برکناری و بازداشت رئیس جمهور پرو در پی تلاش برای منحل کردن کنگره
سرویس بین الملل - گزارش‌ها حاکی از آن است که پدرو کاستیلو، رئیس‌جمهور پرو که پیش از استیضاحش در کنگره آن را منحل کرده بود، بازداشت و از مقامش برکنار شده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - گاردین پدرو کاستیلو فقط چند ساعت پیش از آنکه رای گیری برای استیضاحش در کنگره پرو روبرو شود، انحلال کنگره و برقراری «دولت اضطراری» را اعلام کرده بود.

اما پس از اینکه کنگره پرو روز چهارشنبه با ۱۰۱ رای موافق، شش رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع به برکناری او از مقامش داد، با ماشین کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد و سپس وارد یک پاسگاه پلیس شد و از آن به بعد از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست. عکسی که در حساب توئیتری پلیس ملی منتشر شده است و بعدا برداشته شد، کاستیلو را نشان می دهد که درون پاسگاه نشسته است و افسران در اطراف او قرار دارند.

پس از اعلام نتایج رای گیری برکناری کاستیلو نمایندگان کنگره فریاد شادی سر دادند و مجلس قانونگذاری از دینا بولارته، معاون رئیس جمهور خواست مقام ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.

رای گیری کنگره برای برکناری کاستیلو پس از آن انجام شد که او دستور منع رفت وآمد شبانه و تغییر سازماندهی قوه قضاییه و دفتر دادستانی را که در حال تحقیق درباره اتهامات فساد او بودند، را صادر کرد.

کاستیلو اتهامات واردشده به خودش را «افتراهایی» خواند، از جانب گروه هایی که به دنبال دستیابی به قدرت هستند.

این آموزگار چپگرا که دوره ریاست جمهوری اش را در ماه ژوئیه ۲۰۲۱ شروع کرد، قبلا دوبار به طور ناموفقی استیضاح شده بود. اما پس از آنکه او اعلام کرد کنگره را استیضاح می کند، متحدانش در کنگره او را رها کردند و وزیرانش استعفا دادند.

پرو که دومین تولیدکننده بزرگ مس در جهان است، سال ها دستخوش آشوب سیاسی بوده است و مقابله های مشابه میان رئیس جمهور و کنگره بارها اتفاق افتاده است.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در برخط