به زودی با پاسپورت خداحافظی می کنید!

به زودی با پاسپورت خداحافظی می کنید!

۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۲ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس علم و فناوری - با استفاده از گیت‌های الکترونیکی و برنامه‌های ترخیص کالا مسیر مسافران در عبور از گمرک سریع‌تر خواهد شد.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از فرارو - در فرودگاه بین المللی کانکون در مکزیک کنترل گذرنامه در مدت زمان کمتری در مقایسه با زمان لازم برای سفارش نوشیدنی در بار انجام می شود. فرودگاه ریویرا مایا در مکزیک که سال گذشته پذیرای رقم رکوردشکن ۳۰ میلیون مسافر بود پاییز گذشته گیت های الکترونیکی را به عنوان بخشی از یک برنامه آزمایشی با هدف تسریع روند ورود بین المللی معرفی کرد. آزمایش موفقیت آمیز تلقی شد و مسافران واجد شرایط اکنون می توانند از خطوط گمرکی و مصاحبه رو در رو با ماموران برای گزینه سریع تر صرفنظر کنند.

به گزارش فرارو به نقل از واشنگتن پست، "پری فلینت" سخنگوی انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی می گوید: "گیت های الکترونیکی چیز خوبی هستند، اما ما دوست داریم که این موضوع بسیار فراتر رفته و وارد سفر های بدون تماس شویم." دستگاه های کنترل خودکار گذرنامه یکی از چندین نوآوری و برنامه ای است که دولت ها و فرودگاه ها برای ساده سازی و سرعت بخشیدن به فرآیند ورود و خروج معرفی می کنند. سایر پیشرفت هایی که تحت این چتر قرار می گیرند شامل ویزای الکترونیکی، گذرنامه های Fast Track در بریتانیا و سایت های گمرک و حفاظت از مرز در سراسر جهان هستند.

در بسیاری از موارد مانند گیت های الکترونیکی این تجهیزات از بیومتریک هایی مانند تشخیص چهره یا اثر انگشت استفاده می کنند. این فناوری رو به رشد نشان دهنده پایان فرم های گمرکی دست و پا گیر، صف های کنترل مرزی پیچ در پیچ و مصاحبه های وقت گیر با مقام های دولتی است. البته یک نکته منفی وجود دارد: دیگر خبری از مهر پاسپورت نیست. (اگر نگران نفوذ بیومتریک به حریم خصوصی خود هستید همواره می توانید مسیر قدیمی را طی کنید هرچند به یاد داشته باشید که پاسپورت و کارت پروازتان حاوی اطلاعات شخصی زیادی می باشد. فلینت می گوید: "شناسه دیجیتالی شما می تواند راهی برای حرکت تان در فرودگاه شود".

آن چه برای استفاده از گیت های الکترونیکی نیاز دارید
برای استفاده از گیت کنترل گذرنامه خودکار، مسافران باید با معیار ها مطابقت داشته باشند. خوشبختانه، این یک چک لیست کوتاه است. برای اولین بار باید یک گذرنامه الکترونیکی یا یک تراشه همراه داشته باشید که اطلاعات موجود در صفحه عکس و همچنین یک تصویر دیجیتالی از عکس پاسپورت شما را ذخیره می کند. وزارت خارجه ایالات متحده از سال ۲۰۰۶ میلادی گذرنامه های الکترونیکی صادر می کند. برای تعیین این که آیا گذرنامه شما واجد شرایط است یا خیر به دنبال نماد تراشه ای باشید که در ورق طلا زیر حروف "ایالات متحده آمریکا" روی جلد جلویی مهر شده است.

هم چنین، مسافران باید حداقل شرایط سنی را داشته باشند که معمولا از سنین پیش از نوجوانی تا اواخر نوجوانی را شامل می شود. مسافرانی که حداقل ۱۶ سال سن دارند می توانند از گیت های هوشمند هشت فرودگاه بین المللی از جمله سیدنی و بریزبن در استرالیا استفاده کنند. مسافرانی که از کشور خارج می شوند می توانند پاسپورت خود را در کیوسک های سلف سرویس در ۱۰ فرودگاه اسکن کنند.

طبق گفته نیروی مرزی استرالیا هیچ محدودیت سنی ای برای مسافران خروجی وجود ندارد. استفاده از گیت های الکترونیکی بسیار راحت است. در سفر اخیر به کانکون علائمی را که در طول مسیر از دروازه ورود تا کنترل پاسپورت نصب شده بود دنبال کردیم. پوستر ها الزامات را فهرست کرده بودند. ما پاسپورت های آمریکا را داشتیم که بیش از ۱۸۰ روز اعتبار داشتند. بیش از ۱۸ سال سن داشتیم و برای اهداف گردشگری سفر می کردیم و هیچ فرزندی نداشتیم. مستقیما به سمت دستگاهی رفتیم و صفحه عکس پاسپورت را روی صفحه ای شیشه ای قرار دادیم. سپس یک کارمند برای کمک نزدیک شد. برایش دست تکان دادیم و در باز شد و وارد یک اطاقک شیشه ای شدیم. روی یک جفت ردپا ایستادیم و صورت مان را روی یک صفحه قرار دادیم. به دنبال آن واژه پردازش نمایان شد. دستگاه چاپی به ما برای ورود به مکزیک خوشامد گفت. دقایقی بعد آفتاب سوزان مکزیک به ما خوشامد گفت!

به زودی با پاسپورت خداحافظی می کنید!

کدام فرودگاه ها دارای گیت های الکترونیکی هستند؟
به گفته فلینت کنترل های خودکار مرزی به قدری گسترده شده اند که انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) نظارت بر اجرای آن را در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی متوقف کرد. کانادا کیوسک هایی را در ۱۰ فرودگاه از نوا اسکوشیا تا بریتیش کلمبیا مستقر ساخته است. تابستان گذشته فرودگاه پیرسون تورنتو از ده ها گیت الکترونیکی در ترمینال ۱ پرده برداری کرد و آن فرودگاه ها قصد دارد دستگاه ها را در ترمینال ۳ نیز نصب کند. مسافرانی که کمتر از ۱۶ سال سن دارند نمی توانند از گیت های الکترونیکی استفاده کنند.

ملیت نیز می تواند تعیین کننده باشد. چندین کشور اخیرا ملیت هایی را که مجاز به استفاده از این دستگاه ها هستند گسترش داده اند. پرتغال در ماه ژوئن به دارندگان پاسپورت ایالات متحده اجازه داد تا در سیستم Rapid۴All شرکت کنند. سفارت و کنسولگری ایالات متحده در لیسبون تابستان گذشته اعلام کرد: "انتظار می رود که این برنامه به طور قابل توجهی زمان لازم برای عبور شهروندان از مهاجرت را کاهش دهد".

در سال ۲۰۱۹ میلادی بریتانیا از هفت کشور جدید از جمله ایالات متحده دعوت کرد تا در ۱۵ فرودگاه و ایستگاه راه آهن به سمت گیت های الکترونیکی بروند. در فرانسه مسافران ایالات متحده اکنون می توانند از Parafe یا خدمات گذرگاه خودکار سریع مرزی در هفت فرودگاه از جمله شارل دوگل و اورلی در پاریس استفاده کنند. برای جلوگیری از هرگونه مشکل پیش از خروج از کشور قوانین ورود و گیت الکترونیکی مقصد خود را بررسی کنید. برخی از کشور ها ممکن است به پیش ثبت نام یا فرم گمرکی نیاز داشته باشند که باید آن را به صورت آنلاین یا از طریق یک اپلیکیشن تکمیل کنید.

ورود جهانی و سایر اقدامات صرفه جویی در زمان
مسافران بین المللی که به طور مکرر سفر می کنند باید درخواست برای ورود جهانی را در نظر بگیرند که هزینه آن ۱۰۰ دلار است و به مدت پنج سال اعتبار دارد. کسانی که سفر های خارجی کم تری دارند می توانند چند دقیقه با برنامه Mobile Passport Control یک سرویس رایگان در ۳۱ فرودگاه ایالات متحده و ۳ فرودگاه کانادا با مجوز قبلی کار های لازم را انجام دهند. برای برخی از کشور هایی که نیاز به ویزای توریستی دارند می توانید به جای فرودگاه به صورت آنلاین درخواست کنید. در میان کشور های دارای گزینه ویزای الکترونیکی ترکیه، ویتنام، کنیا و مصر به چشم می خورند. آژانس خدمات مرزی کانادا به مسافران این امکان را می دهد که اظهارنامه گمرکی و مهاجرتی خود را حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز به کشور ارسال کنند. در پیرسون مسافرانی که فرم پیش فرض را تکمیل می کنند به یک خط اکسپرس در منطقه گمرک دسترسی پیدا می کنند.
بریتانیا یک برنامه Fast Track را در چندین فرودگاه ارائه می دهد. مسافران با این برنامه برای دسترسی سریع تر به خطوط گمرکی هزینه اسمی را پرداخت می کنند. برای مثال، کنترل پاسپورت پریمیوم گاتویک حدود ۱۲ دلار هزینه دارد و به مسافران اجازه می دهد تا از خطوط منحصر به فرد در دسترس تنها ۵۰ مسافر در ساعت استفاده کنند. مسافران می توانند حداقل چهار ساعت پیش از فرود یا تا شش ماه پیش از آن رزرو کنند. هزینه این برنامه در ادینبرو در اسکاتلند کمتر از ۹ دلار است.
منبع: واشنگتن پست

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب