چین: دموکراسی آمریکا جعلی و برای اقلیت 1 درصدی است

چین: دموکراسی آمریکا جعلی و برای اقلیت 1 درصدی است

۰۸ تیر ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس بین الملل - سخنگوی وزارت خارجه چین دموکراسی آمریکا را جعلی توصیف کرد و گفت این سبک مردم‌سالاری فقط برای ۱ درصد متمول جامعه نفع دارد.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از فارس - سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز چهارشنبه از «دموکراسی آمریکا» انتقاد کرد و آن را «جعلی» خواند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوال یک خبرنگار که با اشاره به نتایج یک نظرسنجی پرسید که اکثر مردم آمریکا کشورشان را دموکراسی نمی دانند گفت: «این یافته ها نشان می دهند که از نگاه اکثریت مردم آمریکا، دموکراسی این کشور، نوعی مردم سالاری برای عده ای اقلیت است.»

وی اضافه کرد: «چیزی که اقلیت را به دولت پیوند می دهد چیزی نیست جز پول. مارک هانا، یکی از سناتورهای آمریکایی بیش از یک قرن پیش اصل مطلب را بیان کرد و گفت: "در سیاست دو چیز هستند که مهمند. اولی پول است و مورد دوم یادم نمی آید."»

سخنگوی وزارت خارجه چین اضافه کرد: «امروزه آمریکا مقادیر هنگفتی پول برای دموکراسی هزینه می کند. مقدار پول هزینه شده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و ستادهای تبلغیاتی به ۱۴ میلیارد دلار رسید که این رقم، دو برابر انتخابات سال ۲۰۱۶ بود.»

وی در ادامه تصریح کرد: «بیش از ۴۰ میلیون نفر در آمریکا در فقر زندگی می کنند. نزدیک به یک پنجم کل خانوارها در آمریکا می گویند همه پس اندازهایشان را در زمان شیوع کووید-۱۹ از دست داده اند. و بیش از ۶۰ هزار نفر مجبور شدند در نتیجه از دست دادن خانه هایشان در خیابان ها بخوابند.»

وی اضافه کرد: «مردم فقط زمان انتخابات حساب می شوند و بعد از انداختن رأیشان دور انداخته می شوند. مردم در دوران تبلیغات انتخاباتی با وعده های وسوسه انگیز بمباران می شوند اما بعد از انتخابات کاملاً صدایشان را از دست می دهند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «این دموکراسی واقعی نیست. ممکن است اینطور به نظر می رسد که سیستم انتخابات آمریکا بر اصل "یک رأی به ازای هر نفر" مبتنی است اما در واقعیت، اساس آن یک رأی به ازای هر یک دلار، یک رأی در ازای یک پست و یک رأی در ازای یک تبلیغ است.»

او اضافه کرد: «جای تعجب نیست که گفته می شود دموکراسی به سبک آمریکا یک مردم سالاری جعلی است. دولت آمریکا به دولتی تبدیل شده که تحت تملک یک درصد جمعیت آمریکا است و برنده ها و منتفعانش هم همان یک درصد هستند؛ اما [دولت آمریکا] در نهایت اعتماد مردمش را از دست خواهد داد.»

حساب کاربری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم نوشته است: «دموکراسی آمریکایی، یک دموکراسی جعلی، دموکراسی پول محور و دموکراسی برای اقلیت است.»

در ادامه این توییت با اشاره تلویحی به جمله ای از «رونالد ریگان»، رئیس جمهور اسبق آمریکا که دولتش را «دولتی از مردم، برای مردم و [تشکیل شده] توسط مردم» خوانده بود آمده است: «دولت آمریکا، دولت ۱ درصدی ها برای آنها و [تشکیل شده] توسط آنها است.»

وزرارت خارجه آمریکا در توییت دیگر به سوابق حقوق بشری آمریکا اشاره کرده و نوشته است: «نسل کشی بومی های آمریکا، گناه اصلی ایالات متحده است و هرگز قابل پاک کردن نخواهد بود.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین تصریح کرده که کشته شدن مهاجران در تگزاس را «غم انگیز» خواند و گفت چنین حوادثی بر حسب تصادف در آمریکا رخ نمی دهند.

منابع خبری چند روز پیش گزارش داده بودند تلاش عده ای از مهاجران غیرقانونی برای رساندن خودشان به آمریکا حداقل ۴۶ کشته بر جای گذاشت و ۱۶ نفر را راهی بیمارستان کرد.

 نیروهای پلیس آمریکا چند روز پیش یک کامیون حامل مهاجران غیرقانونی را در نزدیکی ایستگاه قطار خیابان «ساوتوست ساید» شهر سن آنتونیو در ایالت تگزاس پیدا کردند. مقام های ایالت تگزاس اعلام کردند که پس از پیدا شدن یک کامیون (یدک کش) در یک جاده دورافتاده در جنوب غربی سن آنتونیو، جسد ۴۶ نفر پیدا شد و ۱۶ نفر دیگر هم به بیمارستان انتقال داده شدند.

مهاجرانی که از فقر و خشونت در آمریکای مرکزی فرار می کنند، معمولاً از طریق مکزیک برای رسیدن به مرز ایالات متحده اقدام می کنند و گاهی اوقات در کامیون های بزرگی که توسط قاچاقچیان در شرایط بسیار خطرناک سازماندهی شده، سوار می شوند.

پس از روی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا و وعده های وی در خصوص تغییر در سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ، تعداد بی سابقه ای از افراد در مرز آمریکا و مکزیک دستگیر شده اند.

دولت بایدن از مهاجران خواسته که وطن خود را به مقصد ایالات متحده ترک نکنند و برخلاف وعده هایش، سیاست بازگرداندن پناهجویان به مکزیک در دوره ترامپ را از سر گرفت. 

برخی از منتقدان استدلال می کنند که سیاست های سختگیرانه تر، مهاجران را طعمه قاچاقچیان انسان می کند و جان آن ها را به خطر می اندازد.

 

این خبر توسط سایت خبرگزاری فارس منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرگزاری فارس

اخبار گوناگون در خبر ناب