بوی تخم مرغ گندیده سیاره فراخورشیدی مشتری

بوی تخم مرغ گندیده سیاره فراخورشیدی مشتری

۲۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۹ زمان مطالعه : 3 دقیقه
سرویس بین الملل - سیاره فراخورشیدی مشتری مانند تخم‌مرغ‌های گندیده بو می‌دهد و توفان‌های شیشه‌ای خشمگینی دارد. وجود باران‌های مرگبار شیشه و بوی بد تخم‌مرغ فاسد باعث می‌شود کسی نخواهد از سیاره‌ای به‌اندازه مشتری HD ۱۸۹۷۳۳ b بازدید کنید.

به گزارش سرویس بین الملل خبر ناب به نقل از همشهری - یکتا فراهانی: ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) دریافته اند که یکی از نزدیک ترین سیارات مشتری داغ به زمین مانند تخم مرغ های گندیده بو می دهد.

بدنامی مشتری

در حال حاضر سیاره مشتری به دلیل باران های مرگبار شیشه، دمای شدید و بادهایی با سرعت ۵۰۰۰ مایل در ساعت (۸۰۴۶ کیلومتر در ساعت) که به طرفین می وزد بدنام است، اما این کشف باعث می شود این جهان چندان دوستانه به نظر نرسد.

بوی تخم مرغ گندیده سیاره فراخورشیدی مشتری

انتشار بوی بد تخم مرغ گندیده

به گزارش سایت Space نتیجه گیری JWST از کشف سولفید هیدروژن، مولکولی که بوی بد تخم های گندیده را منتشر می کند، در جو این سیاره فراخورشیدی یا «سیاره فراخورشیدی» وجود دارد.

این می تواند به این دلیل باشد که چگونه اتمسفر سیارات گازی غول پیکر می تواند تحت تأثیر حضور گوگرد قرار گیرد که عنصر مهمی در شکل گیری سیارات در نظر گرفته می شود.
سیاره فراخورشیدی موردبحث HD ۱۸۹۷۳۳ b است؛ سیاره ای که حدود ۱.۱۳ برابر اندازه و جرم مشتری است. این سیاره که در سال ۲۰۰۵ کشف شد، در فاصله ۶۵ سال نوری از زمین در صورت فلکی Vulpecula قرار دارد.

تبدیل گاز خطرناک به سوخت پاک


احتمال حیات در فراسوی منظومه شمسی تقویت شد

یافتن سولفید هیدروژن

HD ۱۸۹۷۳۳ b در فاصله ۳ میلیون مایلی (۴.۸ میلیون کیلومتری) یا حدود ۳ درصد از فاصله زمین و خورشید به دور ستاره خود می چرخد. فضای داغ و ابرهای شیشه ای آن ظاهری فریبنده، تقریباً آرام و مرمر آبی و سفید به آن بخشیده است.

گوان گوی فو، اخترفیزیک دان در جانز هاپکینز می گوید: سولفید هیدروژن یک مولکول اصلی است که ما نمی دانستیم وجود دارد. اما وجود آن را پیش بینی کرده بودیم و می دانستیم که در مشتری است، اما واقعاً آن را در خارج از منظومه شمسی شناسایی نکرده بودیم.

ما به دنبال حیات در این سیاره نیستیم؛ زیرا بسیار گرم است، اما یافتن سولفید هیدروژن پله ای برای یافتن این مولکول در سیارات دیگر و به دست آوردن درک بیشتر از نحوه شکل گیری انواع مختلف سیارات است.

اندازه گیری محتوای کلی گوگرد سیاره

فو و همکارانش نه تنها توانستند سولفید هیدروژن را در اتمسفر HD ۱۸۹۷۳۳ b شناسایی کنند، بلکه محتوای گوگرد کلی سیاره را نیز اندازه گیری کردند. علاوه بر این، تیم توانست منابع اکسیژن و کربن سیاره فراخورشیدی را تعیین کند و آب، دی اکسیدکربن و مونوکسید کربن را بیابد.
فو ادامه داد: گوگرد یک عنصر حیاتی برای ساخت مولکول های پیچیده تر است و - مانند کربن، نیتروژن، اکسیژن و فسفات - دانشمندان باید آن را بیشتر مطالعه کنند تا به طور کامل بفهمند سیارات چگونه و از چه چیزی ساخته شده اند.

بوی تخم مرغ گندیده سیاره فراخورشیدی مشتری

غول های یخی

در منظومه شمسی، غول های یخی کوچک تر نپتون و اورانوس از نظر فلزات غنی تر از غول های گازی بزرگ تر مشتری و زحل هستند. این به دانشمندان نشان می دهد غول های یخی در طول شکل گیری خود یخ، سنگ و دیگر عناصر سنگین بیشتری را دررابطه با هیدروژن و هلیوم جمع آوری کردند. فو و تیم در حال آزمایش هستند که آیا این رابطه بین جرم و فلز برای سیارات خارج از منظومه نیز صادق است یا خیر.

نحوه تشکیل سیارات

این سیاره به جرم مشتری بسیار نزدیک به زمین است و به خوبی موردمطالعه قرار گرفته است. در واقع غلظت فلزی که در آن وجود دارد، نقطه بسیار مهمی برای این مطالعه در مورد چگونگی تغییر ترکیب یک سیاره با آن است. این یافته ها درک ما را از نحوه تشکیل سیارات از طریق ایجاد مواد جامد بیشتر پس از تشکیل هسته اولیه و سپس به طور طبیعی با فلزات سنگین تقویت می کنند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب