(حسن شیخ محمود) رئیس جمهور جدید سومالی شد

(حسن شیخ محمود) رئیس جمهور جدید سومالی شد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - اعضای پارلمان و مجلس سنای سومالی، حسن شیخ محمود رئیس‌جمهور سابق این کشور را برای یک دوره چهارساله، به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از فارس - منابع رسانه ای از پیروزی «حسن شیخ محمود» رئیس جمهور پیشین سومالی در رأی گیری پارلمانی این کشور و دستیابی به پست ریاست جمهوری برای یک دوره چهارساله خبر دادند.

وی هشتمین رئیس جمهور سومالی بود که  در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۲ در سومالی به قدرت رسید و جانشین شریف شیخ احمد شد. سپس در دوره بعد، در ۸ فوریه ۲۰۱۷ در انتخابات ریاست جمهوری سومالی از محمد عبدالله محمد شکست خورد.

خبرگزاری فرانسه نوشت: حسن شیخ محمود، در سایه تنش ها در سومالی و خطر قحطی، برای دومین بار به پست ریاست جمهوری در این کشور دست یافت و اعضای پارلمان و مجلس سنای سومالی، بیشترین رأی را به او دادند.

مجلس نمایندگان سومالی با ۲۷۵ نماینده و مجلس سنا با ۵۴ عضو، رئیس جمهور جدید سومالی را انتخاب می کنند. از آنجا که در دور نخست رأی گیری، هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری، موفق به کسب دوسوم آراء نشده بود، این انتخاب به دور دوم کشیده شد.

در دور اول انتخابات که ۳۲۹ نماینده رأی دادند، «سعید عبدالله دانی» رئیس ایالت پانتلند ۶۵ رأی، «محمد عبدالله فوماکو» رئیس جمهور این کشور ۶۱ رأی، «حسن شیخ محمود» رئیس جمهور سابق سومالی ۵۲ رای و «حسنعلی خیری» نخست وزیر پیشین این کشور ۴۸ رای کسب کرده بود.

خبرگزاری فرانسه نوشت: اما یکشنبه (روز گذشته، ۱۵ می)، پس از یک انتخابات ماراتنی و نفس گیر که در آن ۳۶ نامزد با هم رقابت کردند و اخبار آن به طور مستقیم از تلویزیون دولتی پخش شد، حسن شیخ محمود، رئیس جمهور سابق سومالی، موفق شد ۱۶۵ رای پارلمانی به دست آورد که بیش از تعداد مورد نیاز برای پیروزی در برابر «محمد عبدالله محمد» نهمین رئیس جمهور سومالی بود.

پیشتر، ناظران و تحلیلگران سیاسی، انتخاب مجدد محمد عبدالله محمد را به دلیل عدم حضور متحدانش در سمت های بالا در پارلمان بعید دانسته بودند و گفته می شد که «شریف شیخ احمد» و حسن شیخ محمود، دو رئیس جمهور پیشین سومالی دارای بالاترین شانس برای تصدی ریاست جمهوری این کشورند.

 

 

این خبر توسط سایت خبرگزاری فارس منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در خبر ناب