پاسخ به شبهات طرح پرحاشیه این روزها - فروش اموال دولت به نفع مردم - چه اموالی قرار است واگذار شود؟
سرویس اقتصادی - طبق مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، کمیته‌ای ۷نفره با مصونیت قضایی مأمور شدند تا طرح فروش اموال مازاد دولت را آغاز کنند.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از همشهری - بهزاد رنجبر: طبق لایحه بودجه سال آینده ۱۰۸هزار میلیارد تومان درآمد، حاصل فروش اموال مازاد درنظر گرفته شده است. قرار است منابع حاصل از این قانون در تکمیل و اجرای پروژه های عمرانی صرف شود. شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا امیدوار است با تصویب این طرح روند واگذاری اموال مازاد دولت را تسریع کند. طبق آمارهای موجود در طول یک دهه گذشته فروش اموال مازاد دولت به در بسته خورده است.

 ترکیب هیأت ۷نفره

به گزارش همشهری، طبق مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، قرار است یک هیأت ۷نفره با اختیارات وسیع و مصونیت قضایی به عنوان هیأت عالی مولدسازی تشکیل شود تا منابع دیده شده در لایحه بودجه ۱۴۰۲را که بالغ بر ۱۰۸هزار میلیارد تومان است، محقق کند.

مصوبه مولدسازی دارایی های دولت، در جلسه شصت و هفتم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب و ۲۱ آبان امسال به تأیید مقام معظم رهبری رسید.براساس این مصوبه هیأت عالی مولدسازی دارایی های دولت مرکب از ۷عضو شامل معاون اول رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر راه، رئیس سازمان برنامه، یک نماینده مجلس و یک نماینده از طرف رئیس قوه قضاییه است.

دبیرخانه و مجری مصوبات این هیأت، وزارت اقتصاد است که با تفویض اختیار، سازمان خصوصی سازی مسئول تشکیل دبیرخانه شده، این دبیرخانه کار خود را با تشکیل ۱۰کارگروه آغاز کرده است.

  علت تشکیل هیأت ۷نفره چیست؟

دولت هر سال در لایحه بودجه، بندی را برای فروش اموال مازاد خود تخصیص می دهد با این حال آمارها نشان می دهد کارنامه قوه مجریه ناموفق بوده است. به باور کارشناسان و مدیران سابق سازمان خصوصی سازی علت این شکست به مقاومت مدیران دولتی در برابر واگذاری اموال و املاک دراختیارشان بازمی گردد.

آمارها نشان می دهد بهترین عملکرد در واگذاری دارایی های دولتی به سال ۱۳۹۲بازمی گردد که ۶۳.۶درصد از بودجه مصوب محقق و بیش از ۲۶۷میلیارد تومان از منابع عمومی دولت از محل فروش اموال مازاد دولت تامین شد. اما در بقیه سال ها میزان واگذاری ها به مراتب کمتر بوده و حتی در سال ۱۳۹۹و ۱۴۰۰به کمترین میزان و به حد ۳تا ۳.۵درصد رسیده است.درواقع با وجود حجم عظیم دارایی های دولت در ۵سال گذشته فقط ۴۳۰۰میلیارد تومان از منابع عمومی از محل فروش و واگذاری اموال دولت محقق شده است.

  چرا هیأت ۷نفره مصونیت قضایی دارند؟

طبق این مصوبه اعضای هیأت مولدسازی نسبت به تصمیمات خود در موضوع این مصوبه از هرگونه تعقیب و پیگرد قضایی مصون هستند و مجریان تصمیمات این هیأت نیز در چارچوب مصوباتی که هیأت تعیین کرده است، از همین مصونیت برخوردارند.

بررسی ها نشان می دهد در گذشته به دلیل تشکیل پرونده های متعدد علیه متولیان امر در سازمان خصوصی سازی و سایر دستگاه ها بسیاری از مجریان و مسئولان دولتی برای اینکه درگیر چنین پرونده هایی نشوند از اجرای قانون استنکاف می ورزیدند و همین موضوع به کندی روند اجرای قوانین مربوط به واگذاری املاک راکد دولت منجر شده بود، به همین دلیل به هیأت ۷نفره مصونیت قضایی داده شده است.

 چرا قانون مولدسازی در مجلس تصویب نشد؟

برخی منتقدان با طرح این پرسش که چرا چنین مصوبه ای در سطح شورای عالی هماهنگی اقتصادی بررسی شده، درباره مرجع تصمیم گیری در مورد قانون مولدسازی دارایی ها ابهام دارند، رئیس سازمان خصوصی سازی در این باره توضیح داد: دلیل طرح این موضوع در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تکلیف و تأکید مقام معظم رهبری است. ایشان در تاریخ چهارم آذر ۱۳۹۹ در دیدار شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا فرمودند که این شورا، هیأتی را تشکیل دهد تا برای بهره وری بیشتر از دارایی های دولت تصمیم گیری کند و تأکید کردند که هیأت مورد اعتماد ۳قوه که عازم و جازم باشد و قاطعیت حکومتی و اسلامی داشته باشد، مسئول انجام کار شود.

۲سال، کارشناسان متعدد روی این موضوع کار کردند و در چندین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، موضوع مطرح و بررسی شد و نهایتاً در جلسه شصت و هفتم مورد تصویب قرار گرفت.

پاسخ به شبهات طرح پرحاشیه این روزها - فروش اموال دولت به نفع مردم - چه اموالی قرار است واگذار شود؟

 چه اموالی قرار است واگذار شود؟

مولدسازی شامل همه دارایی های غیرمنقول دولت می شود و حتی پروژه های نیمه تمام را نیز دربرمی گیرد. حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی در این باره توضیح داد: این مصوبه همه دارایی های غیرمنقول مازاد دستگاه های دولتی، شرکت های دولتی و بانک های دولتی و پروژه های نیمه تمام را شامل می شود.

منظور از مازاد یعنی اموالی که یا خود دستگاه اجرایی آن را مازاد تشخیص دهد یا دبیرخانه با بررسی کارشناسی با معیارهایی همچون راکد و بلااستفاده بودن، در اجرای وظایف ذاتی دستگاه استفاده نشدن، نبود تناسب به دلیل ارزش اقتصادی منطقه و موقعیت جغرافیایی، دارایی هایی با کاربری تجاری، مسکونی، اقامتی و تفریحی و... مازاد بودن آن را تشخیص دهد و در کارگروهی مرکب از نماینده دستگاه بررسی و سپس برای تصمیم گیری نهایی در جلسه هیأت عالی مطرح کند.

 فروش املاک دولتی در قالب صندوق های املاک و مستغلات به مردم

به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی قرار است برخی از املاک دولتی که شامل دارایی هایی با درآمد پایدار هستند در قالب صندوق املاک و مستغلات به عموم مردم عرضه شوند تا مردم با خرید واحدهای سرمایه گذاری به نسبت مالک شوند هم خود را از تورم ملک مصون کنند و هم از منافع پایدار آن املاک بهره مند شوند.

 نگرانی افکار عمومی درباره شفافیت کار هیأت چگونه رفع می شود؟

حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به برخی نگرانی ها درباره شفافیت در فرایند کار و مراحلی همچون قیمت گذاری و روش واگذاری، گفت: نگرانی درباره عملکرد این هیأت و دبیرخانه هیأت رفع خواهد شد. همه امور مولدسازی از مرحله شناسایی دارایی ها، تشخیص دارایی مازاد، ارزش افزایی دارایی ها، قیمت گذاری و روش واگذاری و مولدسازی آنها به صورت شفاف زیر ذره بین رسانه ها و مردم خواهد بود. این خیزش عمومی ثروت آفرینی و تحرک اقتصاد قطعاً با مشارکت مردم محقق خواهد شد.

  آیا مصوبه مولدسازی دارایی های دولت محرمانه است؟

یکی از موضوعات مطرح شده درباره مصوبه مولدسازی دارایی ها بحث محرمانه بودن این مصوبه است. رئیس سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این پرسش که چرا مردم حق ندارند از مفاد این مصوبه مطلع شوند؟ می گوید:این طور نیست. متن بندهای مصوبه مولدسازی دارایی های دولت بعد از لازم الاجرا شدن محرمانه نیست و متن به صورت شفاف در سایت سازمان خصوصی سازی در بخش قوانین و مقررات منتشر شده است.

پیش نویس مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی به علت سطح اهمیت تصمیم گیری محرمانه است اما وقتی متن، نهایی و مصوب و لازم الاجرا شود و برای اشخاص ثالث حق و تکلیف ایجاد کند، باید منتشر شود و در دسترس عموم قرار گیرد همچنان که این مصوبه نیز در سایت سازمان در اختیار عموم مردم قرار گرفت و هفته گذشته در قالب کتابچه نیز منتشر شد.

  منابع حاصل از فروش اموال مازاد دولت در کجا خرج می شود؟

به طور کلی هدف اصلی از فروش اموال مازاد دولت که از آن با نام مولدسازی نام برده می شود کسری بودجه دولت است با این حال بخشی طبق قوانین بودجه در دوره های مختلف بخشی از این منابع صرف بودجه های عمومی کشور و بخشی دیگر به دستگاه هایی که دارایی آن فروخته می شود اختصاص می یابد.

به طور مثال در قانون بودجه سال ۱۴۰۱معادل ۳۳هزار میلیارد تومان منابع از محل فروش اموال مازاد دولت پیش بینی شده است که ۲۶هزار میلیارد تومان در بخش منابع عمومی و باقی آن در بخش درآمدهای اختصاصی دستگاه ها قرار دارد.

پاسخ به شبهات طرح پرحاشیه این روزها - فروش اموال دولت به نفع مردم - چه اموالی قرار است واگذار شود؟

منبع: روزنامه همشهری

این خبر توسط سایت همشهری آنلاین منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : همشهری آنلاین

اخبار گوناگون در خبر ناب