سازمان جهانی بهداشت می خواهد نام بیماری آبله میمونی را عوض کند -  همه می توانند اظهار نظر کنند
سرویس علم و فناوری - سازمان جهانی بهداشت می‌گوید پس از ابراز نگرانی منتقدان درباره اینکه نام بیماری آبله میمونی می‌تواند تحقیرآمیز باشد یا تداعی‌های نژادپرستانه داشته باشد، فورومی آزاد برای نامگذاری دوباره این بیماری ایجاد می‌کند.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از همشهری - آسوشیتدپرس این سازمان بهداشتی وابسته به سازمان ملل متحد در بیانیه اش در این باره همچنین نام دو خانواده یا دسته ویروس آبله میمونی از مناطق جغرافیایی به اعداد رومی تغییر داده است تا از انگ زنی پرهیز شود. گونه ای از بیماری که قبلا به نام «حوضه کنگو» شناخته می شد اکنون «دسته اول یا I» خوانده می شود و دسته «آفریقای غربی» اکنون «دسته دوم یا II» نامیده می شود.

سازمان جهانی بهداشت می گوید این تصمیم به دنبال ملاقات دانشمندان در این هفته و در هماهنگی با بهترین روش فعلی برای نامید بیماری ها گرفته شده است که هدف آن «پرهیز از توهین به هر گروه فرهنگی، اجتماعی، ملی، منطقه ای، حرفه ای و قومی و به حداقل رساندن هر تاثیر منفی بر تجارت، مسافرت، گردشگری و بهزیستی حیوانات است.»

بیماری های متعدد دیگر از جمله «آنسفالیت ژاپنی»، «ویروس ماربورگ»، «آنفلوانزای اسپانیایی» و «نشانگان تنفسی خاورمیانه» بر اساس مناطق جغرافیایی که برای اولین بار در آن بروز کرده یا شناسایی شده اند، نامگذاری شده اند. سازمان جهانی بهداشت به طور علنی درباره تغییر دادن هیچکدام از این نام ها پیشنهادی نکرده است.

نام آبله میمونی برای نخستین بار در سال ۱۹۵۸ هنگامی به کار گرفته شد که یک بیماری «شبیه آبله» در گروهی از میمون های مورد استفاده در پژوهش ها در دانمارک مشاهده شد، اما تصور نمی شود که میمون ها مخزن طبیعی حیوانی ویروس این بیماری باشند.

سازمان جهانی بهداشت امکان اظهار نظر عموم درباره نام های جدید برای آبله میمونی را از طریق این فوروم گشوده است، اما نگفته است که چه هنگامی نامی جدید اعلام خواهد شد.

از ماه مه (اردیبهشت) تاکنون بیش از ۳۱۰۰۰ مورد آبله میمونی در سراسر جهان شناسایی شده است که اکثریت آنها در خارج از آفریقا- محل شیوع بوم گیر این بیماری- بوده است. آبله میمونی در بخش هیا از آفریقای مرکزی و غربی برای دهه ها شیوع بوم گیر یا آندمیک داشته است و تا شیوع گسترده فعلی باعث شیوع های بزرگ فراتر از قاره آفریقا نشده بود.

 سازمان جهانی بهداشت در ماه ژوئیه (تیر) انتشار آبله میمونی را یک اضطرار بهداشتی بین المللی اعلام کرد و آمریکا نیز در ابتدای این ماه همه گیری این بیماری را در این کشور یک اضطرار بهداشتی ملی خواند.

۹۸ درصد موارد آبله میمونی در خارج از آفر یقا در مردانی که با مردان آمیزش جنسی دارند، رخ داده است. با وجود عرضه محدود واکسن های آبله میمونی، مقامات بهداشتی در کشورها به شدت در تلاش هستند تا شیوع آبله میمونی را پیش از آنکه به صورت یک بیماری جدید در این کشورها استقرار پیدا کند، متوقف کنند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب