه های گیاهان دارویی در کشور داریم

۹۰ درصد گیاهان دارویی از طبیعت و رویشگاه های طبیعی برداشت می شوند

۲۰ درصد تنوع گیاهان دارویی در زاگرس است

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب