رئیس سازمان انرژی اتمی: در کنار ساخت نیروگاه کارون یک نیروگاه 25 مگاواتی در 2 فاز اجرا می شود
سرویس بین الملل - رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: آغاز احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی کارون در دارخوین جدا از نشان دادن بلوغ علمی و فناوری متخصصان داخلی، پرورش نیروی انسانی متخصص را نیز به همراه خواهد داشت.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - محمد اسلامی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی صبح روز شنبه در جریان سفر به استان خوزستان، آغاز عملیات احداث نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی (کارون) در دارخوین از توابع شهرستان شادگان در استان خوزستان را اعلام کرد.
معاون رئیس جمهور در حاشیه آغاز عملیات احداث نیروگاه کارون با اشاره به ساخت این نیروگاه در راستای اجرای سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی، اظهار کرد: احداث نیروگاه «کارون» و توسعه نیروگاه های اتمی یکی از اهداف سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی تا افق ۱۴۲۰ است.
وی افزود: قرارداد ساخت نیروگاه اتمی کارون (شهدای دارخوین) قبل از انقلاب با یک شرکت فرانسوی منعقد شده بود که با پیروزی انقلاب تعهدات انجام نگرفت؛ بعد از آن هم کشورهای گوناگون به خاطر تحریم ها با جمهوری اسلامی همکاری نکردند و این پروژه سالیان سال بود که متوقف شده بود.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در همین راستا با رویکرد جدیدی که در سازمان وجود دارد، نگاه مان به همه ظرفیت های داخلی است. با آغاز این پروژه به دنبال قابلیت سازی در ظرفیت های ملی هستیم تا قابلیت صنعت کشور را هم به تراز هسته ای ارتقا دهیم.
وی ادامه داد: ظرفیت بلندمدت پیش بینی شده برای این سایت حدود ۲۰۰۰ مگاوات است. در گام نخست یک نیروگاه مقیاس متوسط در نظر گرفته شد که طراحی آن انجام شد که وارد مرحله اجرا نشده بود اما با همگام سازی نقشه ها و براساس فناوری های روز، احداث این نیروگاه در دستور کار قرار گرفت.
اسلامی تصریح کرد: در همین زمینه یک نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی با برآورد یک و نیم تا دو میلیارد دلار در این سایت ایجاد خواهد شد که زمان بندی اتمام آن حدود ۷ سال پیش بینی شده است.
وی با ابراز امیدواری نسبت به این که این گام نخست در این پروژه در چهارچوب همین زمان بندی انجام گیرد، گفت: نکته حائز اهمیت این است که ساخت این نیروگاه ها جدا از نشان دادن بلوغ علمی و فناوری متخصصان داخلی کشور، پرورش کادر و نیروی متخصص مربوط به خودش را نیز به همراه خواهد داشت.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که موضوع ساخت این دست نیروگاه ها، یک هموار کننده مسیر خواهد بود، اشاره کرد: برای ساخت نیروگاه های مقیاس متوسط در نقاط مختلف کشور برنامه ریزی های لازم انجام شده است.
معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: در حال حاضر و در گام نخست مطالعات محیطی و فعالیت های ساخت این نیروگاه در دارخوین آغاز شده است. در این راستا اجرای طرح های مقدماتی که پیش نیاز سایت و آوردن تاسیسات زیربنایی است، انجام و تصمیم گرفته شد در کنار ساخت نیروگاه ۳۰۰مگاواتی یک نیروگاه ۲۵ مگاواتی نیز در ۲ فاز اجرا و آب شرب مورد نیاز از طریق همین سیستم فراهم شود. به این طریق پشتیبانی از کارگاه های ساخت و تولید انجام خواهد شد و از سال نخست، پیش بینی برای آموزش نیروی انسانی را آغاز خواهیم کرد به طوری که با طی کردن دوره های علمی و کارورزی که در نیروگاه های فعال برای آن ها در نظر گرفته می شود، با احداث نیروگاه بلافاصله فعالیت خودشان را آغاز می کنند.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط