چند نکته درمورد طاعون صنعت دامداری

چند نکته درمورد طاعون صنعت دامداری

۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۲۱:۰۱ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس ورزشی - واکسیناسیون علیه تب برفکی در ۱۷ استان آغاز شده و در این برنامه دام‌های سنگین و سبک روستایی و عشایری با استفاده مایه‌کوبی دولتی و خصوصی علیه این بیمای ایمن می‌شوند. یا تب برفکی یک عفونت ویروسی است که حیواناتی از جمله گاو، خوک، گوسفند، بز و گوزن به آن مبتلا می‌شوندو به طاعون صنعت دامداری مشهور است.

به گزارش سرویس ورزشی خبر ناب به نقل از همشهری - توجه داشته باشید که نباید این بیماری را با «بیماری دست، پا و دهان» (HFMD) اشتباه کرد که یک عفونت ویروسی کاملا متفاوت است وکودکان را مبتلا می کند. «بیماری دست، پا و دهان» ناشی از ویروس کوکساکی A است که معمولا عفونت خفیفی ایجاد می کند. اما تب برفکی در حیوانات بوسیله ویروسی از خانواده پیکورناویروس و از جنس آفتوویروس ایجاد می شود که هفت سروتیپ (نوع سرولووژیک) دارد.

بیماری با تب حاد و به دنبال آن ایجاد تاول عمدتاً در دهان و اطراف سم حیوانات ظاهر می شود و موجب لنگش آنها می شود. حیوانات آلوده قبل از ظاهر شدن علائم بالینی، آیروسل های حاوی ویروس را از ریه هایشان در محیط منتشر می کنند.

حیوانات آلوده دو تا سه روز تبدار هستند، ترشح بزاقشان بیش از حد عادی می شود و اشتهایشان را از دست می دهند. حیوانات باردار ممکن است سقط جنین کنند.

با اینکه بیشتر حیوانات آلوده در نهایت زنده می مانند، اما تب برفکی می تواند آنها را به طور قابل توجهی تضعیف کند و باعث کاهش تولید شیر در حیواناتد شیرده و جلوگیری از تولید گوشت شود. به همین دلیل است که یک نگرانی عمده برای دامداری ها است.

بیماری تب برفکی یا بیماری پا و دهان به راحتی از طریق تماس با حیوانات آلوده یا محصولات حیوانی آلوده انتشار پیدا می کند. واکسیناسیون حیوانات می تواند به پیشگیری از سرایت بیماری کمک کند، اما در اغلب موارد حیوانات آلوده برای جلوگیری گسترش بیشتر معدوم می شوند.

بیماری تب برفکی اساسا بیماری مشترک بین انسان و دام (زونوز) و قابل انتقال به انسان است، اما ویروس عامل بیماری با دشواری و با کارآمدی پایین از سد گونه ها عبور می کند. با توجه به شیوع بالای این بیماری در حیوانات، چه در گذشته و چه در شیوع های اخیر در سراسر جهان، موارد عفونت انسانی با ویروس عامل بیماری نادر بوده است.

گزارشی از انتقال ویروس بیماری از طریق شیر پاستوریزه وجود ندارد و این بیماری از لحاظ زنجیره تامین غذایی انسان خطری شمرده نمی شود.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب