روایت وزیر علوم از شرط لازم برای ایجاد بستر نخبه پروری در دانشگاه ها
سرویس علم و فناوری - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تبیین جایگاه یاوران علمی در دانشگاه‌ها، تاکید کرد: استاد برجسته دانشگاه باید بداند که نیروی خدماتی، کارشناس و مدیر اداری و هر کدام از یاوران علمی دانشگاه، دست به دست هم می‌دهند تا اتفاق مهمی بیفتد و موفقیتی حاصل شود.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از فارس - گروه دانشگاه خبرگزاری فارس روابط عمومی دانشگاه تهران، محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ششمین جشنواره تجلیل از کارمندان نمونه دانشگاه تهران در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی، گفت: ما دانشگاه افتخارآفرین تهران را نماد و نمود آموزش عالی کشور می دانیم، به همین دلیل نوع نگاه ما به دانشگاه تهران کاملاً متفاوت است؛ اعتقاد ما این است که علمدار آموزش عالی کشور، دانشگاه افتخارآفرین تهران است و این دانشگاه می بایست هدایتگر بخش آموزش عالی در عرصه های مختلف باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر کار جمعی در دانشگاه، اظهار کرد: در یک مراسم مربوط به تقدیر از دانشمندان و برجستگان کشور در حضور رئیس جمهوری عرض کردم که وقتی در تیم فوتبال یک بازیگر گل می زند، باید بداند که آن گل فقط متعلق به خودش نیست؛ اگر او توانسته گل بزند، یک مجموعه ای از بازیگران اعم از مربی و آنالیزور و حتی نیروهای خدماتی و راننده زحمت کشیده اند تا تیم را برای بازی مهیا کنند و یک گل به ثمر بنشیند. در دانشگاه هم همین طور است.

زلفی گل افزود: در عرصه علمی نیز وقتی یک استاد، استاد نمونه و دانشمند برجسته می شود یا در جشنواره ها رتبه می آورد و یا دانشجویی رتبه کسب می کند و به مقامات عالیه علمی می رسد، باید بداند که مجموعه ای زحمت می کشند و این بستر را مهیا می کنند تا استاد و دانشجو بتوانند به رشد و بلوغ علمی برسند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: اگر می خواهیم دانشگاه های ما بستر مناسبی برای نخبه پروری، نخبه گزینی و نخبه گماری باشند، باید قدر همه افرادی که در این مجموعه زحمت می کشند را بدانیم. استاد برجسته دانشگاه باید بداند که نیروی خدماتی، کارشناس و مدیر اداری و هر کدام از یاوران علمی دانشگاه، دست به دست هم می دهند تا اتفاق مهمی بیفتد و موفقیتی حاصل شود.

زلفی گل ادامه داد: اگر نوع نگاه این گونه باشد، آن وقت هر عزیزی را که در دانشگاه نقش آفرین است قدر می دانیم و برای زحماتش ارزش ویژه ای قائل هستیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به کارکنان دانشگاه گفت: مردم عزیز ما فرزندان خود را تحویل عضو هیأت علمی و یاوران علمی می دهند و انتظار دارند مانند فرزند خود به آنها نگاه کنید.

وی تاکید کرد: دانشگاه با بقیه وزارتخانه ها و ادارات تفاوت ویژه ای دارد، چون فرهنگ دانشگاهی فرهنگ خاص خودش است. در دانشگاه از نگهبان عزیز دم در تا کارشناس و راننده و هر کدام از کارکنان بخش های اداری، همه نقش معلمی و تربیتی دارند.

زلفی گل اظهار داشت: همه کارکنان، از نیروی انتظامات دانشگاه تا راننده ای که در دانشگاه دانشجویان را جابجا می کند باید بدانند که شیوه برخوردشان با دانشجو به گونه ای باشد که نقش معلمی و آموزشی داشته باشد. در دانشگاه، شیوه رفتار هر بخشی با هر سمتی و با هر درجه ای از سواد، نقش تربیتی دارد. در این زمینه، انتظار از اعضای هیأت علمی دارای جایگاه خاص خود است و البته انتظار از یاوران علمی هم خیلی بالاست.

وی خطاب به استادان و یاوران علمی دانشگاه گفت: اگر دوست دارید با فرزندان ما در مدرسه و دانشگاه برخورد شایسته ای شود، ما هم باید با فرزندان مردم همین گونه برخورد کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در دانشگاه باید بستر رشد را برای همه مهیا کنیم، افزود: از نگاه وسیع معاون برنامه ریزی و توسعه منابع و هیأت رئیسه دانشگاه تشکر می کنم که گفتند همکاران وقتی رشد علمی دارند و مدرکی اخذ می کنند، نسبت به اعمال آن مدرک اقدام می شود. این اقدام بسیار شایسته است؛ البته باید هدایت هم صورت گیرد تا کارکنان در رشته های مورد نیاز دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

زلفی گل خاطرنشان کرد: اگر نیرویی به عنوان یاور علمی در دانشگاه استخدام شده و مستعد است و می تواند رشد علمی شایسته داشته باشد، حتماً باید شرایط را برایش مهیا کنیم.

این خبر توسط سایت خبرگزاری فارس منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در خبر ناب