جدیدترین ارزیابی اتحادیه اروپا از مذاکرات رفع تحریم ها در دوحه
سرویس بین الملل - سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد مذاکرات رفع تحریم‌ها که از امروز در دوحهه آغاز شده با گفت‌وگوهای وین ادامه پیدا کند.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از فارس - پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست های امنیتی امروز سه شنبه ابراز امیدواری کرده که مذاکرات دوحه برای رفع تحریم های ایران با گفت وگوهای وین ادامه پیدا کند.

بعد از وقفه چند ماهه مذاکرات وین، امروز سه شنبه مذاکراتی در دوحه قطر با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، ایران و آمریکا آغاز شد. در همین چارچوب، علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و «انریکه مورا» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات رفع تحریم، دقایقی قبل در دوحه پایتخت قطر دیدار کرده و به گفت وگو نشستند. .

علی باقری بدین منظور ظهر امروز (سه شنبه) هفتم تیر ماه در رأس هیأتی وارد دوحه شده بود. قرار است مذاکرات برای رفع تحریم ها بین ایران و آمریکا به صورت غیرمستقیم و از طریق هماهنگ کننده مذاکرات یعنی انریکه مورا انجام شود. آنگونه که ایران پیش از این اعلام کرده این مذاکرات ادامه مباحث باقیمانده از مذاکرات وین است.

ارزیابی ها از موضوعات مطرح در مذاکرات دوحه

پیتر استانو در یک نشست خبری در بروکسل گفت: «چیزی که اکنون در قطر جریان دارد گفت وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا با وساطت اتحادیه اروپا است. این چیزی است که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جریان سفرش به تهران در شنبه گذشته اعلام کرد.»

سخنگوی اتحادیه اروپا تصریح کرد: «مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که توانسته قفل مذاکرات را بازگشایی کند و ما می توانیم رو به جلو حرکت کنیم.»

بورل در سفر خود در روز شنبه به تهران گفته بود: « «مذاکرات متوقف شدند و چشم اندازی برای شروع مجدد آنها وجود نداشت. به لطف رایزنی امروز، طی روزهای آینده تماس های نزدیک بین ایران و آمریکا از سر گرفته خواهد شد. این خبر خوبی است و باید امیدوار باشیم که این، برجام را بار دیگر به ریل بازخواهد گرداند.»

وی با وجود این، در همان نشست خبری درباره اینکه ایران و آمریکا بتوانند به اختلافات خود پایان دهند تردید ابراز کرد. بورل گفت: «نمی توانم بگویم که توافق نهایی چه زمانی حاصل خواهد شد و اینکه این اتفاق خواهد افتاد یا نه. اجازه بدهید ببینیم هفته آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. باید فضای مذاکرات را در جلسه بعد مورد ارزیابی قرار دهم. نمی تونم پیش بینی کنم.»

پیتر استانو در نشست خبری امروز سه شنبه درباره مذاکرات دوحه گفت: «ما به عنوان نخستین گام شاهد برگزاری این گفت وگوهای واسطه ای هستیم؛ هدف گفت وگوهای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا یافتن راهی برای حرکت رو به جلو است تا در نهایت آمریکا بتواند به برجام بپیوندد.»

«سعید خطیب زاده» سخنگوی سابق وزارت خارجه دیروز دوشنبه در آخرین نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد که آنچه در دوحه درباره آن گفت وگو خواهد شد چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم ها خواهد بود. او گفت هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد.

آمریکا و برجام

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، در حالی که ایران به تمامی تعهداتش در برجام پایبند بود به مشارکت خود در توافق هسته ای پایان داد و سیاست موسوم به «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفت.

  دولت جو بایدن به شکست «فشار حداکثری» اعتراف کرده اما نه تنها از انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن آمریکا از آن مسیر خودداری کرده بلکه عملاً همان سیاست را ضد ایران اجرا کرده است. تا کنون چندین دور مذاکره در وین میان گروه 1+4 و ایران از یک طرف و آمریکا از طرف دیگر انجام شده اما آمریکا با مقصرنمایی و کارشکنی در گفت وگوها مانع از حصول نتیجه شده است.

آخرین دور مذاکرات وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. آمریکا و کشورهای غربی در آن زمان ادعا می کردند که روسیه از پیشبرد مذاکرات جلوگیری کرده است. مسکو در آن زمان، پس از آغاز جنگ اوکراین گفته بود که خواستار دریافت ضمانتی از طرف های غربی مبنی بر عدم قطع همکاری های میان ایران و روسیه در نتیجه تحریم ها علیه آن کشور است. 

با وجود این، «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه چند روز بعد در جریان سفر «حسین امیرعبداللهیان» گفت که موضوع درخواست ضمانت مسکو برای همکاری با ایران مانعی برای ادامه گفت وگوها نیست. او همچنین گفت روسیه از طرف های غربی ضمانت های لازم را برای انجام همکاری در پروژه های هسته ای در چارچوب برجام را دریافت کرده است.

کشورهای غربی بعد از این تحولات  به برجسته سازی موضوعی دیگر پرداخته و مدعی شدند درخواست تهران برای حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های اصطلاحاً تروریستی مذاکرات را به بن بست کشانده است.

پیتر استانو در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه مذاکرات وین چه زمانی آغاز خواهد شد گفت: «ما همیشه گفته ایم زمان به سود ما نیست و ما باید به سرعت پیش برویم. اما یکبار دیگر باید بگویم به عهده اتحادیه اروپا یا بورل نیست سرعت مذاکرات را تعیین کند چون همه چیز به تمایل طرف های شرکت کننده برای یافتن مسیر برای حرکت به سمت توافق نهایی بستگی دارد.»

دولت آمریکا از زمان توافق برای آغاز مذاکرات دوحه طبق رویه مذاکرات وین، مقصرنمایی علیه ایران و سلب مسئولیت از خود را در دستور کار قرار داده است.

به عنوان مثال، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز گذشته به المانیتور گفت: «ما آماده ایم به سرعت توافقی را که در وین برای بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام بر سر آن مذاکره کرده به سرانجام رسانده و اجرا کنیم. اما برای این هدف، لازم است که ایران تصمیم بگیرد مطالبات اضافی اش را که فراتر از برجام هستند کنار بگذارد.»

با وجود این، توسل آمریکا به این تاکتیک در حالی است که حتی به اذعان خود غربی ها، واشنگتن اصلی ترین عامل ایجاد وضع فعلی برجام بوده است.  واشنگتن، علاوه بر این، در تمام مدت مذاکرات وین هم عامدانه از یک طرف مذاکرات را مطول کردن کرده و از طرف دیگر جدی ترین مانع حصول توافق بوده است.

از طرف دیگر کارشناسان می گویند مذاکرات وین در حالی دچار وقفه شد که آمریکا هنوز برخی از مهم ترین مسائل تحریم ها را حل نکرده بود؛ ضمن آنکه در مدت توقف گفت وگوهای وین آمریکا چندین اقدام مغایر با برجام نظیر اعمال تحریم های جدید علیه ایران انجام داده که احتمالاً موضوع گفت وگو میان طرف ها در مذاکرات جدید خواهد بود. در همین حال، حتی به اذعان طرف های غربی اختلافی بر سر مسائل مربوط به تعهدات ایران در مذاکرات وین باقی نبوده است.

پیتر استاتو، سخنگوی اتحادیه اروپا در نشست خبری سه شنبه گفت: «بنابراین ما امیدواریم که مذاکرات به سرعت هر چه تمام تر پیش بروند، اما باید آن را چنانکه در دیپلماسی مرسوم است گام به گام پیش ببریم.»

وی اضافه کرد: «بنابراین باید منتظر باشیم ببینیم نتیجه گفت وگوهای غیرمستقیم در دوحه چه خواهد بود و ما امیدوار هستیم که طرف ها بتوانند به سرعت برای ادامه مذاکرات در وین گرد هم جمع شوند.»

 

این خبر توسط سایت خبرگزاری فارس منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در خبر ناب