هوش مصنوعی چه شغل هایی را می تواند تصاحب کند؟

هوش مصنوعی چه شغل هایی را می تواند تصاحب کند؟

۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - گزارش جدید OpenAI در مورد توانایی‌های فوق‌العاده هوش مصنوعی GPT-4، خطر جایگزینی این فناوری با بسیاری از مشاغل را برجسته می‌کند. ...

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از برترین ها - گجت نیوز: گزارش جدید OpenAI در مورد توانایی های فوق العاده هوش مصنوعی GPT-۴، خطر جایگزینی این فناوری با بسیاری از مشاغل را برجسته می کند.

OpenAI به تازگی با انتشار گزارشی مدعی شده که آخرین نسخه از چت بات این شرکت که GPT-۴ نام دارد، توانایی بسیار بالاتری در حل مسائل دارد و در اغلب آزمون های تخصصی و آکادمیک به عملکردی در سطح انسان دست یافته است. بااین حال، به نقل از برخی منابع، قابلیت های آخرین نسخه این هوش مصنوعی موجب ایجاد نگرانی هایی در مورد خطر از دست رفتن مشاغل شده است.

آیا هوش مصنوعی GPT-۴ می تواند شغل های ما را تصاحب کند؟

هوش مصنوعی چه شغل هایی را می تواند تصاحب کند؟

در فهرست زیر، احتمال جایگزینی هوش مصنوعی با ۲۰ عنوان شغلی آمده است:

  1. کارشناس ورود اطلاعات

  2. نماینده خدمات پس از فروش

  3. تحلیل گر بازار

  4. مدیر شبکه اجتماعی

  5. بازاریاب تلفنی

  6. دستیار مجازی

  7. بازاریاب ایمیل

  8. نماینده آژانس مسافرتی

  9. کارشناس منابع انسانی

بااین حال، در خصوص احتمال تصاحب مشاغل، چت جی پی تی، نسخه پیشین هوش مصنوعی GPT-4 می گوید:

به عنوان یک مدل زبان مبتنی بر هوش مصنوعی، هدف من کمک و تقویت هوش انسانی است، نه جایگزین کردن آن. توانایی ها و مهارت ها من با انسان ها متفاوت بوده و صرفا در راه تکمیل قابلیت های انسانی عمل می کنم. من برای ارائه داده ها و دانش لازم برای عملکرد موثر به انسان ها متکی هستم.

اگرچه ابزارهای هوش مصنوعی مانند چت GPT بدون تعامل انسانی، کاملا منفعل هستند؛ اما این تهدید وجود دارد که انسان ها اطلاعات اشتباهی را از آن به دست آورده و به آن به صورت افراطی وابسته شوند.

هوش مصنوعی چه شغل هایی را می تواند تصاحب کند؟

مقایسه عملکرد GPT-۴ با GPT ۳.۵ در آزمون های آکادمیک

علاوه بر آن، رفتارهای فریب کارانه ChatGPT، توانایی آن برای انجام حمله فیشینگ و پاک سازی ردپای خود و تلاش مجرمان سایبری برای استفاده از این ربات چت به منظور تحریر کدهای مخرب، از جمله نمونه های نگران کننده فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند.

این نگرانی وجود دارد که شرکت های فناوری در راه رقابت برای پذیرش GPT-۴ یا ساخت مدل های مشابه، از تدابیر کافی برای مقابله با رفتارهای غیرقانونی و نامناسب آن استفاده نکنند. به طور کلی، اتکای بیش از حد به اطلاعات تولید شده توسط ربات های گفتگو می تواند مشکل ساز باشد، زیرا از این طریق احتمال بروز اشتباهات غیرقابل توجه، نظارت ناکافی، از دست دادن مهارت های حیاتی و ایجاد موانع برای توسعه مهارت های جدید افزایش خواهد یافت.

در نهایت، مدل های زبانی هوش مصنوعی نظیر GPT-۴ صرفا قرار است در نقش مکمل برای مهارت های انسانی ظاهر شوند و قرار نیست به طور کامل جایگزین هوش انسانی شوند. اما از آنجاکه این فناوری نوظهور به سرعت در حال رشد بوده، ایجاد تدابیر حفاظتی مناسب برای اطمینان از استفاده اخلاقی و مسئولانه از آن ضروری است.

این خبر توسط سایت برترین ها منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : برترین ها

اخبار گوناگون در خبر ناب