آتش بس غزه  -  از امید تا ابهام

آتش بس غزه - از امید تا ابهام

۱۸ تیر ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۵ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - طی چند روز گذشته برخی منابع فلسطینی از مذاکرات غیرمستقیم بین حماس و اسرائیل درباره جزئیات توافق در قاهره و دوحه به صورت همزمان خبر داده‌اند.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین: طی چند روز گذشته برخی منابع فلسطینی از مذاکرات غیرمستقیم بین حماس و اسرائیل درباره جزئیات توافق در قاهره و دوحه به صورت همزمان خبر داده اند. منابع خبری نزدیک به قطر از جمله تلویزیون الجزیره هم گزارش داده است که احتمال می رود یک هیئت های مذاکره کننده از سوی حماس به قاهره و دیگری به دوحه سفر کند. تلویزیون عربی زبان العالم هم گزارش داد که انتظار می رود رئیس سیا ظرف چند روز آینده وارد دوحه شود تا نشستی را با رؤسای اطلاعات و از جمله دیوید بارنیا، رئیس موساد برگزار کند. گفته شده است که مذاکرات حداقل تا سه هفته ادامه خواهد داشت و این خوش بینی وجود دارد که توافق حاصل شود. همچنین قرار است که کشورهای میانجی گر پاسخ و هماهنگی با طرف های ذیربط درخصوص گام ها و اقدامات آینده را بررسی نمایند.

با وجود گزارش ها درباره احتمال از سرگیری مذاکرات آتش بس درباره جنگ غزه، اما همزمان برخی از نشانه ها دست یابی به آتش بس در جنگ غزه را به دلیل کارشنکی سیاستمداران افراطی در تل آویو کمی دشوار می دانند. سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل نیز صبح دوشنبه در گزارشی از نگرانی مسئولان دون پایه و محلی اسرائیلی نسبت به سنگ اندازی نتانیاهو بر سر راه توافق مبادله اسرا و مذاکرات آتش بس خبر داده است. سازمان رادیو و تلویزیون عبری در این ارتباط به نقل از دو منبع بیان کرد که مسئولان سرویس های امنیتی اسرائیلی از بیانیه دفتر نتانیاهو در مورد مبادله اسرا شوکه شدند و در جلسه ای که به دعوت نتانیاهو برای بررسی روند مذاکرات برگزار شده بود، بشدت از تعیین پیش شرط هایی از سوی نتانیاهو برای مذاکرات انتقاد کردند.

در این ارتباط گفته شده است که مسئولان امنیتی صهیونیستی نسبت به اینکه نتانیاهو بخواهد برای جلوگیری از فروپاشی دولت خود بر سر راه رسیدن به توافق مبادله اسرا سنگ اندازی کند، نگران هستند. روز گذشته دفتر نتانیاهو طی بیانیه ای گفته بود طرح پیشنهادی برای مبادله اسرا که تل آویو با آن موافقت کرده، امکان آزادسازی اسرای اسرائیلی بدون خدشه وارد کردن به روند تحقق اهداف جنگ را خواهد داد. دفتر نتانیاهو همچنین گفته بود که تل آویو از تحقق اهداف جنگ کوتاه نخواهد آمد. عبارتی که به معنای ادامه جنگ است.

در همین راستا، یائیر لاپید رهبر جریان اپوزیسیون رژیم صهیونیستی هم در واکنش به بیانیه دفتر نتانیاهو گفت اینگونه بیانیه های تحریک آمیز هیچ فایده ای ندارد و ما در لحظه حساسی از مذاکرات قرار داریم که زندگی اسرای اسرائیلی در غزه به آن بستگی دارد.

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب