تغییر رنگ این قورباغه حیرت انگیز است

تغییر رنگ این قورباغه حیرت انگیز است

۲۰ تیر ۱۴۰۳ - ۱۹:۱۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس علم و فناوری - قورباغه درختی دلاور با پوست آبی (Litoria splendida) اواخر روز توسط یک بوم‌شناس میدانی به نام جیک بارکر (Jake Barker)، در پناهگاه حیات وحش رودخانه چارنلی-ارتزین منطقه‌ای دورافتاده در شمال غربی استرالیا، جایی که دوزیستان سبز به طور معمول بزرگ هستند، مشاهده شد.

به گزارش سرویس علم و فناوری خبر ناب به نقل از فرارو - برای اولین بار در جهان یک دوزیست رنگ سبز معمول خود را به رنگ آبی روشن تغییر داده است. این اتفاق دانشمندان را متحیر کرده و آن ها بعید می دانند که دوباره شاهد چنین پدیده ای باشند.

به گزارش ایسنا، جودی رولی (Jodi Rowley)، متصدی زیست شناسی حفاظت از دوزیستان و خزندگان در موزه استرالیا، می گوید: بسیار نادر است که یک قورباغه سبز رنگدانه زرد موجود در پوستش را از دست بدهد که منجر به تبدیل شدن آن به یک قورباغه کاملا یا بیشتر آبی می شود. من ده ها هزار قورباغه را در طول سال ها دیده ام، و فقط یک قورباغه آبی دیده ام. هیچ موردی به اندازه این قورباغه درختی شگفت انگیز و تماشایی نبود.

قورباغه درختی دلاور با پوست آبی (Litoria splendida) اواخر روز توسط یک بوم شناس میدانی به نام جیک بارکر (Jake Barker)، در پناهگاه حیات وحش رودخانه چارنلی-ارتزین منطقه ای دورافتاده در شمال غربی استرالیا، جایی که دوزیستان سبز به طور معمول بزرگ هستند، مشاهده شد.

تغییر رنگ این قورباغه حیرت انگیز است

جیک بارکر، اکولوژیست میدانی می گوید: وقتی برای اولین بار آن را دیدیم، بعد از تاریکی بود، روی نیمکتی در کارگاه نزدیک مرکز تحقیقات مان نشسته بودیم. خیلی هیجان انگیز بود. قورباغه های درختی دلاور در حال حاضر تماشایی هستند، اما دیدن یک قورباغه آبی اتفاقی است که یک بار در عمرتان رخ می دهد.

رنگ آبی روشن نه از طریق انتخاب بلکه یک جهش ژنتیکی فوق العاده نادر است که رنگدانه های زرد را مسدود می کند. برای قورباغه درختی که تا ۱۲ سانتی متر رشد می کند، استتار برای جلوگیری از شکار بسیار مهم است، بنابراین این باید یک نقص تکاملی باشد.

با این حال، دانشمندان بر این باورند که این قورباغه چند ساله است، به این معنی که با وجود آشکار بودنش در برابر شکارچی، تاکنون موفق شده است دوام بیاورد.

تغییر رنگ این قورباغه حیرت انگیز است

این قورباغه آبی همچنین می تواند به عنوان هشداری برای شکارچیان عمل کند و نشان دهنده ترکیبات سمی روی پوست آن ها باشد، مانند قورباغه های سمی دارت که یک سیستم دفاعی بصری که به عنوان رنگ هشدار شناخته می شود، دارند.

بارکر می گوید: قورباغه درختی دلاور یکی از بومی های شمال غربی است که ما مرتبا در اینجا با آن برخورد می کنیم. آن ها در هیچ جای دیگری یافت نمی شوند.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب