چرا نباید از ژوزه مورایس گذشت

چرا نباید از ژوزه مورایس گذشت

۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۰:۵۱ زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرویس ورزشی - امیر قلعه‌نویی و کادرش بیش از هر زمان دیگری باید خودشان را به طرفداران فوتبال در ایران ثابت کنند. آن‌ها نسلی را در اختیار دارند که به نظر بسیاری از همین بازیکنان، بهترینِ تاریخ فوتبال هستند، ولی نمایش و دستاوردشان فاصله زیادی با این ادعا دارد. حالا اگر یک درصد، تنها یک درصد، امیر قلعه‌نویی نتواند انتظارات را در ماه‌های حساس نزدیک به جام جهانی برآورده کند، حضور ژوزه مورایس به‌عنوان یک آلترناتیو می‌تواند همه چیز را به سود فدراسیون فوتبال و احتمالا تیم ملی تغییر دهد.

به گزارش سرویس ورزشی خبر ناب به نقل از فرارو - سپاهان، یکی از پرافتخارترین تیم های لیگ برتر فوتبال ایران، قریب به یک دهه است از رسیدن به عنوان قهرمانی در این لیگ بازمانده، ولی در سال های اخیر نشان داده در نزدیک ترین حالتش برای رسیدن به عنوان قهرمانی است. این تیم در دوره اخیر لیگ برتر ایران هم جدال سفت و سختی با دو تیم پرسپولیس و استقلال داشت، ولی دست آخر در رقابت با تیم های پایتخت کم آورد و از آن ها در جدول رده بندی پایین تر قرار گرفت.

باوجود این، اوج کار سپاهانی ها مربوط به قهرمانی در جام حذفی ایران بود. آن ها بدون حرف و حدیث این جام را از آنِ خود کردند تا بعد از وقفه ای تقریبا ۹ ساله یک بار دیگر دست شان به جام در این عرصه برسد. قهرمانی در جام حذفی دستاورد دیگری هم برای سپاهانی ها داشت؛ آن ها توانستند با همین عنوان، سهمیه پلی آف لیگ نخبگان آسیا را به دست بیاورند و حالا اگر در دو بازی پیش رو که قرار است از ۱۶ مرداد شروع شود، دست پر از زمین مسابقه خارج شوند، آن وقت به مرحله اصلی این تورنمنت می رسند که می تواند از لحاظ مالی هم برای شان آورده درخور توجهی داشته باشد.

نکته مهم در این میان که نباید از یاد برد و اتفاقا باید روی آن تأکید کرد، نقش سرمربی پرتغالی سپاهان، یعنی ژوزه مورایس است. او دو سال پیش به عنوان مربی جدید زردپوشان اصفهانی معرفی شد و خیلی زود توانست اندیشه و فلسفه فوتبالی اش را به بازیکنان این تیم دیکته کند. ژوزه که از جوانان بنفیکا به عنوان سرمربی استارت زده بود و الهلال عربستان را هم قهرمان کرده بود، برای پایان دادن به ناکامی های سپاهان به اصفهان آمد. در همان سال نخست، تیم او جدال پایاپایی با پرسپولیس برای قهرمانی داشت و با اندک امتیازی این رقابت را واگذار کرد. چه بسا اگر ژوزه و تیمش اندک تمرکز بیشتری داشتند، می توانستند در همان سال به طلسم ناکامی های متعدد سپاهان در لیگ برتر پایان دهند. سال دوم نیز همان طورکه عنوان شد، با کسب قهرمانی در جام حذفی همراه شد تا اثر این سرمربی خیلی زود در تیم اصفهانی هویدا شود. اگرچه اختلاف نظر هایی که در انتهای فصل گذشته به وجود آمد، باعث دلخوری و مأیوس شدن این سرمربی از کار در سپاهان شد، ولی مسئولان این باشگاه در تصمیمی کاملا درست، رضایت این مرد پرتغالی را فراهم کردند تا او برای سومین سال متوالی روی نیمکت سپاهان بنشیند.

واقعیت این است که در اوضاع پیچیده این روز های سپاهان که هر روز یکی از ستاره هایش آهنگ جدایی سر می دهد، نگه داشتن ژوزه مورایس اتفاق بسیار خوبی است؛ نه تنها برای سپاهان بلکه برای فوتبال ایران. او شاید لیگ برتر را نبرده باشد، ولی به وضوح سطح فنی سپاهان را تغییر داده و این موضوع به رشد فوتبال ایران کمک می کند.

مورایس حالا در بهترین شرایط ممکن به لحاظ تجربه و آشنایی با فوتبال ایران قرار دارد و شاید با توجه به تغییراتی که در رأس کادر فنی تیم قهرمان، یعنی پرسپولیس رخ داده، بتوان از سپاهانِ مواریس به عنوان جدی ترین بخت قهرمانی نام برد. درست است که این تیم چندین بازیکن تأثیرگذارش را از دست داده، ولی تجربه نشان داده که سپاهانی ها برای خریدن ستاره ها درنگ نمی کنند. این به آن معنی است که مورایس با حضورش در اصفهان خیلی سریع برای تقویت تیمش دست به کار می شود. او کار کردن در این فضا را به خوبی آموخته و می تواند با تقویت تیمش، دوباره از سپاهان همان تیم گردن کلفتی را بسازد که انتظارش می رود. تنها دغدغه شاید کمبود وقت مناسب برای آماده سازی سپاهان باشد که این موضوع هم با توجه به تجربه این سرمربی، بعید است تولید دردسر کند.

مورایس این بار در آخرین سال حضورش در سپاهان (اگر قراردادش تمدید نشود) به چیزی غیر از قهرمانی فکر نمی کند؛ ابزارش را که قطعا مدیران سپاهان در اختیارش قرار خواهند داد و تجربه اش را هم به خوبی به دست آورده است. ضمن اینکه با توجه به تغییرات روی نیمکت بیشتر تیم های لیگ برتری، او حالا در زمره معدود مربیان لیگ برتری قرار می گیرد که سه سال را روی نیمکت یک تیم دوام آورده است.

در سطحی بالاتر، حفظ ژوزه مورایس برای فوتبال ملی ایران هم شاید نکته مثبتی باشد. ممکن است مطرح کردن این موضوع این روز ها با برداشت های غلط همراه شود، ولی واقعیت این است که در فوتبال حرفه ای کسی از فردا خبری ندارد. فردا، می تواند همان روز های حساسی باشد که تیم ملی فوتبال ایران باید مهیای رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ شود. درست است که امیر قلعه نویی و کادرش تا به الان به مرحله نهایی انتخابی رسیده اند، ولی عملکرد سینوسی آن ها از یک سو و ارائه بازی های نه چندان روان و با ثبات از سوی دیگر، موجب نارضایتی هواداران فوتبال شده است. آن هایی که در پی تکذیب این موضوع هستند، کافی است به رفتار هواداران تیم ملی پس از آخرین بازی ایران در تهران مقابل ازبکستان برگردند و مرور کنند تا متوجه شوند چرا تیم ملی با آن همه ستاره اش، از سوی هواداران «هو» شد.

امیر قلعه نویی و کادرش بیش از هر زمان دیگری باید خودشان را به طرفداران فوتبال در ایران ثابت کنند. آن ها نسلی را در اختیار دارند که به نظر بسیاری از همین بازیکنان، بهترینِ تاریخ فوتبال هستند، ولی نمایش و دستاوردشان فاصله زیادی با این ادعا دارد. حالا اگر یک درصد، تنها یک درصد، امیر قلعه نویی نتواند انتظارات را در ماه های حساس نزدیک به جام جهانی برآورده کند، حضور ژوزه مورایس به عنوان یک آلترناتیو می تواند همه چیز را به سود فدراسیون فوتبال و احتمالا تیم ملی تغییر دهد.

بدیهی است که در این صورت، با توجه به فاصله اندک تا جام جهانی، مورایس با عنایت به شناخت کاملی که از تیم ملی دارد، می تواند گزینه خوبی باشد. ضمن اینکه همچنان باید روی این موضوع تأکید کرد که تیم ملی فعلا با امیر قلعه نویی شرایط بدی ندارد، ولی مدیر برنده، مدیری است که همیشه پلن دومی داشته باشد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب