یک شرکت ژاپنی از کرم های کوچک برای تشخیص زودرس سرطان لوزالمعده استفاده می کند
سرویس فیلم - یک شرکت زیست‌فناوری ژاپنی می‌گوید نخستین آزمایش برای غربالگری زودرس سرطان لوزالمعده را با استفاده از بینی‌های قدرتمند گونه‌ای از کرم‌های نخی ریز ایجاد کرده است.

به گزارش سرویس فیلم خبر ناب به نقل از همشهری - رویترز شرکت هیروتسو بیو ساینس Hirotsu Bio Science  این ماه ایجاد تستی به نام N-NOSE plus Pancreas (بینی کرمی به علاوه لوزالمعده) را اعلام کرد که برای مشتریان در ژاپن بازاریابی می شود و قرار است تا سال ۲۰۲۳ به بازار آمریکا شود.

افراد برای انجام این آزمایش یک نمونه ادرار را از طریق یک کیسه پستی مخصوص به آزمایشگاه می فرستند و این نمونه در آنجا در یک ظرف آزمایشگاهی حاوی گونه های از کرم های نخی ریز قرار داده می شود. این شرکت می گوید این کرم ها که نام علمی شان  Caenorhabditis elegans است حس بویایی بسیار قوی تر از سگ ها دارند و به جلب شدن به بو به سوی سلول های سرطانی حرکت می کنند.

یک شرکت ژاپنی از کرم های کوچک برای تشخیص زودرس سرطان لوزالمعده استفاده می کند

تاکاکی هیروتسو، بنیانگذار و مدیر اجرایی ارشد این شرکت ژاپنی که ۲۸ سال دربار این کرم ها تحقیق کرده است، این خصوصیت این حیوانات کوچک یک میلی متری را به یک ابزار تشخیصی مهم تبدیل می کند.

او می گوید: «آنچه در تشخیص زودرس سرطان و این نوع بیماری ها مهم است توانایی حس کردن مقادیر بسیار اندک موادی است که آنها آزاد می کنند و هنگامی موضوع تشخیص زودرس مطرح باشد به نظر من ماشین ها نمی تواننند با توانایی های این ارگانیسم های زنده رقابت کنند.»

شرکت هیروتسو بیو ساینس نخستین تست مصرفی اش با نام N-Nose را در ژانویه ۲۰۲۰ به بازار فرستاد و مدعی شد که این تست می تواند به کاربران را بگوید آیا در معرض خطر بالا برای دچار شدن به سرطان هستند یا نه. حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر از این تست اولیه استفاده کرده اند که ۵ تا ۶ درصد آنها را در گروه پرخطر برای سرطان قرار داده است.

در این جدیدترین گونه این تست، شرکت ژاپنی کد ژنتیکی کرم های نخی را طوری تغییر داده است تا از نمونه های سرطان لوزالمعده دور شوند. شرکت هیروتسو بیو ساینس به این علت این تست را با سرطان لوزالمعده شروع کرده است که تشخیص این سرطان بسیار مشکل و سرعت پیشرفت آن زیاد است.

قیمت یک کیت تست لوزالمعده با این کرم ها تا ۷۰۰۰۰ ین (۵۰۵ دلار) است که برای یک تست تشخیصی در ژاپن که نظام مراقبت بهداشتی ملی شده و قیمت های ثابت برای داروها و اعمال پزشکی دارد، نسبتا گران است.

هیروتسو می گوید قیمت بالای تست و آگهی های تلویزیونی برای تبلیغ آن با استفاده از کاریکاتورها کرم ها و لوزالمعده بخشی از روند ساختن یک برند تجاری از این تست است و با افزایش فروش این محصول ممکن است قیمت آن کاهش یابد.

اما برخی از پزشکیان از این رویکرد مستقیم به مصرف کنندگان انتقاد می کنند و درباره قابل استفاده بودن نتایج این تست برای تصمیم گیری های بالینی تردید دارند. آنها اشاره می کنند که موارد مثبت کاذب (مثبت شدن ازمایش بدون وجود بیماری) ممکن است بسیار بیشتر از موارد واقعی سرطان لوزالمعده باشد و در نتیجه نتایج تست قابل استفاده نباشند.

شرکت سازنده تست در مقابل مدعی است که میزان دقت تست N-Nose به همان اندازه تست های تشخیصی دیگر است و هدف از ساختن این تست استفاده از آن به عنوان یک وسیله غربالگری زودرس است که می تواند بیماران را به انجام آزمایش های بیشتر و درمان سریع تر برانگیزد./

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط