قبض نجومی گاز؛ فقط برای 2درصد  -  بیشترین افزایش قیمت گاز مربوط به کدام بخش از مردم است؟
سرویس اقتصادی - ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری، دستور داد تا قبوض گاز مشترکان تا پایان امسال با ۷۰درصد تخفیف محاسبه شود.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از همشهری - رضا کربلایی: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری، دستور داد تا قبوض گاز مشترکان تا پایان امسال با ۷۰درصد تخفیف محاسبه شود. این تصمیم اگرچه یک عقب گرد در مصوبه آذرماه هیأت وزیران به حساب می آید اما به نظر می رسد فرمول محاسباتی شرکت ملی گاز که مبنای تصمیم گیری قرار گرفته بود دچار خطا بوده زیرا در این تعرفه نه تنها تعرفه هر پلکان افزایش یافته بلکه دامنه مصرف پلکان هم تغییر کرده بود.

به گزارش همشهری، آنچه باعث شده رئیس جمهوری حکم به تخفیف ۷۰درصدی بدهد، این است که شرکت ملی گاز اذعان می کند: با افزایش تعرفه ها فقط ۱.۶درصد مشترکان وارد پلکان یازدهم و دوازدهم شدند، اما با توجه به اینکه قبض های با رقم بالا به برخی مشترکان در روستاها و شهرهای کوچک اصابت کرده، دستور تخفیف صادر شده است.

دلیل تخفیف

مسلم رحمانی، سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به همزمانی اعمال تعرفه های جدید گاز برای مشترکان پر مصرف با کاهش دمای هوا در اغلب مناطق کشور، گفت: به منظور کمک به معیشت مردم و با دستور رئیس جمهوری، تخفیف ۷۰درصدی در افزایش تعرفه قبوض گاز تا پایان سال ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد. این در حالی است که براساس قانون بودجه امسال، وزارت نفت تکلیف داشت تا الگوی مصرف گاز را اصلاح کند.

به گفته مدیران شرکت ملی گاز با اجرای مصوبه آذرماه، گازبهای ۳پله اول مصرف که متعارف هستند، بدون تغییر تعرفه بودند و پله های چهارم تا ششم ۳۰درصد افزایش تعرفه نسبت به سال گذشته داشتند و پله های هفتم تا دهم ۵۰درصد افزایش تعرفه را داشتند.

به گفته مسلم رحمانی، دلیل تجدیدنظر در تعرفه گازبها و اعمال تخفیف ۷۰درصد، افت محسوس و بی سابقه دمای هوا بوده به گونه ای که ۲۶مرکز استان به صورت همزمان دمای زیر صفر را تجربه کرده اند.

او تأکید کرد: براساس قبض های توزیعی ۶۰ درصد مردم در ۳ پله اول هستند و فقط ۱.۶ مشترکان در پله های یازدهم و دوازدهم قراردارند که قبض های میلیونی دریافت کرده اند.

تعرفه جدید به قوت خود باقی است

این مقام مسئول در شرکت ملی گاز تأکید کرد: افزایش تعرفه گاز بها که در آذرماه گرفته شده همچنان به قوت خود باقی است و از ابتدای سال ۱۴۰۲ تعرفه ها تغییر نمی کند، اما در این ۳ ماه سرد سال این تخفیف اعمال می شود و از هفته آینده تعدیل قبوض اجرایی می شود و قبوض جدید براساس تخفیف ۷۰درصدی اعمال خواهد شد و اگر مشترکی قبض گاز خود را بدون اعمال این تخفیف ها پرداخت کرده باشد، در قبوض بعدی گاز بستانکار خواهد شد.

نحوه محاسبه تعرفه های جدید

همشهری ۱۹آذرماه سال جاری از جزئیات تغییر تعرفه گاز بهای خانگی در فصل سرما رونمایی کرده و گزارش داده بود: تصمیم دولت درباره تغییرات جدید در تعرفه گاز بهای مشترکان خانگی با رویکرد کاهش دامنه مصرف در پله های ۱۲گانه در ۵اقلیم آب و هوایی به شرکت ملی گاز ایران صورت گرفته و از ۱۶آبان امسال تا ۳۱فروردین سال آینده، تعرفه گاز بهای خانگی در پله های اول تا سوم بدون تغییر، از پله چهارم تا ششم با ۳۰درصد افزایش نسبت به تعرفه سال گذشته و پله های هفتم تا دهم هم با ۵۰درصد افزایش و پله های یازدهم تا دوازدهم هم به صورت ثابت به ازای هر مترمکعب  ۵و ۶هزار تومان محاسبه می شود.

لزوم بازنگری در تعرفه ها

افزایش مصرف گاز در روزهای سرد یک ماه اخیر و شکسته شدن رکورد آن باعث شد تا شهروندان در روزهای نخست بهمن ماه با قبوضی مواجه شوند که شاید تصور آن را هم نمی کردند. اما قبل از شروع انتقادها در نتیجه غافلگیری مشترکان گاز از قبوض جدید، رئیس جمهوری دستور داد برای حمایت از مصرف کنندگان، تخفیف ویژه ۷۰درصدی درنظر گرفته شود.

گزارش شرکت ملی گاز از تغییرات در گازبهای مشترکان نشان می دهد از ۱۶میلیون و ۷۰۰هزار قبض گازی که در این چند روز صادر شده، ۶۰درصد قبض ها در همان ۳پلکان اول قرار گرفتند و افزایش تعرفه ای نداشتند و فقط ۱.۶درصد مشترکین وارد پلکان یازدهم و دوازدهم شدند، اما با توجه به اینکه در همین ۱.۶درصد، برخی مشترکان در روستاها و شهرهای کوچک بودند، رئیس جمهوری دستور تخفیف را صادر کرده است.

با این گزارش به نظر می رسد بازنگری در تعرفه گازی و تقسیم اقلیم ها یک ضرورت جدی است چرا که این احتمال وجود دارد بازهم در سال آینده ۱.۶درصد مشترکان با قبوض بالا مواجه شوند.

همشهری در گزارش ۱۹آذرماه به نکته مهمی اشاره کرده و گزارش داده بود که در مقایسه با تعرفه مصوب دولت در سال گذشته، دامنه مصرف در هر پلکان دست کم ۲۵مترمکعب کاهش یافته است. حالا مشخص شده با این تغییر برخی مشترکان با فشار هزینه گازبها مواجه شده اند و همین علت باعث تجدیدنظر دولت شده است.

مصرف در اوج

هرچند دولت تصمیم گرفته تا فشار هزینه گاز مصرفی را در این روزهای سرد سال کم کند اما آمارها نشان از حفظ روند صعودی مصرف دارد و براساس اعلام مدیر امور گازرسانی شرکت ملی گاز به ۶۶۱میلیون مترمکعب در روز رسید که رقم بسیار بالایی است و هم اکنون ۸۰درصد از گاز تولیدی کشور در بخش خانگی مورد استفاده قرار می گیرد که این موضوع به صنایع کشور آسیب می زند. رحمانی در این حال هشدار می دهد: عدم همراهی مردم کلانشهرها می تواند تامین گرمایش شهرستان های انتهای شبکه گاز در استان های شمال و شمال شرق را به مخاطره بیندازد و همراهی مردم نقش مؤثری در تامین پایدار شبکه گاز خواهد داشت.

قبض نجومی گاز؛ فقط برای 2درصد  -  بیشترین افزایش قیمت گاز مربوط به کدام بخش از مردم است؟

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب