برای بازی در نقش یک دختر خاص جلوی دوربین خودم را به چالش کشیدم
سرویس فرهنگ و هنر - سارا حاتمی به واسطه کت چرمی شناخته نشد بلکه پیش‌تر حضورش در سریال نمایش خانگی زخم کاری باعث دیده‌شدنش شد. فصل اول این سریال به کارگردانی محمدحسین مهدویان خیلی خوب دیده شد و جزو سریال‌های پربیننده به‌حساب آمد.

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبر ناب به نقل از همشهری - همشهری آنلاین: با سن و سال کمی که دارد، توانست در جشنواره فیلم فجر چهل ویکم سیمرغ بلورین بازیگر مکمل زن را برای بازی در «کت چرمی» بگیرد، فیلمی به کارگردانی حسین میرزامحمدی و تهیه کنندگی کامران حجازی. در این فیلم جواد عزتی بازی کرده و نخستین حضور سارا حاتمی در یک فیلم بلند سینمایی است. اما سارا حاتمی به واسطه «کت چرمی» شناخته نشد بلکه پیش تر حضورش در سریال نمایش خانگی «زخم کاری» باعث دیده شدنش شد. فصل اول این سریال به کارگردانی محمدحسین مهدویان خیلی خوب دیده شد و جزو سریال های پربیننده به حساب آمد. دومین فیلم سینمایی سارا حاتمی «آبی روشن» است، فیلمی به کارگردانی بابک خواجه پاشا که دومین کارش در عرصه سینما به حساب می آید، فیلمی که فضایش کاملا متفاوت با «کت چرمی» است. در این فیلم سارا حاتمی در کنار مهران غفوریان و مهران احمدی بازی می کند؛ فیلمی که به گفته کارگردانش فضای شاعرانه ای دارد و خارج از پایتخت تصویربرداری شده است. این بازیگر متولد۸۴، سال گذشته هم در تماشاخانه ایرانشهر با نمایش «یکی بود، یکی نبود» روی صحنه رفت و به تازگی در یک فیلم کوتاه بازی کرده است. حاتمی برای دومین بار اسمش جزو نامزدهای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن برای فیلم «آبی روشن» بود، فیلمی که در جشنواره چهل ودوم به نمایش درآمد. این فیلم قرار است از هفته سوم خرداد اکران عمومی خود را شروع کند.

با کارهای جدی، بازیگری را شروع کردید. مسیر ورود شما به سینما و سریال در این سن و سال از کجا شروع شد؟
راستش مسیرم از علاقه به بازیگری شروع شد. به خاطر علاقه ای که به این حرفه داشتم از ۱۲سالگی در کلاس های مختلف بازیگری شرکت کردم. وقتی ۱۴ساله بودم در تست بازیگری سریال زخم کاری معرفی و برای بازی در نقش مائده انتخاب شدم.

دنیای بازیگری را چطور می بینید؟
به نظرم بازیگری دنیای وسیع، زیبا و پیچیده ای است. همه تلاشم را می کنم تا در این دنیا جایگاه خودم را پیدا کنم.

در ۲ فیلم بلند سینمایی بازی کرده اید که فضای متفاوتی با یکدیگر دارند؛ اولی مضمونی اجتماعی دارد و دومی فضای شاعرانه ای همراه با قصه ای جدید. از تجربه بازی در «آبی روشن» بگویید.
فضای آبی روشن با وجود اینکه شاعرانگی خاص خود را داشت، توانسته بود یکسری مسائل شخصی را که دغدغه های اصلی فیلم بود پیش ببرد. می توانم بگویم مسائل شخصی و دغدغه های فیلم به واسطه شاعرانه بودن توانسته بود کار را برای خود کاراکتر آسان تر کند چرا که اتمسفری که فیلم داشت باعث می شد از یک فیلم اجتماعی فاصله بگیرد و در عین حال مسائل اجتماعی و خانوادگی را مطرح کند. کاراکتر من با شاعرانگی در آبی روشن پیش می رفت.

بعد از کت چرمی و در دومین فیلم سینمایی خود چطور شد که بازی در این فیلم را قبول کردید؟
روز اولی که فیلمنامه را خواندم یکسری نکات را در فیلمنامه دیدم که درون کاراکتر را نشان می داد و برایم خیلی جذاب بود. فراز و نشیب های کاراکتر باعث می شد که خودم را به چالش بکشم و آن فضای شاعرانه من را درگیر کرده بود. سال ۱۴۰۱ نقشم در یک فیلم اجتماعی بود و ۱۴۰۲ متفاوت. همین انتخاب ها به نظرم باعث می شود که کاراکترهایی را که قبول می کنم چالش برانگیز باشد و من را وارد یک چالش کند.

بازی در کت چرمی برای تان جذاب تر بود یا آبی روشن؟
در فیلم آبی روشن نقش بسیار متفاوتی نسبت به حضور اولم در سینما یعنی فیلم کت چرمی تجربه کردم و در کاراکتر ستاره در واقع با شخصیتی مواجه می شویم که مجبور است در مسیر زندگی پرنوسان و چالشی خود از نوجوانی عبور و مسیر بزرگسالی و بلوغ را تجربه کند؛ بلوغی که شخصیت او را پخته، محکم و مقاوم می کند؛ دختری که هنوز علایق دوران نوجوانی در وجودش بسیار پررنگ است اما شرایط زندگی راه دیگری را پیش رویش قرار می دهد و مجبور است بزرگ شود و بزرگ فکر و عمل کند و با مسائل مختلفی مواجهه و برخورد داشته باشد. رفتارهای ستاره در این فرایند او را تبدیل به یک زن بالغ می کند. این مسئله و تغییر تدریجی خیلی نقش را برای من جذاب و هیجان انگیز کرده بود و اینکه یک دختر نوجوان چرا باید دچار چنین سرنوشت تراژیکی بشود، برایم دغدغه بود. سن و سال و شخصیت ستاره ایجاب می کرد که مثل یک دختر نوجوان بتواند مسائل این سنین را تجربه کند ولی بدون طی تجربیات کافی ناگهان وارد دنیای بزرگسالی و چالش هایش می شود و همین موقعیت متفاوتی را در قصه آبی روشن برایش رقم می زند.

در این فیلم هم که دومین تجربه سینمایی شما بود توسط داوران جشنواره فیلم فجر دیده شدید. نامزد جایزه بهترین بازیگر شدن تجربه دلنشینی است؟
از همان ابتدا به موفقیت فیلم در جشنواره فیلم فجر با توجه به کیفیتش و زحماتی که برای ساخته شدن آن، عوامل پشت صحنه متحمل شدند بسیار امیدوار بودم. این نقش برای من فراتر از یک نقش و بازی در یک فیلم سینمایی بود و برایش زحمت زیادی کشیدم.

فکر می کنید با توجه به فضای خاصی که «آبی روشن» دارد بعد از اکران بازخوردها درباره آن چگونه است؟
این فیلم حال و هوای خاصی دارد. هم به یک موضوع اجتماعی و خانوادگی پرداخته و هم فضای فیلم شاعرانه است و طبیعت زیبایی دارد که به لحاظ بصری برای تماشاگر لذتبخش است. علاوه بر داستان شخصیت هایش، فضای مذهبی هم دارد که به نظرم همه اینها توانسته اند کنار هم خوب پیش بروند و به نوعی مکمل هم باشند و همین ها باعث جذب مخاطب در اکران عمومی می شود.


یک نکته:

تمام شهرهایی را که در آنها آبی روشن فیلمبرداری می شد برای نخستین بار می دیدم. طبیعت این شهرها بکر و زیبا بود و واقعا اتمسفر لوکیشن ها به من در بازی خیلی کمک می کرد. در این فیلم به دور از اغتشاش فکری می توانستم به عنوان یک بازیگر تمرکز روی کاراکترم داشته باشم. سکوت و طبیعت به من انرژی خوبی برای بازی می داد و ناخودآگاه از زندگی روزمره دور می شدم و تنها به بازی در کاراکتری که داشتم فکر می کردم.

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب