کشف یک مومیایی جالب پوشانده شده با طلا در چاه 15 متری

کشف یک مومیایی جالب پوشانده شده با طلا در چاه 15 متری

۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - بزرگ‌ترین مومیایی که در این گورستان باستانی کشف‌شده، به مردی با نام خنومجدف تعلق دارد که یک کشیش، بازرس و ناظر اشراف بوده است. گفته می‌شود که در مقبره دیگر یک قاضی و نویسنده به نام فتک دفن شده باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از فرارو - باستان شناسان اعلام کردند که یک مومیایی پوشانده شده با ورقه طلا را در مصر پیدا کرده اند که برای ۴۳۰۰ سال درون یک تابوت مهروموم شده، قرار داشته است.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از بی بی سی، گفته می شود که این مومیایی، بقایای مردی به نام هکاشپس (Hekashepes) است که یکی از قدیمی ترین و کامل ترین اجساد غیرسلطنتی محسوب می شود که تاکنون در مصر کشف شده است. باستان شناسان مومیایی را در یک چاه ۱۵ متری در جنوب شهر قاهره کشف کردند؛ جایی که سه مقبره دیگر نیز در آن پیدا شده است.

یکی از این مقبره ها متعلق به فردی به نام «مری» است که به گفته باستان شناسان، «نگهبان مخفی» فرعون بوده است؛ یک عنوان کشیشی که توسط یکی از مقامات ارشد کاخ منصوب می شد و قدرت و اختیار برگزاری مراسم های مذهبی خاص را به فرد ارائه می کرد.
همچنین بزرگ ترین مومیایی که در این گورستان باستانی کشف شده، به مردی با نام «خنومجدف» تعلق دارد که یک کشیش، بازرس و ناظر اشراف بوده است. گفته می شود که در مقبره دیگر یک قاضی و نویسنده به نام «فتک» دفن شده باشد. همچنین در این مقبره، مجموعه ای از مجسمه ها کشف شده که طبق گزارش ها، بزرگ ترین مجسمه هایی هستند که تاکنون در این منطقه پیدا شده اند.

کشف یک مومیایی جالب پوشانده شده با طلا در چاه 15 متری

قدمت مومیایی و مقبره های کشف شده

«زاهی حواس»، باستان شناس و وزیر پیشین آثار باستانی مصر گفته است که تمام اکتشافات مربوط به قرن ۲۵ تا ۲۲ قبل از میلاد هستند. علاوه بر مومیایی و مقبره ها، گفته می شود که چندین اقلام دیگر از جمله سفال نیز در میان قبر های باستانی یافت شده اند.

«علی ابو دیشش»، باستان شناس دیگری که در این کاوش مشارکت داشته، درباره اهمیت این کشف می گوید: «این کشف بسیار مهم است؛ زیرا پادشاهان را با مردمی که در اطرافشان زندگی می کنند، پیوند می دهد.»

سقاره در تاریخ مصر، برای بیش از ۳۰۰۰ سال محل دفن بوده است و نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این منطقه باستانی در پایتخت مصر باستان، یعنی ممفیس قرار دارد و بیش از ده هرم از جمله «هرم پلکانی» را در خود جای داده است. همچنین روز گذشته، باستان شناسان موفق شده بودند تا یک شهر ۱۸۰۰ ساله رومی را به طور کامل در قلب شهر جنوبی اقصر، مصر از زیر خاک بیرون آوردند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب