نمره قبولی برای مقاله علمی هوش  مصنوعی  -  پدید آمدن موجی از نگرانی به خاطر این موفقیت!
سرویس علم و فناوری - به‌تازگی، یک برنامه هوش مصنوعی با نوشتن یک مقاله دانشگاهی باعث شگفتی همگان شده است.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از همشهری - این روبات که با نام ChatGPT معرفی شده، از سوی شرکت OpenAI که مؤسس آن ایلان ماسک بود، پیاده سازی شده است. «هوش مصنوعی» یکی از شگفت انگیزترین و توانمندترین فناوری های نوین محسوب می شود که تقریبا در همه حوزه ها نقش آفرینی کرده است. این فناوری در ایران هم به شکل قابل توجهی از سوی دانشمندان جوان ایرانی توسعه یافته و به حوزه های مختلف ازجمله پزشکی، حمل ونقل، صنایع گوناگون، احراز هویت بدون حضور فیزیکی، تبدیل ویدئو و صوت به نوشتار و هنرهای گوناگون مانند نقاشی و موسیقی راه پیدا کرده است. اما اینکه یک بات هوش مصنوعی بتواند از پس نگارش یک مقاله علمی و دانشگاهی بربیاید، تا همین چند سال پیش، فقط یک رؤیا بود. اگرچه حدود 2سال پیش، هوش مصنوعی توانست یک مقاله ژورنالیستی را به رشته تحریر درآورد، حالا این فناوری به حدی از توانمندی رسیده که می تواند مهارت های مقاله نویسی دانشگاهی را به نمایش بگذارد؛ مقاله ای که توانسته از سوی استادان دانشگاهی نمره قبولی هم بگیرد. هوش مصنوعی با این حال با نگرانی های متفاوتی همراه بوده است. طرح مسائل اخلاقی از سوی فلاسفه و نگرانی از به خطر افتادن مشاغلی چون روزنامه نگاری و برنامه نویسی بخشی از این نگرانی هاست.
 
شگفتی ناظران
شرکت OpenAI مدت هاست که در حال توسعه هوش مصنوعی خود تحت عنوان GPT است. همین 2سال پیش بود که یکی از بات های خانواده GPT با نام GPT3 موفق به نگارش یک مقاله ژورنالیستی برای گاردین شد. اکنون ChatGPT به عنوان آخرین محصول تکامل یافته شرکت OpenAI که ویژگی آن مهارت در انجام کارهای پیچیده و سهولت برای استفاده از آن است، ناظران را شگفت زده کرده و به قول گاردین این احتمال وجود دارد که استادان دانشگاه، برنامه نویسان و روزنامه نگاران تا چند سال آینده بیکار شوند.
این بات می تواند به پرسش های استادان برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پاسخ دهد و نمره کامل بگیرد. حتی برنامه نویسان از این ابزار برای رفع چالش های کدنویسی در زبان های گوناگون برنامه نویسی استفاده کردند و دیدند که در چند ثانیه مسئله آنها را حل می کند.
 
نمره خوب ChatGPT
دن گیلمور، استاد روزنامه نگاری دانشگاه ایالتی آریزونا، از این هوش مصنوعی خواست یکی از تکالیفی را که به دانشجویان می دهد انجام دهد. این تکلیف «نوشتن نامه به یکی از بستگان بود که در مورد امنیت و حریم خصوصی آنلاین مشاوره می دهد.»
این ابزار در بخشی از توصیه خود می گوید: «اگر در مورد اعتبار یک وب سایت یا ایمیل مطمئن نیستید، می توانید یک جست وجوی سریع انجام دهید تا ببینید آیا دیگران آن را به عنوان یک کلاهبرداری گزارش کرده اند یا خیر.»
گیلمور با اشاره به اینکه چاره ای نداشتم که به آن نمره خوبی بدهم ادامه می دهد که این موضوع باعث می شود که دانشگاه در آینده با مسائل بسیار جدی روبه رو شود.
با این حال، اکنون نرم افزارهایی هم توسعه یافته اند که ساختگی بودن مقالات را تشخیص می دهد، هرچند که با چالش هایی همراه هستند.
 
تشخیص سؤال غلط
شرکت OpenAI هم با تأکید بر اینکه این هوش مصنوعی جدید با تمرکز بر سهولت در استفاده ساخته شده است در پستی که عرضه ChatGPT را رسانه ای کرد، نوشته است: «فرمت گفت وگو این امکان را برای ChatGPT فراهم می کند که به سؤالات بعدی پاسخ دهد، اشتباهات خود را بپذیرد، مقدمه های نادرست را به چالش بکشد و درخواست های نامناسب را رد کند.»برخلاف ابزار قبلی این شرکت، ChatGPT برای عموم منتشر شده است تا در یک دوره دریافت «بازخورد» به صورت رایگان استفاده شود. این شرکت امیدوار است از این باز خوردها برای بهبود نسخه نهایی ابزار عرضه شده استفاده کند.
ChatGPT همچنین در خودسانسوری و فهم زمانی که در یک سؤال مطرح می شود به خوبی عمل می کند. به عنوان مثال، در پاسخ به سؤالی در مورد کشف آمریکا وقتی که از آن سؤال شد کریستف کلمب وقتی در سال2015 به آمریکا رسید چه اتفاقی افتاد، این پرسش غلط را تشخیص داد. درحالی که نسخه قدیمی تر این ابزار توانایی تشخیص دروغ و پرسش های نادرست را نداشت.
همچنین اگر در مورد سرقت از خودرو از این روبات راهنمایی بخواهید در پاسخ خواهد گفت که «سرقت خودرو جرمی جدی به شمار می آید که می تواند عواقب ناگواری به همراه داشته باشد» و در عوض توصیه هایی مانند «استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی» را پیشنهاد می کند.
 
چالش های ChatGPT
با این حال، این ابزار با استفاده از متونی که از اینترنت دریافت شده، آموزش دیده و مسئله این است که از تولیدکنندگان این متون اجازه گرفته نشده است. درواقع، این بات با چالش کپی رایت روبه رو است.
حتی ایلان ماسک که در سال2015 شرکت OpenAI را تاسیس کرد، به تازگی افشا کرده که این ابزار «برای آموزش، به پایگاه داده توییتر دسترسی داشته» اما «فعلا آن را متوقف کرده است.»

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط