جزئیات مرحله دوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان

جزئیات مرحله دوم طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان

۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲ زمان مطالعه : 6 دقیقه
سرویس اقتصادی - این مقام مسئول افزود: ایده اصلی طرح به این صورت است که از یک طرف نانوا بر اساس سابقه عملکردش فرصت‌هایش تامین می‌شود و از طرفی با ایجاد برنامکی مردم امکانی برایشان فراهم می‌شود که سوابق خریدهایشان را مشاهده کنند و نظرشان را درباره رفتار نانوایان و کیفیت نان ثبت کنند. این داده‌ها تحلیل و فرصت تامین آراد در مراحل آتی برای نانوا فراهم می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: در سال ۱۴۰۲ نیز برنامه ای برای آزادسازی قیمت نان و محدودیت خرید وجود ندارد.

به گزارش فارس، محمد جلال، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره طرح تحول و هوشمندسازی نظام توزیع آرد گفت: طرح هوشمند سازی از مهرماه سال گذشته آغاز شد. در حال حاضر نیز بزرگترین قلم یارانه ای بودجه، مربوط به نان است. دولت عقیده راسخ به حفظ یارانه نان دارد. اما برای اینکه منابع اختصاص یافته نان را بهینه مصرف کنیم برنامه ریزی کرده ایم.

جلال افزود: بنابراین طرح هوشمندسازی در ادیبهشت ماه جاری آغاز و کار تجهیز کلیه نانوایی های کشور به زیرساخت کارتخوان ها فراهم شد. البته همراهی خوب خبازان و نانوایان نیز مناسب بود. امروز به این نقطه رسیدیم که در کمتر از صد روز، کلیه نانوایی ها به کارتخوان تجهیز شدند. ما در این طرح ابتدا نیاز داشتیم تا زنجیره داده های گندم و آرد و نان را تکمیل کنیم.

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه پیاده شدن طرح باعث شد تا بتوانیم با دقت بالایی فعالیت ها و داده های این عرصه را تفسیر کنیم، ادامه داد: در واقع این زیرساخت مستقر شده و روزانه بیش از ۱۰ میلیون تراکش نان اتفاق می افتد. بنای ما در مرحله اول جبران هزینه نانوایان بود و هیچگونه تغییری در ابتدای طرح برای قیمت نداشتیم و در ادامه نیز محدودیت خرید و افزایش قیمت وجود نخواهد داشت.

وی با تاکید بر این نکته که در سال ۱۴۰۲ نیز برنامه ای برای آزادسازی قیمت نان و محدودیت خرید وجود ندارد، گفت: اصلاح قیمت نان، دو یا سه سال یکبار توسط شورای آرد و نان استانها رخ می دهد و کشوری نیست. این موضوع هنوز در استانها مطرح نیست و اگر اتفاقی بیفتد اطلاع رسانی می شود. در سال ۱۴۰۲ میانگین یارانه گندم برای تولید نان نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. همچنین ترمیم ۱۵ درصدی هزینه های نانوایان و برای جبران خلا درآمدی آنها روی کارت مبدایی آنها پرداخت شده است.

جلال با ذکر این نکته که با این طرح از سک طرف هزینه های نان را برای صیانت از مردم تامین کنیم و از طرفی هزینه های نانوا افزایش پیدا نکند، خاطرنشان کرد: در مرحله اول بیش از ۷۶ هزار نانوایی در کشور به این زیرساخت متصل شدند که مستقل از اینترنت است و وقفه ای در نان مردم ایجاد نمی کند. پیش بینی ایده ما در مرحله دوم این است که ساختار توزیع آرد در بین نانوایان هوشمند بشود. درواقع نانوا خودش میزان دسترسی اش را به آرد یارانه ای تعیین می کند. میزان سلامت تراکنش و وضعیت آنها روی کارتخوان محاسبه می شود و آرد در اختیار خباز قرار می گیرد.

این مقام مسئول افزود: ایده اصلی طرح به این صورت است که از یک طرف نانوا بر اساس سابقه عملکردش فرصت هایش تامین می شود و از طرفی با ایجاد برنامکی مردم امکانی برایشان فراهم می شود که سوابق خریدهایشان را مشاهده کنند و نظرشان را درباره رفتار نانوایان و کیفیت نان ثبت کنند. این داده ها تحلیل و فرصت تامین آراد در مراحل آتی برای نانوا فراهم می شود.

وی با اشاره به شناور سازی سهمیه آرد نانوایان، گفت: نانوا امکان خرید آرد یارانه ای به صورت ثابت را دارد. اگر نانوا آرد بیشتری لازم داشته باشد فعلا تصمیمی گرفته شده که تا ۱۰ درصد افزایش مبتنی بر عملکرد دوره گذشته اش دریافت کند. یکی از رویکردهای مهم جدید حذف محدودیت سهمیه برای تولید نان است. همچنین مطابق قول دولت کمک هزینه ای به نانوایان برای اجاره بهای افزایشی در این سال و قیمت نان پرداخت شده و در مرحله جدید به دو برابر افزایش پیدا می کند. این اتفاق از همین ماه به تدریج در استانهای کشور آغاز شده است.

امکان کاهش قیمت نان، با هوشمندسازی نظام توزیع آرد

در ادامه مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی با برنامه تهران ۲۰ درباره ارزیابی این طرح در فاز اول گفت: من جزو افرادی بودم که از روز اول برخلاف نگرانی های عده ای مدافع طرح بودم و الان هم این رویداد یک طرح موفق است. این طرح فقط محدود به بحث اجرای نان نیست بلکه مدلی برای حکمرانی در جاهایی است که می خواهیم آزادسازی قیمت نکنیم.

طاهری افزود: برخی می گویند قیمت آزاد سازی بشود و با واردات و صادرات قیمت را جبران کنیم. اما تورم نمی گذارد. به راحتی می توانیم حکمرانی را بدون تورم و افزایش قیمت، دستمزد نانوا جبران کنیم. همین کالابرگ الکترونیک هم مشابه همین است. این هوشمندسازی و شفافیت اقتصادی یکی از موفقیت های این طرح نان است و امیدوارم مرحله دوم هم مثل اول طی بشود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن در برابر این سوال که بودجه مرتبط با این حوزه چگونه تامین می شود، گفت: همان پولی که گندم می خریدیم را در این راه صرف می کنیم. بار مالی جدید ندارد و نسبت به فرایند گذشته صرفه جویی خواهد داشت. یعنی شیب مصرف گندم و آرد را در نظر بگیرید اگر همان را ادامه می دادیم اوضاع طور دیگری می شد و با اجرای این طرح مصرف خیلی کمتر خواهد شد. علی رغم اینکه ۳۰ درصد از یارانه را به نانوا می دهیم، می توانیم حتی قیمت را پایین تر هم بیاوریم.

جلال نیز درباره وظیفه مردم در این فاز از طرح گفت: در سمت مردم کمکی که نیاز داریم و باعث افزایش کیفیت می شود این است با توسعه برنامکی که به آن اشاره شد، افراد در منزل خود هر زمان از روز به برنامه مراجعه کنند و نانوایی های اطراف را بر اساس حجم نان، رتبه و ساعت کار مشاهده و بررسی کنند. همچنین مردم حق اظهار نظر درباره خریدشان را دارند. این باعن می شود تا مردم کمک کنند نانوای توانمند ارتقا پیدا کند و مسیر رشد را طی کند.

معاون وزیر اقتصاد در ادامه گفت: شرکت در برنامه قطعا الزامی نیست و مردم درصورتی که خواستند از اطلاعاتی مانند سوابق خریدشان مطلع بشوند، می توانند به برنامک مراجعه کنند و مشارکت مردم به کنترل داده ها قطعا کمک می کند.

وی درباره اینکه اجرای این طرح چه تاثیری در بهبود بهره وری شرایط توزیع آرد و گندم دارد، گفت: در حالی که قبل از شروع طرح یک روند رشد انتزاعی مصرف آرد و گندم داریم، با شروع مرحله اول رشد مصرف، صفر شد و در مرحله دوم علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آرد موضوع کیفیت نان را انتظار داریم.

لزوم تشکیل مرکزی برای پایش داده های نظام توزیع آرد

در ادامه هادی بیگی نژاد، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی به برنامه تهران ۲۰ گفت: این طرح بستر سازی و ایجاد حکمرانی داده است. ما تقاضا می کنیم این بحث ادامه پیدا کند و مرکزی به عنوان پایش داده شکل بگیرد و دائما بررسی بشود که چه نتایجی حاصل می شود.

بیگی نژاد افزود: وقتی که برآورد داشته باشیم می توانیم درک کنیم که چه مبلغی می خواهیم و اگر همین مبلغ را در کشور مدیریت کنیم که قیمت گندم کاهش پیدا کند و چرخه مدیریت بشود و به جامعه هدف برسد. لذا بستر این است که بتواند گندم را از تولید تا انتها نظارت و پایش کند. اگر این چرخه شکل گرفت آن وقت می گوییم چه نانی را حمایت بکنیم و یا چه ویژگی هایی داشته باشد. طرح الان هنوز به آن مرحله نرسیده و فعلا در حال بستر سازی است. این شروع جدید برای توزیع یارانه کشور است.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب