دستاورد بزرگ 2 ایرانی درمورد محبوب ترین غذای دنیا

دستاورد بزرگ 2 ایرانی درمورد محبوب ترین غذای دنیا

۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۰ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - پژوهشگران ایرانی دانشگاهی در استرالیا دست به ساخت یک فیبر تازه زده‌اند که می‌تواند بدون تغییر بو و مزه به غذاها اضافه شود. ...

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از برترین ها - دیجیاتو: پژوهشگران ایرانی دانشگاهی در استرالیا دست به ساخت یک فیبر تازه زده اند که می تواند بدون تغییر بو و مزه به غذاها اضافه شود.

کمی فیبر بیشتر می تواند برای رژیم غذایی همه ما مفید باشد. از این رو، دانشمندان ایرانی دانشگاهی در استرالیا به نام های «عسگر فرحناکی» و «مهسا مجذوبی» از طریق دستکاری نوعی نشاسته، یک جور فیبر نامرئی ساخته اند که بدون تغییردادن بو، مزه یا بافت غذاها می تواند خوراکی هایی مثل کیک و پیتزا را که معمولاً چندان سالم تلقی نمی شوند، به غذاهای مفیدتری تبدیل کنند.

دستاورد بزرگ 2 ایرانی درمورد محبوب ترین غذای دنیا

دستکاری نوعی نشاسته، یک جور فیبر نامرئی ساخته اند که بدون تغییردادن بو، مزه یا بافت غذاها می تواند خوراکی هایی مثل کیک و پیتزا را که معمولاً چندان سالم تلقی نمی شوند، به غذاهای مفیدتری تبدیل کنند.

دانشمندان ایرانی موسسه سلطنتی فناوری ملبورن یا به اختصار دانشگاه RMIT استرالیا، فیبر جدیدی به نام «فیبر ایکس» (FiberX) ساخته اند که می تواند از نشاسته هایی شامل گندم، ذرت و کاساوا ساخته شود. این ماده درست مثل فیبر طبیعی در سیستم گوارش هضم نمی شود و به همین خاطر توسط میکروارگانیسم های درون روده تخمیر می گردد و می تواند فرایند گوارش را بهبود ببخشد.

محققان می گویند فیبر ایکس را می توان به غذاهای کم فیبر مثل کیک و پیتزا یا غذاهای کم کالری اضافه کرد تا سالم تر شوند. این ماده حتی می تواند بدون گلوتن تولید شود. «عسگر فرحناکی»، استادیار دانشگاه RMIT می گوید: «حالا می توانیم بدون تغییر مزه یا بافت به غذاهایی مثل نان سفید و دیگر قوت غالب مردم فیبر اضافه کنیم.»

افزایش 20 درصدی فیبر نامرئی مزه غذاها را تغییر نمی دهد

پژوهشگران براساس بررسی های مزه ای اعلام کرده اند تا پیش از تغییر ملموس مزه و بافت غذاها امکان افزودن حداکثر ۲۰ درصد فیبر اضافه به خوراکی ها وجود دارد. این فیبر نامرئی با دستکاری ساختار نشاسته در سطح مولکولی به وجود می آید.

دستاورد بزرگ 2 ایرانی درباره محبوب ترین غذای دنیا

«مهسا مجذوبی»، دیگر دانشمند ایرانی این دانشگاه می گوید: «وقتی نشاسته مقاوم [به هضم] وارد فرایند گوارش می شود، باید مقاومت بالایی داشته باشد تا بتواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای فیبرهای خوراکی تبدیل شود.»

محققان می گویند با روش فعلی می توانند حدود 80 درصد هر واحد نشاسته را به فیبر ایکس تبدیل کنند. اما در تلاشند تا پیش از رفتن به سمت تولید انبوه، روش بهتری برای انجام این کار پیدا کنند که وابسته به مواد شیمیایی نباشد.

این پژوهشگران قصد دارند با همکاری Microtec Engineering Group، فیبر ایکس را از آزمایشگاه خارج و آن را با قیمتی مناسب به یک محصول مصرفی تبدیل کنند. ولی هنوز باید گام های زیادی طی شود تا این مهم میسر گردد.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

نمیگم ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۴