حیات از مریخ به زمین منتقل شد!

حیات از مریخ به زمین منتقل شد!

۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۱ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس علم و فناوری - دانشمندان معتقدند که حیات از مریخ به زمین منتقل شده است؛ اما چگونه؟ آیا پیش از این که زمین به‌شکل امروزی درآید، سیاره سرخ میزبان حیات بوده است؟ ...

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از برترین ها - گجت نیوز: دانشمندان معتقدند که حیات از مریخ به زمین منتقل شده است؛ اما چگونه؟ آیا پیش از این که زمین به شکل امروزی درآید، سیاره سرخ میزبان حیات بوده است؟

امروزه سیاره سرخ کانون توجه ناسا و دانشمندان است. پژوهشگران بسیاری در تلاش هستند تا بتوانند به کمک کاوشگرها نشانه ای از حیات روی سطح سنگی و سخت این سیاره بیابند. نتایج نشان می دهد که مریخ در گذشته میزبان حیات باستانی بوده، اما این که چه شده به این روز افتاده، محل بحث است.

حیات از مریخ به زمین منتقل شده، اما چگونه و به چه علت؟

مطالعات دانشمندان به نتایج جالب توجهی درباره سیاره سرخ رسیده است. محققان معتقدند که در زمان های خیلی دور و شاید حتی پیش از آن که زمین و نسل بشر وجود داشته باشد، حیات در مریخ بوده و سطح آن اقیانوسی بزرگ به عمق ۳۰۰ تا یک کیلومتر داشته است. علت نام گذاری مریخ به سیاره سرخ، اکسید آهنی است که در آن وجود دارد.

علاوه بر این اطلاعات، بد نیست بدانید که سطح سیاره مریخ دارای جو رقیق و سردی است و اگر امروزه آبی روی آن وجود داشته باشد، مطمئناً به شکل یخ خواهد بود. هم اکنون اگر بتوانید از فاصله دور به منظره مریخ بنگرید، متوجه خواهید شد که همه چیز خشک و در هاله ای غبارآلود قرار دارد.

به اعتقاد دانشمندان، این سیاره در گذشته چهره متفاوتی نسبت به امروز داشته است. اتمسفر مریخ در زمان های خیلی دور گرم تر و چگال تر بوده و آب به صورت مایع در سطح آن جریان داشته است. طی سالیان اخیر تلاش دانشمندان در این جهت بوده که بدانند چه مدت اجرام طبیعی در مریخ حضور داشته و این که آیا برای همیشه بوده اند یا تنها برخی اوقات؟

یکی دیگر از مهم ترین سوالاتی که ذهن دانشمندان را به خود مشغول داشته، مقدار آب موجود در مریخ است. آیا حجم آبی که در گذشته وجود داشته برای پشتیبانی از حیاتی که امروزه در سیاره زمین دیده می شود، کافی بوده است؟ محققان با تشکیل یک تیم بین المللی از دانشمندان سیاره شناسی به این نتیجه رسیده اند که به احتمال زیاد نزدیک به ۴.۵ میلیارد سال پیش، سیاره سرخ می توانسته میزبان حیات باشد، چرا که حجم آب آن اقیانوسی با عمق ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ متر بوده است.

نتایج پژوهش آنها حتی به جایی رسیده که گفته می شود اقیانوس موجود در مریخ نه تنها مولکول های آلی داشته، بلکه غنی از عناصری بوده که امروزه در سیارک های سرتاسر منظومه شمسی پراکنده شده اند. با این اوصاف آنها معتقدند که مریخ پیش از سیاره ما، نخستین مکان برای پشتیبانی از حیات در منظومه خورشیدی بوده است. مطالعه حال حاضر با همکاری پژوهشگران دانشگاه های پاریس، دانشگاه کپنهاگ، موسسه ژئوشیمی و پترولوژی زوریخ و موسسه فیزیک دانشگاه برن انجام شده است.

بنا بر آنچه مطالعات پیشینی محققان خاطرنشان می کند، سیاراتی که شباهت زیادی با زمین دارند، نظیر عطارد، زهره، زمین و مریخ، نزدیک به ۴.۵ میلیارد سال پیش مورد هدف سیارک های بزرگ و قابل توجهی بوده اند. از تأثیر برخورد این سیارک ها به سیارات مذکور، نحوه توزیع آب در سراسر منظومه شمسی معین شده است.

البته محققان همچنان در زمینه پیشرفت و تکامل سیارات سنگی یا سیارات داخلی منظومه خورشیدی ما و به خصوص چگونگی توزیع آب بحث می کنند. آن زمانی که مریخ به وجود آمده بود، شهاب سنگ های قابل توجهی از درون آن به بیرون پرتاب می شده و دانشمندان از روی همین اجرام آسمانی می توانند وضعیت آن را پس از تشکیل بفهمند.

تیم مذکور برای این که بتوانند میزان آب موجود مریخ در ۴.۵ میلیارد سال قبل را به درستی تخمین بزنند، به اندازه گیری کروم ۵۴ و میزان تغییرپذیری آن پرداختند. بر اساس نتایج سیاره سرخ در آن زمان می توانسته کل سیاره را با میزان آب خود سیراب کند. جالب اینجاست در همین زمان سیاره زمین میزان آب کمتری داشته، چرا که سیارکی به بزرگی مریخ با زمین برخورد کرده بود. دانشمندان معتقدند با این ضربه بزرگ، قمر زمین شکل گرفته است.

پس از آن سیارک های حامل مواد آلی و اسیدهای آمینه به سطح خشن مریخ برخورد کردند و طی این بمباران سلول های RNA ، DNA و پروتئین به آب افزوده شد. این شواهد نشان می دهند که درست در زمانی که زمین خشک و بی حاصل بوده، مریخ توانایی و پتانسیل تبدیل شدن به یک سیاره مشابه با زمین کنونی را داشته است.

مریخ در ۱۰۰ میلیون سالگی نخست خود به سر می برد که چنین شانسی داشت. بعد از آن اتفاقاتی رخ داد که باعث شد حیات بالقوه روی زمین به دست فراموشی سپرده شود. محققان بر این باورند که ضربه بزرگی باعث شده حیات از روی زمین ناپدید شود و همین ضربه نیز بعداً باعث شکل گیری کره ماه شده است.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در برخط