200سال فرهنگ، زیر دریا

200سال فرهنگ، زیر دریا

۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۹ زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرویس فرهنگ و هنر - اینجا جزیره گاردی سوگدوب یا جزیره خرچنگ‌هاست؛ جزیره‌ای کوچک با۵۰کیلومتر مساحت که حدود۳۰۰خانوار در سواحل کارائیب پاناما در آمریکای مرکزی در آن ساکن‌اند.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - سیدسروش طباطبایی پور: ساکنان این جزیره بیضی شکل که ده ها لنگرگاه اطرافش را احاطه کرده تا صیادان قایق هایشان را به آن ببندند، نه غصه کمبود امکانات را می خورند و نه نگران گرما و سرمای هوا هستند. آنها بعد از حدود ۲۰۰سال سکونت در این منطقه با مشکلی بزرگ مواجه شده اند؛ چالشی به نام مهاجرت اقلیمی.

بیش تر بخوانید:

رفاقت المپیک پاریس با محیط زیست!

ساکنان این منطقه در سال های اخیر بالا آمدن تدریجی آب را با چشمشان دیده اند؛ به خصوص در ماه های نوامبر و دسامبر که بادهای شدید می وزد و باعث می شود خیابان ها و خانه ها پر از آب شود، اما دوباره بعد از مدتی کوتاه آب فروکش می کرد و زندگی شکل عادی به خود می گرفت، اما در این روزها، به خاطر گرمایش زمین و بالا آمدن سطح آب، دریا در حال بلعیدن جزیره است. به حدی که مقامات محلی هشدار صادر کرده اند و از اهالی بومی خواسته اند خانه و زندگی شان را برای همیشه ترک کنند؛ کاری که برای اهالی آن بسیار دشوار است.

در سال های اخیر، ساکنان این منطقه سعی کرده اند با سنگ ها، ستون ها و مرجان ها، لبه های جزیره را تقویت کنند تا آب کمتری وارد جزیره شود، اما دیگر کار از کار گذشته و طبیعت راه خودش را می رود.

200سال فرهنگ، زیر دریا

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب