بریکسی ها fatf را کنار می گذارند؟

بریکسی ها fatf را کنار می گذارند؟

۱۷ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۱۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس بین الملل - ایران پیشنهادی را برای کنار گذاشتن تدریجی FATF از مبادلات مالی بین کشورهای عضو گروه بریکس ارائه داده است.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - ایران پیشنهادی را برای کنار گذاشتن تدریجی« FATF» از مبادلات مالی بین کشورهای عضو گروه بریکس ارائه داده است. محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در جمع فعالان اقتصادی روسیه با تأکید بر استفاده از ظرفیت های نهادهای منطقه ای و ارزهای محلی برای دوری جستن از تحریم های ظالمانه و سلطه دلار بر مبادلات مالی بین المللی خواستار تشکیل نهادی مشابه «FATF» میان کشورهای عضو بریکس شد.

این پیشنهاد در شرایطی ارائه شده که سؤال مهم اینجاست که آیا کشورهای عضو بریکس حاضر به کنار گذاشتن یا دست کم استفاده از ابزار جایگزین دیگر هستند یا نه؟ سازمان بریکس شامل کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی و البته اعضای جدید شامل آرژانتین، ایران، مصر، عربستان، امارات و اتیوپی است. البته ۱۶کشور الجزایر، اندونزی، بحرین، بلاروس، بنگلادش، بولیوی، تایلند، سنگال، فلسطین، قزاقستان، کوبا، کویت نیجریه، هندوراس، ونزوئلا و ویتنام متقاضی پیوستن به این نهاد بین المللی هستند.

حذف دلار از مبادلات تجاری

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی در سفر به روسیه برای توسعه مناسبات پولی و بانکی تهران و مسکو گفت: هم اکنون تمامی مقررات مرتبط با پولشویی، مطابق با قوانین بین المللی در ایران رعایت می شود و ایجاد نهادی مشابه FATF در میان کشورهای عضو بریکس فرصت بسیار خوبی برای توسعه همکاری های بانکی میان کشورهای عضو است. او با انتقاد از برخوردهای سیاسی نهاد بین المللی FATF با ایران و روسیه گفت: در حال حاضر با توجه به برگزاری اجلاس بریکس به ریاست روسیه، ایران آمادگی دارد تمامی توانمندی های خود را برای پیشبرد پیشنهادهای مشترک در زمینه توسعه فعالیت های بریکس و ایجاد یک نظام مالی جدید از سوی اعضای بریکس در اختیار روسیه قرار دهد.

او در جریان این سفر گفت: باید در تعاملات ۲ کشور و با کمک رئیس کل بانک مرکزی روسیه، دلار را از مبادلات تجاری حذف کنیم، از پول های محلی در پرداخت های بین ۲ کشور استفاده کنیم و اگر بتوانیم در مبادلات بین روسیه، ایران، چین و سایر کشورها از روبل، یوآن، درهم و ریال استفاده کنیم، یک مانع بزرگ در تجارت ۲ کشور برداشته خواهد شد که منجر به تقویت ارتباط این کشورها می شود و سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ۲ کشور می توانند اشتراکات بیشتری با هم داشته باشند.

به گفته فرزین، توسعه کانال های پرداخت جایگزین با هدف کاهش اتکا به دلار آمریکا و زیرساخت های مالی تحت سلطه غرب، انگیزه اصلی تلاش های صورت گرفته در BRICS بوده و میزان موفقیت این ابتکارات منوط به تمایل و علاقه مندی اعضای این نهاد به همکاری و غلبه بر کاستی هاست. رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: باید تلاش شود تا از پیامدهای نامناسبی که ترتیباتی همچون FATF به اذعان کشورها بر آنها تحمیل شده، جلوگیری کرد.

تقابل ۲قدرت اقتصاد دنیا

گروه بریکس در مقابل گروه ۷کشور بزرگ صنعتی جهان در حال قدرت گرفتن بیشتر است؛ به گونه ای که سهم بریکسی ها از تولید ناخالص داخلی دنیا براساس شاخص قدرت برابری بریکس در طول ربع قرن گذشته در هر سال افزایش پیدا کرده است. براساس داده های استاتیستا، سهم گروه بریکس از ۱۸.۱۹درصد در سال ۲۰۰۰میلیادی به ۳۲.۱۴درصد در سال ۲۰۲۳رسیده؛ درحالی که سهم گروه ۷کشور بزرگ صنعتی دنیا از ۴۳.۴۸درصد در سال ۲۰۰۰ به ۲۹.۹۲درصد در سال ۲۰۲۳کاهش پیدا کرده است. ۷کشور صنعتی که شامل کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس و آمریکا می شود.

شبکه خبری بلومبرگ در واکنش به تغییر معادله قدرت اقتصادی بین گروه ۷ و بریکس می نویسد: جمعیت رو به گسترش نیروی کار و فضای کافی برای پیشرفت فناوری در میان کشورهای عضو بریکس پلاس، سهم این بلوک را تا سال ۲۰۴۰ به ۴۵ درصد در مقایسه با ۲۱ درصد برای اقتصادهای G۷ افزایش می دهد. این شبکه همچنین می افزاید: در واقع بریکس پلاس و گروه ۷ بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۴۰ در اندازه های نسبی جای خود را عوض خواهند کرد. این نشریه همچنین اشاره کرد که گروه اقتصادی بریکس پلاس شامل برخی از بزرگ ترین صادرکنندگان نفت جهان، یعنی عربستان سعودی، روسیه، امارات و ایران و همچنین برخی از بزرگ ترین واردکنندگان این محصول یعنی چین و هند خواهد بود.

بریکسی ها fatf را کنار می گذارند؟

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب