چین سیاست کووید-صفر را تعدیل می کند -  شهرهای پکن و شنزن محدودیت های کرونایی را کاهش می دهند
سرویس بین الملل - ساکنان پکن روز شنبه از برداشته شدن دکه‌های آزمایش کرونا استقبال کردند و مقامات شهر شنزن نیز گفتند دیگر افرادی که سفرهای درون‌شهری انجام می‌دهند، نیازی به ارائه نتایج آزمایش کرونا ندارند.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - رویترز گرچه شمار موارد روزانه عفونت کرونا در چین به بالاترین حد تاکنون رسیده است، اما برخی از شهرها در این شکرو اقداماتی برای کاهش موارد ضروری آزمایش کرونا و مقررات قرنطینه برداشته اند و به نظر می رسید دولت چین در میانه رکود اقتصادی و نارضایی عمومی سیاست «کووید-صفر»ش را به طور هدفمندتری به اجرا در می آورد.

شهر جنوبی شنزن اعلام کرده است که دیگر لازم نیست مردم برای استفاده از وسائل نقلیه عمومی یا وارد شدن به پارک ها آزمایش منفی کرونا ارائه دهند و شهرهای چنگ دو و تیان جین هم اقدام مشابهی انجام داده اند.

بسیاری از دکه های آزمایش کرونا در پکن پایتخت چین نیز بسته شده اند و در این شهر نیز ارائه آزمایش منفی کرونا به عنوان شرط ورود به مکان هایی مانند سوپرمارکت لغو شده است. همچنین پکن از روز دوشنبه ضرورت آزمایش منفی کرونا برای ورود به مترو را هم حذف می کند. البته ورود به بسیاری از مکان های دیگر مانند ادارات همچنان نیاز به ارائه آزمایش منفی کرونا دارد.

ویدئویی که نشان می دهد کارگران در حال برداشتن یک دکه آزمایش کرونا با لیفت تراک و گذاشتن آن درون یک کامیون هستند، روز جمعه در رسانه های اجتماعی چینی فراگیر شد. یکی از کامنت ها در مورد این ویدئو می گوید: «این کار باید بسیار زودتر انجام می شد.» و کامنتی دیگر می گوید: «به تاریخ پیوست». البته کاهش این دکه ها باعث شد که مردم در دکه های باقیمانده مردم صف های طولانی برای انجام آزمایش تشکیل دهند.

چین سه سال پس از ظهور کروناویروس جدید در بخش مرکزی این کشور با رویکرد تحمل-صفر نسبت به کرونا که با قرنطینه های عمومی و آزمایش های مکرر همراه است، سیاستی کاملا متفاوت با اغلب کشورهای دیگر جهان دارد. مقامات می گویند اقدامات برای نجات جان مردم و پیشگیری از اشباع ظرفیت نظام مراقبت بهداشتی چین ضروری است.

تعدیل سیاست کووید-صفر

البته چین از ماه پیش شروع به تعدیل این رویکرد کرد و مقامات محلی را ترغیب کرد که به طور هدفمندتری آن را اجرا کنند. اما واکنش هیا اولیه با سردرگمی و حتی قرنطینه های بیشتر همراه بوده اند چرا که شهرها نتوانسته اند جلوی افزایش موارد بیماری را بگیرند.

سپس به دنبال یک آتش سوزی مرگبار در شهر ارومچی در غرب دور چین چندین تظاهرات اعتراضی بر ضد محدودیت های کرونا در بیش از ۲۰ شهر این کشور بروز کرد که از هنگام رئیس جمهور شدن شی جین پینگ در سال ۲۰۱۲ بی سابقه بوده است.

منابع آگاه می گویند قرار است مقامات چین کاسته شدن بیشتر از محدودیت های کرونایی را در سراسر این کشور اعلام کنند، از جمله کاستن از موارد ضروری انجام آزمایش کرونا و اجازه دادن به ایزوله شدن خانگی افراد کرونا مثبت و تماس های نزدیکشان تحت شرایطی معین.

شی در ملاقاتی با مقامات اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه در پکن اعتراضات عمومی را به جوانان مستاصل شده از سال های متوالی پاندمی نسبت داد، اما گفت سویه اکنون غالب شده اُمیکرون کروناویروس اکنون راه برای کاهش محدودیت ها را می گشاید.

مقامات چینی تازه اکنون شروع به کم خطر خواندن سویه اُمیکرون کرده اند که تغییری عمده در پیام رسانی در کشوری است که ترس از کووید در آن ریشه دار است.

تخمین های متفاوتی از شمار مرگ های احتمالی ناشی از کرونا در صورت بازگشایی کامل جوامع در چین زده می شود که بین ۱/۳ میلیون تا بیش از ۲ میلیون مورد است، اما برخی از پژوهشگران می گویند اگر تمرکز بر واکسیناسیون ایجاد شود، می توان شمار مرگ ها را به شدت کاهش داد.

چبن روز شنبه ۳۲۸۲۷ مورد عفونت محلی کرونا گزارش کرد که نسبت به ۳۴۷۷۲ مورد روز جمعه کاهش نشان می دهد. چین در مجموع از ابتدای پاندمی کرونا تا روز جمعه ۵۲۳۳ مورد مرگ ناشی از کرونا و ۳۳۱۹۵۲ مورد علامت دار بیماری کووید-۱۹ را گزارش کرده است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین