نرم افزارهای امنیت سایبری ساخت روسیه در آمریکا ممنوع می شود   -  شرکت (کسپرسکی) اتهامات را رد کرد
سرویس علم و فناوری -  وزیر بازرگانی آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن استفاده شرکت‌ها و شهروندان آمریکایی از نرم‌افزارهای امنیت سایبری روسی را به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی ممنوع می‌کند.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از همشهری - دولت بایدن در حال آماده شدن برای صدور دستوری است که شرکت ها و شهروندان آمریکایی را از استفاده از نرم افزار ساخت شرکت روسی «کسپرسکی Kaspersky» منع می کند.

بر اساس این تصمیم، شرکت «کسپرسکی» و همه شرکت های تابعه آن از ارائه محصولات امنیت سایبری و نرم افزارهای ضد ویروس در هر نقطه از آمریکا منع می شوند.

با این اقدام، شرکت «کسپرسکی» نمی تواند نرم افزارهای امنیت سایبری اش را در آمریکا بفروشد یا به روزرسانی کند.

«جینا ریموندو» وزیر بازرگانی آمریکا گفت: روسیه بارها نشان داده که توانایی و قصد سوءاستفاده از شرکت هایی مانند «کسپرسکی» برای جمع آوری اطلاعات حساس افراد در آمریکا را دارد و به همین دلیل است که ما ناگزیر به انجام این اقدام شده ایم.

آژانس های دولتی آمریکا پیشتر از استفاده از نرم افزارهای امنیت سایبری «کسپرسکی» منع شده بودند، اما اقدام دولت آمریکا برای جلوگیری از استفاده افراد و شرکت های خصوصی از نرم افزارهای این شرکت بی سابقه است.

مقامات آمریکایی بارها مدعی شده اند که دولت روسیه می تواند «کسپرسکی» را وادار کند که داده های شهروندانش را تحویل دهد یا از نرم افزار ضد ویروس خود برای هک کردن یا نظارت بر آمریکایی ها استفاده کند؛ اتهاماتی که «کسپرسکی» به شدت آن را رد می کند.

در همین حال، یکی از مقامات وزارت بازرگانی آمریکا گفته که دولت این کشور هیچ مورد خاصی را که در آن دولت روسیه تلاش کرده تا از «کسپرسکی» سوء استفاده کند یا از نرم افزار این شرکت برای جمع آوری داده های آمریکایی ها استفاده کرده باشد، در دست ندارد.

شرکت نرم افزاری «کسپرسکی» که در سال ۱۹۹۷ در مسکو تأسیس شد، در کنار رُقبای آمریکایی مانند «مک آفی McAfee» و «سیمنتک Symantec» یکی از موفق ترین شرکت های تولید نرم افزار ضد ویروس در جهان است.

محققان این شرکت که در صنعت امنیت سایبری جهان درجه یک شناخته می شوند، به دلیل تجزیه و تحلیل عملیات های بزرگ در کشورهایی مثل آمریکا و روسیه و نیز تهدیدات مجرمانه سایبری که به صورت روزمره کاربران را تحت تأثیر قرار می دهند، شناخته شده اند.

«کسپرسکی» داشتن هر گونه ارتباط یا وابستگی به دولت روسیه را رد کرده است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب