آینده پژوهی قیمت ارز و طلا

آینده پژوهی قیمت ارز و طلا

۰۹ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۳:۴۳ زمان مطالعه : 4 دقیقه
سرویس اقتصادی - بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به روند افزایش قیمت ارز، دولت باید به‌منظور خروج بخشی از نقدینگی و واقعی‌‌‌سازی قیمت سکه، فرآیند عرضه سکه در بورس را ادامه دهد. اصولا در بازار طلا، قیمت در شب عید متناسب با نیاز و تقاضای بازار افزایش می‌‌‌یابد و در ماه رمضان کاهشی است.

به گزارش سرویس اقتصادی خبر ناب به نقل از فرارو - ارشک مسائلی در دنیای اقتصاد نوشت:  اقتصاددان یکی از اقلام اساسی که افزایش آن مانند تیغ دولبه و همواره مورد توجه سیاستگذاران بوده، نرخ ارز است. نرخ ارز مانند قیمت بنزین و نان به عنوان کالاهای معیار، نوعی سیگنال قیمتی شناخته می شود که با افزایش آن، قیمت کالاها و خدمات افزایش می یابد، این در حالی است که قیمت نان و بنزین، برخلاف نرخ ارز گستره اثرگذاری بر تمام کالا و خدمات را ندارد.

بر این اساس دولتی ها همواره بر افزایش قیمت ارز از زاویه عامل ایجاد تورم نیز توجه دارند. اما نکته اصلی این است که بودجه ریالی دولت نیز متاثر از قیمت ارز است و هرچقدر دولت ها کسری بیشتری در بودجه ریالی داشته باشند و منابع بودجه ارزی آنها محدود باشد، اولا ناچار هستند قیمت ارز را افزایش دهند؛ ثانیا با افزایش قیمت ارز، بخش بیشتری از کسری بودجه جبران می شود؛ چیزی که امروز دولت با آن مواجه است. بر این اساس می توان گفت، در شرایط فعلی که کشورهای غربی به اعتراضات چندماه گذشته برای دریافت امتیاز بیشتر در میز مذاکره امید دارند، طرف ایرانی هم به دنبال ناامید کردن آنهاست. فارغ از اینکه این ماراتن طولانی در انتها چگونه رقم خواهد خورد، نکته اصلی این است که در کوتاه مدت و میان مدت چه تغییراتی در قیمت ارز رخ خواهد داد. در شرایط فعلی میانگین قیمت ارز نیمایی برای اقلام اساسی و مواد اولیه برابر ۲۸هزار و ۵۰۰تومان، قیمت ارز در مرکز مبادله ارز و طلا ۴۱ هزار تومان و حواله ۳۶ هزار تومان (در تاریخ ۲/ ۱۲/ ۱۴۰۱) و قیمت ارز بازار آزاد نیز ۵۰ هزار تومان است.

بر این اساس دولت به دنبال آن است که مانند ارز ۴۲۰۰تومانی برای کالاهای اساسی طی یک تا دوسال، قیمت کالاهای اساسی را ثابت نگه دارد. بر این اساس انتظار می رود حداقل طی یک سال آینده با ثبات سایر شرایط، تغییر محسوسی در این نرخ برای کالاهای اساسی رخ ندهد (همان چیزی که در دولت دوازدهم نیز دنبال شد). اما با توجه به فاصله زیاد بین قیمت ارز رسمی و قیمت بازار، دور از انتظار نیست که پس از یک سال، دوباره قیمت فعلی نرخ نیمایی یعنی ۲۸هزار و ۵۰۰تومان افزایش یابد. از طرفی از ابتدای سال تا ۱۰دی ماه ۱۴۰۱ قریب به ۲۵۰/ ۱میلیارد دلار کسری تجاری وجود داشته که این رقم برای ۳۰ دی ماه (طی ۱۰ماه) به ۱۶۷/ ۳میلیارد دلار افزایش یافته و زنگ خطر ناترازی را به صدا درآورده است. از طرفی آمریکا و کشورهای اروپایی، دستیابی به دلارهای نفتی را از کشورهای عراق، افغانستان و امارات سخت تر کرده اند. از طرف دیگر، به نظر می رسد خروج سرمایه و ارز موردنیاز برای قاچاق (در بازار غیررسمی)، کالاهای همراه مسافر و... بیشتر از ۱۰ درصد نیاز کشور را شامل شود. بنابراین سه گانه فوق، انتظار افزایش قیمت ارز را ایجاد کرده است.

این در شرایطی است که چنانچه دولت های اروپایی و آمریکا باز هم تحریم ها را افزایش دهند و فشارها برای قابلیت دسترسی ارز ایران بیشتر شود، این ناترازی و روند دسترسی به ارز به مراتب سخت تر خواهد شد. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که همواره از تحریم های دهه گذشته، دولت ها به دنبال تثبیت قیمت کالاها در بهمن ماه، شب عید و ماه رمضان بوده اند. با این تفاسیر به نظر می رسد افزایش قیمت ارز نیمایی تا شب عید محدود بوده و در حدود ۳۰ هزار تومان نوسان می کند و قیمت ارز بازار می تواند به ۵۵ هزار تومان نیز برسد. در بازار مبادله ارز و طلا نیز انتظار آن است که این نرخ مابین دو نرخ قبلی باشد (حدود ۴۳ هزار تومان). در این مسیر هر خبر منفی سیاسی قابل ملاحظه می تواند افزایش ۳ تا ۵ هزار تومانی را در بازار ایجاد کند.

قیمت طلا متاثر از تغییرات قیمت ارز و قیمت جهانی اونس طلاست. در بازارهای جهانی با توجه به انتظارات تورمی و نرخ تورم آمریکا، فدرال رزرو طی یک سال گذشته همواره به افزایش نرخ بهره در آمریکا پرداخته است. با این افزایش، هزینه فرصت نگهداری طلا افزایش یافته؛ اما تقاضای بانک های سایر کشورها باعث شده است تا قیمت اونس جهانی طلا طی یک سال گذشته ۱۱۶دلار و طی یک ماه گذشته ۹۸دلار افزایش یابد و از ۱۶۳۰دلار در تاریخ ۱۲آبان ۱۴۰۱ به ۱۹۲۲دلار در تاریخ ۱۰بهمن سال جاری برسد که رقم قابل توجهی در سه ماه است. در بازار داخل نیز متناسب با ایجاد حباب بین قیمت معامله شده و ارزش ذاتی سکه، دولت به فروش ربع سکه در بورس کالا پرداخت که تاحدودی توانست جلوی صعودی شدن حباب قیمت سکه را بگیرد.

بنابراین به نظر می رسد با توجه به روند افزایش قیمت ارز، دولت باید به منظور خروج بخشی از نقدینگی و واقعی سازی قیمت سکه، فرآیند عرضه سکه در بورس را ادامه دهد. اصولا در بازار طلا، قیمت در شب عید متناسب با نیاز و تقاضای بازار افزایش می یابد و در ماه رمضان کاهشی است. بنابراین هدف اصلی دولت ثبات یا افزایش محدود سکه و طلا تا قبل از عید است. بر این اساس انتظار می رود قیمت سکه تا انتهای سال با افزایش قیمت ارز، ارقام بالاتری را لمس کند. به نظر می رسد، اجازه فروش ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بازار برای صادرکنندگان، به خصوص صادرکنندگان کوچک و عدم اجرای رفع تعهد ارزی به شکل فعلی و انعطاف پذیر می تواند منابع ارزی را گسترده تر کند و عرضه ارز را بهبود بخشد. در انتها ذکر این نکته ضروری است که سکه و طلا می توانند ابزاری برای مقابله با کاهش قدرت خرید در شرایط تورمی محسوب شوند؛ اما سرمایه گذاری کوتاه مدت توصیه نمی شود. بنابراین باید ورود به این بازار با در نظر گرفتن بازه حداقل یکساله مورد توجه سرمایه گذاران باشد.

این خبر توسط سایت فرارو منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : فرارو

اخبار گوناگون در خبر ناب