پیام رمزدار فرازمینی ها برای بشر

پیام رمزدار فرازمینی ها برای بشر

۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۸ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - با گذشت 45 سال از دریافت سیگنال ملقب به WOW توسط یک تلسکوپ رادیویی، گمانه‌زنی‌های در مورد این پیام مرموز فرازمینی هم‌چنان ادامه دارد. ...

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از برترین ها - گجت نیوز: با گذشت ۴۵ سال از دریافت سیگنال ملقب به WOW توسط یک تلسکوپ رادیویی، گمانه زنی های در مورد این پیام مرموز فرازمینی هم چنان ادامه دارد.

در تاریخ ۱۵ آگوست ۱۹۷۷، یک تلسکوپ رادیویی بزرگ در دانشگاه ایالتی اوهایو که «گوش بزرگ» لقب گرفته بود، سیگنال مرموزی را دریافت کرد که بعدها به «سیگنال WOW» شهرت یافت و در جوامع علمی جاودانه شد. حتی پس از آنکه تلسکوپ گوش بزرگ چند دهه بعد و در سال ۱۹۹۸ از رده خارج شد نیز جستجو برای دریافت دیگر سیگنال های رادیویی عجیب ادامه یافت.

در طول سالیان متمادی، کارشناسان بسیاری سعی کردند تا منبع آن سیگنال فضایی عجیب را پیدا کنند و منشا آن را توضیح دهند. با این حال، تاکنون هیچ نتیجه قطعی به دست نیامده است. در این زمینه، آخرین کاوش در قالب یک مطالعه تلسکوپی دوگانه در “Research Note of the American Astronomical” انجام شده است، اما متاسفانه موردی یافت نشد و این راز به قوت خود باقی ماند.

پیام رمزدار فرازمینی ها برای بشر

این مقاله با عنوان «جستجوی عمیق شنیداری سیگنال WOW»، تلاش ها برای استقرار تلسکوپ گرین بنک رابرت سی. برد و آرایه تلسکوپ آلن را در جهت منبع احتمالی سیگنال مورد بحث قرار می دهد که از آن زمان تاکنون، تئوری های متعددی را در مورد احتمال تماس بیگانگان به وجود آورده است.

با تکیه بر اقدامات انجام شده پیشین در این زمینه و جمع آوری داده ها از آرشیو گایا، این تیم تلاش های خود را بر روی منظومه ستاره ای 2MASS 19281982-2640123 متمرکز کرد که گمان می رود منبع قابل اتکایی از سیگنال WOW باشد. محققان سفری را برای شکار «تکنوسیگناتورها» آغاز کردند، اما در نهایت بدون هیچ رویدادی از تولید سیگنال یا منبعی که در آن منطقه از فضا شناسایی شده باشد، با دست خالی بازگشتند.

تلاش های بیهوده در یافتن منبع سیگنال WOW

پیام رمزدار فرازمینی ها برای بشر

به عنوان بخشی از آخرین تحقیقات در مورد منبع بالقوه سیگنال WOW، محققان هر دو تلسکوپ رابرت سی.برد گرین و آرایه تلسکوپ آلن را به سمت منظومه ستاره هدف نشانه گرفتند. پروژه رصد تلسکوپ گرین بانک برای دو جلسه و هم چنین تلسکوپ آلن برای شش دور ادامه یافت و در نهایت بی نتیجه به پایان رسید. حتی زمانی که مشاهدات هر دو تلسکوپ با یکدیگر هم پوشانی داشتند نیز هیچ مورد جالبی که به سیگنال WOW مرتبط باشند، یافت نشد.

محققان 8 ستاره شبیه به خورشید را در منطقه احتمالی سیگنال WOW برای تحقیقات بیشتر در این مورد مشخص کردند. در صورت استفاده از محدوده دمایی به عنوان نشانگر مشاهدات، این تیم به کم تر از ششصد منبع برخورده که از جمله آنها، انواع مختلفی از ستارگان هستند که به طور بالقوه می توانند میزبان گیاهان قابل سکونت باشند. آنها به طور بالقوه می توانند به عنوان هدف رصد بعدی برای ابهام زدایی معمای سیگنال WOW مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه منشا بیگانه این سیگنال می تواند دلیلی بر وجود یک تمدن پیشرفته باشد، اما هنوز هیچ مدرک مستدلی از تمدن مشابه یا برابر با انسان کشف نشده است.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در برخط