ریابکوف: درمورد کنترل تسلیحات حتی مذاکره اولیه با واشنگتن نخواهیم داشت
سرویس بین الملل - معاون وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو حتی مذاکرات اولیه و مقدماتی با آمریکا درخصوص کنترل تسلیحات را رد می‌کند دلیل این تصمیم کشورش را رویکرد مخرب واشنگتن توصیف کرد.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از خبرآنلاین - سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با نشریه اینترنشنال افرز خاطر نشان کرد روسیه به دلیل مواضع مخرب آمریکا از تعامل با واشنگتن در زمینه کنترل تسلیحات خودداری می کند.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر هیچ مبنایی نداریم و حتی به شکل دادن به آن نزدیک هم نیستیم که بخواهیم یک گفت وگوی مقدماتی یا حتی بحث در این زمینه را آغاز کنیم.

ریابکوف تاکید کرد: این نتیجه سیاست مخرب واشنگتن است.

به گزارش ایسنا، این دیپلمات ارشد روس گفت مسکو نمی تواند با کشوری که رسما می خواهد یک شکست استراتژیک به روسیه وارد کند، درباره کنترل تسلیحات گفت وگو داشته باشد.

وی همچنین اظهار داشت: پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک (Strategic Arms Reduction Treaty) موسوم به استارت جدید (New Start) به زودی منقضی می شود. این توافق به حالت تعلیق درآمده است، اما طرف روسی محدودیت های اصلی کمّی آن را در رابطه با کلاهک ها و حامل ها رعایت می کند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: احتمالا آمریکایی ها مایلند در مورد آینده گفت وگوها را آغاز کنند اما تا زمانی که به وضوح تغییراتی را برای بهتر شدن سیاست خود نشان دهند یا دست کم به گونه ای باشند که نشان دهد این روس هراسی بی حد و حصر کنار گذاشته شده و با رویکرد عاقلانه تری جایگزین شده است، در آن صورت اتفاقات مفیدتر در روابط ما روی می دهد، اما تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نمی توان به سادگی گفت وگویی درباره ثبات استراتژیک داشت.

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۳ از تصمیم خود برای تعلیق مشارکت روسیه در استارت جدید بدون خروج از آن خبر داد.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد پیش از بحث در مورد از سرگیری هرگونه کار ذیل معاهده، مسکو باید خودش بفهمد که چگونه استارت جدید در زرادخانه های هسته ای، نه تنها ایالات متحده بلکه سایر قدرت های هسته ای در ناتو، مانند بریتانیا و فرانسه در نظر گرفته می شود. پوتین سپس در ۲۸ فوریه ۲۰۲۳ قانونی را امضا کرد که مشارکت روسیه در معاهده استارت جدید را تعلیق می کرد.

روسیه پس از خروج ایالات متحده از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد (INF) در سال ۲۰۱۹ متعهد شد تا زمانی که واشنگتن از استقرار آنها در هر نقطه از جهان امتناع کند، از ساخت و استقرار چنین سامانه هایی خودداری خواهد کرد.

اکنون به گفته ولادیمیر پوتین، مشخص شده است که ایالات متحده نه تنها این موشک ها را تولید می کند، بلکه قبلا آنها را در اروپا و فیلیپین مستقر کرده است. در حال حاضر، روسیه در حال کار بر روی اقدامات واکنشی است و منتفی نیست که ساخت و استقرار این موشک ها را نیز آغاز کند

برای دسترسی سریع به تازه ترین اخبار و تحلیل رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.

این خبر توسط سایت خبرآنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : خبرآنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب