نخست وزیر عراق صدها تن از فرماندهان نظامی را جابجا یا برکنار کرده است
سرویس بین الملل - یک منبع عراقی فاش کرد که نخست وزیر این کشور در اقدامی که می‌توان آن را پاکسازی توصیف کرد، از طریق وزیر کشور تعداد زیادی از افسران و فرماندهان امنیتی را از سمت‌هایشان جابه‌جا و جایگزین کرده و تعدادی دیگر را از خدمت برکنار کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - یک منبع عراقی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک اظهار کرد: محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در اقدامی که می توان آن را "پاکسازی" توصیف کرد، از طریق وزیر کشور ۷۱۹ تن از افسران با درجه های مختلف و ۳۰ هزار سرباز در رده های مختلف امنیتی، اطلاعاتی و حفاظتی را از سمت هایشان جابه جا و تعدادی زیادی را از سمت هایشان برکنار کرده است.

منبع یاد شده گفت: این اقدام، تکمیل اقدامات ۴۰ روز گذشته السودانی در دولتش است که ۹۰۰ چهره را از پست های غیرنظامی برکنار و اخراج کرده و با چهره هایی از چارچوب هماهنگی و شبه نظامیان حشد شعبی جایگزین کرد. این اقدامات در واقع آغاز انتقال پرشتاب از دولت پنهان به دولت عمومی است. این برنامه ای که السودانی در حال اجرای آن است، از طرف المالکی و قیس الخزعلی است.

این منبع در ادامه، تحولات این روزهای عراق را بزرگترین عملیات پاکسازی دولت الکاظمی و جریان صدر جهت آمادگی برای تغییر قانون انتخابات دانست.

طبق اعلام رسانه های داخلی عراق، مجموع تغییرات در ماه اول فعالیت دولت السودانی شامل بیش از ۹۰۰ پست در وزارت کشور، امنیت ملی و اطلاعات بود اما روزنامه الشرق الاوسط به نقل از برخی منابع نزدیک به دولت نوشت، درباره این اعداد مبالغه سیاسی شده است.

السودانی از ابتدای ماه میلادی گذشته تعهد داد که تصمیمات کابینه اش طبق قوانین و قانون اساسی باشد اما تغییرات اخیر آن هم به دلیل تعداد بالا و به صورت یکباره آن پرسش های سیاسی را برای افکار عمومی عراق ایجاد می کند.

الشرق الاوسط نوشت: روشن است، مسؤولان امنیتی که به تازگی برکنار شدند، به مصطفی الکاظمی، نخست وزیر سابق وابسته بودند و چهره هایی که کابینه السودانی به عنوان جایگزین آنها تعیین کرده، پیش از این در کابینه های نوری المالکی، حیدر العبادی و عادل عبدالمهدی فعالیت داشته اند و در دولت الکاظمی سمت های خود را از دست دادند.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در برخط