سرویس ناب پلاس - هیات مشترک ایران و ایتالیا با بیش از ۱۰ فصل کاوش باستان‌شناسی موفق شدند تا کل دروازه را از زیر خاک بیرون بیاورند. ...
فیلم کشف شگفت انگیز دروازه کوروش در تخت جمشید!  -  ببینید و افتخار کنید

به گزارش سرویس پلاس خبر ناب به نقل از رکنا -  تل آجری تا پیش از کاوش های باستان شناسی گنجینه ای از معماری ایران را در خود پنهان کرده بود. باستان شناسان، با چندین فصل کاوش در این تپه، موفق به کشفی شدند که بسیاری از تحقیقات باستان شناسی در نزدیکی تخت جمشید و گذشته شهر پارسه را تغییر داد. آنچه در تل آجری کشف شد، تاریخ باستان شناسی دوره هخامنشی را هم متحول کرد.

کشف دروازه ای آن هم شبیه دروازه «ایشتار» در بابل نشان داد که «کوروش» هخامنشی پس از فتح بابل از معماران آنجا خواسته بود شبیه آن دروازه را در جایی که امروز کمتر از سه کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد بسازند.

باستان شناسان بر این باورند که این دروازه اگرچه برای کاخی به نام فیروزی ساخته شده اما دروازه ای برای شهر پارسه بوده. پیش از آن که داریوش حتی به فکر ساختن تخت جمشید افتاده باشد.

کشف کل دروازه

هیات مشترک ایران و ایتالیا با بیش از ۱۰ فصل کاوش باستان شناسی موفق شدند تا کل دروازه را از زیر خاک بیرون بیاورند و گردشگران بتوانند، دروازه ای که کوروش هخامنشی دستور ساخت آن را داده بود و پسرش کمبوجیه این خواسته را به پایان برد، ببینند.

روی دیوارهای این دروازه موجودات افسانه ای نقش بسته شده بود که یکی از مهمترین آن ها یعنی «موشخوشو» از هنر معماری هخامنشی در دوره های بعدی حذف می شود.

کاوش های باستان شناسی در این محوطه یکی از بهترین کاوش های انجام گرفته در ایران است و برای نخستین بار یک محوطه تا رسیدن به مرحله گردشگری کاوش و ثبت و ضبط شده است.

پیشنهاد می کنیم این ویدئو که از آخرین یافته های باستان شناسی در این محوطه است و کل دروازه را به وضوح می شود دید، ببینید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید

این خبر توسط سایت رکنا منتشر شده و خبر ناب صرفا آن را به اشتراک گذاشته است.

منبع : رکنا

اخبار گوناگون در خبر ناب
آخرین اخبار سرویس ناب پلاس