طالبان ورزشکاران زن افغان را در المپیک به رسمیت نمی شناسد

طالبان ورزشکاران زن افغان را در المپیک به رسمیت نمی شناسد

۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۶ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس ورزشی - اداره ورزش دولت افغانستان اعلام کرد که ورزش زنان در این کشور ممنوع است، بنابراین آن‌ها تنها سه ورزشکار مرد را به عنوان نمایندگان این کشور در المپیک پاریس به رسمیت می‌شناسند.

به گزارش سرویس ورزشی خبر ناب به نقل از فرارو - عطل مشوانی، سخنگوی اداره ورزش دولت افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت که مقامات طالبان سه ورزشکار زن را که نماینده این کشور در المپیک پاریس خواهند بود، به رسمیت نمی شناسند.

شش ورزشکار از افغانستان در بازی های المپیک پاریس شرکت خواهند کرد، سه زن و سه مرد. بانوان ورزشکار افغان در رشته های دوومیدانی و دوچرخه سواری و آقایان در رشته های جودو، دوومیدانی و شنا به رقابت خواهند پرداخت.

مشوانی با اشاره به این موضوع گفت: تنها سه ورزشکار نماینده افغانستان هستند. در حال حاضر ورزش زنان در افغانستان ممنوع است. اگر زنان ورزش نکنند چگونه می توانند وارد تیم ملی شوند؟

از شش ورزشکار اعلام شده برای بازی ها، فقط جودوکار مرد این کشور در افغانستان تمرین می کند.

کمیته بین المللی المپیک گفت که در مورد حضور سه ورزشکار زن و دو ورزشکار مرد افغان در المپیک (که خارج از افغانستان زندگی می کنند) با سران کابل مشورت نکرده و سران طالبان را به بازی ها دعوت نخواهد کرد.

سومین المپیک برای کیمیا یوسفی

کیمیا یوسفی دونده افغان برای شرکت در سومین المپیک خود آماده می شود. یوسفی، پرچمدار افغانستان در مراسم افتتاحیه المپیک توکیو، از سال ۲۰۲۲ در استرالیا زندگی می کند.

کمیته المپیک استرالیا پیشتر انتخاب یوسفی برای دوی ۱۰۰ متر زنان را تبریک گفت.

او در صحبت هایی درباره حضور در سومین المپیکش به خبرگزاری فرانسه گفت: یک بار دیگر نماینده دختران سرزمینم شدم و این باعث افتخار است. دختران و زنانی که از حقوق اولیه محروم شده اند، از جمله تحصیل. من نماینده رویا ها و آرزو های دزدیده شده این زنان هستم. زنانی که به عنوان انسان های آزاد نمی توانند تصمیم گیری کنند و حتی اجازه ورود به پارک را هم ندارند. از همه کسانی که در کنار من ایستادند و برای آمدن به استرالیا به من کمک کردند بسیار سپاسگزارم.

یوسفی از جمله ورزشکاران و خانواده هایی بود که پس از حضور طالبان در راس قدرت در افغانستان و اعمال محدودیت های شدید بر زنان و دختران، از طریق ایران راهی استرالیا شد.

ده ها ورزشکار دیگر افغانستان از جمله اعضای تیم های کریکت و فوتبال زنان این کشور نیز به استرالیا نقل مکان کرده اند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب