کشف جدید باستان شناسان در محل نبرد گلادیاتورها  -  نمایش های جالب از مبارزه حیوانات در روم باستان
سرویس بین الملل - باستان‌شناسان می‌گویند احتمالا در روم باستان از سگ‌ها برای مبارزه با حیوانات بزرگ‌تر مثل خرس و انجام حرکات آکروباتیک در کولوسئوم استفاده می‌کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - و ساینس آلرت، باستان شناسان می گویند احتمالا در نمایش های کولوسئوم در روم باستان از سگ های کوچک جثه برای مبارزه با حیوانات بزرگتر مثل خرس استفاده می شده است. 

در روزنامه تلگراف گزارش شده است که باستان شناسان برای اولین بار در حین کاوش در زهکشی کولوسئوم، بقایای سگ های کوچکی شبیه سگ های داشهوند را در این آمفی تئاتر ۲هزار ساله پیدا کردند. 

آلفونسینا روسو، مدیر کولوسئوم، به تلگراف گفت: ما استخوان های زیادی از سگ ها پیدا کردیم که شبیه سگ های داشهوند امروزی بودند. قد آنها کمتر از ۳۰ سانتی متر بود. ما فکر می کنیم که ممکن است از آنها برای اجرای ترفندهای آکروباتیک استفاده شده باشد، درست همانطور که امروز در سیرک می بینید و یا به عنوان بخشی از نمایش شکار مورد استفاده قرار می گرفتند؛ حتی در برابر خرس ها و حیواناتی با جثه بزرگ. 

نمایش شکار یا به زبان لاتین «Venatio» نوعی سرگرمی در روم باستان بود که در آن حیوانات مختلف را به جان هم می انداختند یا آن ها را برای نمایش های آکروباتیک آموزش می دادند.  

در این مقاله آمده است که این سگ ها، اجداد سگ های سوسیسی بودند و نه سگ داشهوند واقعی که امروز می شناسیم. نژاد داشهوند مدرن در اوایل قرن هجدهم در آلمان پدیدار شد و از آن ها برای پیدا کردن سوراخ ها و شکار گورکن ها استفاده می شد (Dachs در آلمانی به معنای گورکن است.) این سگ ها برای اینکه شکارچی مستقل طعمه های خطرناک باشند، تربیت شده اند. آن ها سریع و شجاعند. 

باستان شناسان کولوسئوم همچنین استخوان های سگ های بزرگ، پلنگ، شیر، خرس و شترمرغ را در زهکش های باستانی پیدا کرده اند. این اکتشافات در طول مطالعه ای یک ساله انجام شد که طی آن باستان شناسان از ۷۰ متری زهکشی و فاضلاب زیر کولوسئوم عبور کردند؛ جایی که می توانست میزبان ۵۰ هزار تماشاگر باشد. 

باستان شناسان علاوه بر بقایای حیوانات، بقایای تنقلات از جمله میوه، آجیل و زیتون را نیز پیدا کردند که تماشاگران موقع تماشا می خوردند.

آنها همچنین بیش از ۵۰ سکه برنزی از اواخر دوره روم و یک سکه نقره برای یادبود حکومت امپراتور مارکوس اورلیوس از حدود ۱۷۰ تا ۱۷۱ پس از میلاد کشف کردند، دوره ای که بعد از فیلم گلادیاتور ریدلی اسکات مشهور شد و محبوبیت یافت.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط