اگر از تماشای فیلم های کمدی و تجاری خسته شدید این گروه سینمایی برای شماست
سرویس فرهنگ و هنر - چند روز گذشته خبری در باره راه‌اندازی گروه سینمایی فرهنگ توسط سازمان سینمایی منتشر شد. این گروه جدید قرار است به پخش فیلم‌هایی که کم تر فروش دارند کمک کنند. اما چند مسئله و ابهام در این زمینه به وجود آمده است.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - ، بعضی از این سئوالات و ابهامات مربوط به ماهیت این گروه بوده و بعضی دیگر در باره سازوکار و نحوه فعالیت آن. این سئوالات که در نقدها و نظرها در باره این گروه تازه تأسیس مطرح می شد دربرگیرنده چند مسئله اصلی بود:

گروه فرهنگ یا فیلم های غیر تجاری؟

یکی از مهم ترین مسائلی که در باره گروه فرهنگ مطرح شده، عنوانش است. عنوان این گروه سینمایی این شبهه را ایجاد کرده که آیا مگر بقیه فیلم هایی که اکران می شوند، در حوزه فرهنگ نیستند؟ اما ظاهرا منظور از فرهنگی فیلم هایی است که تجاری نیستند و در مقایسه با کمدی های پرفروش سهم کم تری هم از فروش دارند. هاشم میرزاخانی، مدیرعامل موسسه سینماشهر، که گروه سینمایی فرهنگ قرار است زیرنظر این موسسه فعالیت کند، در گفت وگویی که با ایسنا داشته در باره این شبهه این طور جواب داده است: در حوزه حمایت از آثاری که عمدتاً تجاری نیستند واژه فرهنگی را اطلاق می کنیم البته کل سینما در حوزه فرهنگ قرار می گیرد ولی خیلی از آثار برای فضای تجاری و گیشه طراحی و ساخته می شوند. درنتیجه این گروه و این نامگذاری نافی فعالیت دیگر همکاران و آثارشان نیست. برخی آثاری که روی پرده سینماها هستند گیشه پرفروشی ندارند و آنچنان که باید در چهار هفته اول اکران - که بر اساس قراردادها تعیین می شود- نمی توانند فروش خوبی داشته باشند، در حالی که ارزشمند هستند لذا این فیلم ها همیشه در سایه فیلم های کمدی و پرفروش قرار می گیرند. در این زمینه همیشه بحثی وجود داشت مبنی بر این که چرا گیشه را فیلم های کمدی تسخیر کرده اند؟ برای این مسئله باید راهکاری اتخاذ می شد تا تمام فیلم های ارزشمند، دارای یک طراحی ویژه باشند و مدت زمان بهتری را برای اکران در اختیار بگیرند در نتیجه طرحی پیشنهاد شد تا در مجموعه های سینمایی که بیشتر از پنج سالن دارند، تعاملی صورت گیرد که از ادامه اکران آثار شرح داده شده، حمایت شود.

سازوکار گروه سینمایی فرهنگ چیست؟

این گروه قرار است با تشویق پردیس های سینمایی دارای ۵ سالن، به افزایش مدت اکران فیلم های غیرتجاری که معمولا اکران های محدود و در سئانس های کم تر داشتند، یاری کند. او گفته امسال قرار است حداکثر ۱۴ هفته اکران برای نمایش فیلم ها اجرایی شود چون سال گذشته اکران طولانی برخی فیلم ها باعث اعتراض هایی شد. امسال حداکثر سقف اکران ۱۴ هفته است و این تمهید هم اندیشیده شد که اگر قرار باشد اکران فیلم های تجاری تداوم داشته باشد سینمادار در قبال نمایش آن سالن هایی را هم برای نمایش آثاری از حوزه فرهنگ و اندیشه درنظر بگیرد؛ یعنی اگر فیلمی مثل «آسمان غرب» که تعداد سالن های فعلی آن به کمتر از ۵۰ رسیده ولی هنوز پتانسیل نمایش دارد، بتواند اکران خود را ادامه دهد.

بنابراین با پردیس های سینمایی با بیش از پنج سالن توافق شده که یک سالن خود را در اختیار نمایش آثار فرهنگی بگذارند تا اکران آن ها پس از چهار هفته (کف فروش) ادامه داشته باشد و در قبال آن از پنج هفته نمایش فیلم های تجاری بهره مند شوند؛ یعنی به واسطه نمایش آثار تجاری پرفروش، فیلم های فرهنگی که در گیشه اقبال جدی نداشتند همچنان می توانند در سینماهای بزرگ اکران شوند تا علاوه براینکه اکران فیلم های تجاری ادامه می یابد، فیلم های فرهنگی یا غیرتجاری نیز در طول زمان بتوانند مخاطب بیشتری داشته باشند. با این تصمیم هم صاحبان آثار تجاری و هم صاحبان آثار فرهنگی توانند از فرصت نمایش در پردیس های مهم کشور برخوردار شوند.

گروه سینمایی فرهنگ، با هنر و تجربه چه تفاوتی دارد؟

گروه هنروتجربه که از سال ها پیش راه اندازی شده، فیلم های تجربه اول یا فیلم هایی را که ساخت تجاری و بازیگر مطرح ندارند، اکران می کند. همپوشانی این دو گروه یکی از سئوالاتی بود که در این چند روز مطرح شد و حتی گمان حذف گروه هنر و تجربه هم پیش آمد. اما طبق گفته های میرزاخانی این گروه ارتباطی به هنروتجربه ندارد و تفاوت عمده این دو در تعداد ساعت های اکران و نوع فیلم هاست. او گفته است در گروه هنر و تجربه عمده نامه ریزی ها به صورت تک سئانس و در چند سینمای محدود یعنی هفته ای یکی دو سانس است در حالی که با آنچه در گروه سینمایی فرهنگ پیش بینی شده بخشی از آثار هنر و تجربه که دغدغه اکران را داشتند می توانند در این بسته اکران باشند و امکان نمایش دو ماهه روی پرده سینماها را در سالن های بیشتر به خود اختصاص دهند.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب