تاکید معاون البرهان بر تقویت روابط با اتیوپی در نخستین سفر از زمان کودتای سودان
سرویس بین الملل - نخست وزیر اتیوپی در دیدار با معاون رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان که به آدیس آبابا رفته، با وی درباره منطقه مود منازعه "الفشقه" و پرونده سد النهضه گفتگو کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از ایسنا - روسیا الیوم، محمد حمدان دقلو، معاون رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان در سفری دو روزه، شنبه وارد اتیوپی شد. این نخستین سفر یک مسئول سودانی به خارج از این کشور از زمان کودتای عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش در ۱۵ اکتبر گذشته است.

محمد حمدان دقلو در دیدار با ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی در آدیس آبابا بر تقویت و گسترش روابط بین دو کشور تاکید کرد.

همچنین دقلو در این دیدار که در مقر وزارت دفاع اتیوپی با حضور "آبراهام بلای"، وزیر دفاع اتیوپی و "جمال آل الشیخ"، سفیر سودان در آدیس آبابا برگزار شد، بر تعمیق و استحکام روابط تاریخی بین سودان و اتیوپی تاکید کرد.

در این دیدار، چندی از مهمترین مسائل در روابط دوجانبه، همچنین امور منطقه ای و بین المللی مورد توجه مشترک مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این دیدار همچنین اختلافات بین دو کشور از جمله بر سر منطقه مورد مناقشه "الفشقه" و سد " النهضه" مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ارتش سودان از زمان اعلام استقرار خود در اراضی مورد مناقشه "الفشقه" در نوامبر ۲۰۲۰، نبردهای شدیدی را با نیروهای اتیوپی و گروه های حامی آن ها آغاز کرده است.

روابط بین سودان و اتیوپی از زمان اجرای عملیات آزادسازی منطقه "الفشقه" تحت کنترل اتیوپی از سال ۱۹۹۵ شاهد تنش بی وقفه است و این تنش ها به دلیل اختلافات بر سر مذاکرات سد النهضه اتیوپی افزایش یافته است.

یکی دیگر از اختلافات بین دو کشور بر سر سد "النهضه" می باشد که نزدیک به ۱۰ سال است که روابط اتیوپی و سودان را تحت شعاع قرار داده است.

این خبر توسط سایت خبرگزاری ایسنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

اخبار گوناگون در خبر ناب